Kuşburnu Nasıl Saklanır?

Kuşburnu Nasıl Saklanır? Kuşburnu gülgiller familyasına ait olan kuşburnu bitkisi sağlık açısından oldukça büyük faydaları bulunan önemli bir meyvedir. Bağışık..

Kuşburnu Nasıl Saklanır?

Kuşburnu gülgiller familyasına ait olan kuşburnu bitkisi sağlık açısından oldukça büyük faydaları bulunan önemli bir meyvedir.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi akciğer ve karaciğer de oluşabilecek problemlerin çabuk düzene bilmesi gibi konularda oldukça fayda sağlar.

Ülkemizde genellikle çay formatında tüketilen kuşburnu insanlarımızın bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kış aylarında soğuk algınlığına yakalanmalarını engellemekte büyük rol oynar.

Eğer kısa bir zaman dilimi içerisinde pazardan aldığınız kuşburnu meyvesine tüketmeyi düşünüyorsanız buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır.

Bununla beraber saklarken bilmeniz gereken bazı önemli detaylar var.

Kuşburnu nasıl saklanır?

Kuşburnu meyvesinin buzdolabında saklamayı düşünüyorsanız yaklaşık 15 gün kadar rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Eğer daha uzun bir süre saklamak ve mevsiminin dışında bir zaman içerisinde kuşburnu meyvesine tüketmek istiyorsanız eğer derin dondurucuların hızda saklamanız daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Bu nedenlerden ötürü belli başlı teknikleri detaylı bir şekilde anlamanız oldukça önemlidir.

Kuşburnu meyvelerinin dondurucuda saklama dan önce ilk dikkat etmeniz gereken konu meyvenin taze bir şekilde satın alındığından emin olmaktır.

Eğer kuşburnu satın almadıysanız meyvenizin çok çabuk çürümesi ve buzlukta oldukça kötü kokular yayması gibi problemlerle karşılaşabilirsin.

Dondurucuda saklamak için kuşburnu meyvesine saklama kabı içerisinde ya da bu iş için daha uygun olacak buzdolabı poşetleri içerisinde dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta meyveyi saklarken bulunduğu kabın hava almamasıdır.

Eğer hava alan bir kap içerisinde buzdolabında dondurucuya kaldıysanız çok kısa bir süre içerisinde burnunuzdan kötü kokular yayılmaya başlar.

Eğer doğru şekilde saklamayı başarmışsınız yaklaşık bir yıl süre kadar kuşburnunu buzdolabında saklamanız mümkündür.

Kuşburnunu kurutarak saklamak da oldukça başarılı bir yöntemdir. Topladıktan sonra yere serilir ve güneşe bırakılan kuşburnu kurutma esnasında dış etkenlerden korunur.

Güneşin durumuna bağlı olarak ortalama bir hafta ile 10 gün arasında rahatlıkla kurutulabilir. Dikkat etmeniz gereken önemli husus kurutma esnasında nemli veya rutubetli bir ortamda bulunmamasıdır.

Kurutma işlemini gerçekleştirdiğiniz kuşburnu beyaz bir torbaya da cam kavanoz içerisine toparlanır. Bu sayede yaklaşık iki yıldan daha uzun bir süre kuşburnunu saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap