Kusmanın Oruca Etkisi Nedir Ne Kadar Kusmak Orucu Bozar

Müslümanlar için farz ibadetler arasında yer alan ve Ramazan ayı boyunca 30 gün süren oruç pek çok soruyu beraberinde getirebiliyor. Sahur yapıldıktan sonra iftar vaktine kadar hiçbir şey yemeden ve içmeden durmamız gereken bu ibadette aynı zamanda bazı hassas noktalar da var. Örneğin ağza farkında olmadan giren ve tükürüğümüzle birlikte midemize kadar inen pek çok şey orucun bozulmasına yol açabiliyor. Bunun en net örneklerinden birisi dudağa sürülen ruj olarak gösterilebilir.

Dolayısıyla insanların aklına da orucu bozup bozmayacağı ile ilgili farklı sorular takılıyor. Bunların başında ise açlıkla imtihan edildiğimiz bu süreçte kusmanın orucu bozup bozmayacağı oluyor. Kusmak teknik olarak midemizde bulunan yiyeceklerin, artıkların, safraların dışarıya ağız yoluyla atılmasıdır. Dolayısıyla dışarıdan bir yiyecekten söz etmek mümkün değil. Ancak kusmak orucu ne derecede tehlikeye atar sorusunun yanıtını Diyanet veriyor. 

Diyanet’in Kusmak Orucu Bozar Mı Açıklaması 

Günümüz koşullarına uygun bir biçimde akla takılan tüm dini soruların yanıtını Diyanet aracılığıyla alıyoruz. Bazı insanlar açlıkla imtihan edildikleri bu süreçte açlığın verdiği etkiyle midedeki safranın istemsiz olarak ağza kadar gelebildiğini söyleyebiliyor. İşte bu bağlamda da orucu ne kadar tehlikeye attığı merak ediliyor. Zira ağız dolusu kusmak, yalnızca mide öz sıvısının ağza kadar gelmesi ve sonrasında tekrardan yutulması gibi pek çok alternatif kusma türünü kapsayan bir sorudur. 

Bununla alakalı Diyanet tarafından yapılan açıklamada en temel etken kusma eyleminin nasıl gerçekleştiğidir. Eğer kişi bilinçli bir biçimde kusmak istemiyorsa, yani midesi tamamıyla bağımsız bir şekilde kusmaya itiyorsa bunun oruca zarar verme ihtimali yok. Hatta bilinçsiz bir biçimde midesinden çıkan artıkların ya da safraların tekrardan yutularak mideye girmesinde de oruca engel bir durum yok.

Diyanet burada yalnızca kasıtlı kusmayı ayrı tutuyor. Yani kişi parmağını dilinin üzerine bastırarak kasıtlı olarak kusma eylemini gerçekleştiriyorsa kusmak orucu bozar diye nitelendiriyor. Eğer bu şekilde kasıtlı kusmuyorsanız ağız dolusu kussanız dahi, hatta kustuğunuz miktarı ağzınızdan çıkarmadan tekrardan yemek borunuz vasıtasıyla midenize indirseniz dahi orucunuz hiçbir şekilde geçersiz kılınmıyor. 

Konuyla alakalı Diyanet’in açıklamaları dışında peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in de bazı deyişleri mevcut. Hadis-i şerifinde ‘’Oruç tutarken her kim ki istemeyerek, kazara kusarsa onun için kaza orucu gerekmez. Ama her kim ki bile isteye kusuyorsa onun kazasını tutmalıdır’’ buyuruyor. 

Eğer olası bir kusma durumunda orucunuzun nasıl olsa bozulduğunu düşünüyorsanız ve akabinde yemek yiyerek ve su içerek orucunuzu bozuyorsanız kefaretlik bir durum söz konusu olmayacaktır. Birebir olarak kazasını tutmanız ve kaza orucuyla bunu nafile etmeniz gerekecektir. Hadis-i şerif dışında Diyanet tarafından da bu durum doğrulanmış olup kaza orucu gerekliliği oluşmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap