Kuşburnu Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu, özellikle ülkemizde çay olarak tüketilir. Uygun koşullarda saklanmalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Sağlığa da faydaları ile bilinir.

Kuşburnu

Gül burnu ve gül elması gibi isimlerle de halk arasında bilinen kuşburnu gül familyasından gelmektedir. Sağlığa her açıdan katkısının büyük olduğu bilinen kuşburnu bitkisi ülkemizde sıklıkla bulunabilen ve yerli üretimi yapılabilen nimetlerdendir.

Eylül ayında iyice olgunlaşan ve tüketime hazır olan kuşburnu genelde ekim sonuna kalmadan kurutulmaya başlanır. Çünkü kuruması için güneşe ihtiyaç vardır ve güneş de eylül ayından sonra yaz sıcağı havasını vermez. Bu nedenle bu süreç geçirilmemelidir. Ardından, tüm kış evlerimizden eksik olmayan mis gibi kuşburnu depolaması yapılır.

Kuşburnu Nasıl Saklanır?

Kuşburnu nasıl saklanır sorusuna yanıt vermeden önce bu meyvenin oldukça nazik bir yapıda olduğunu ifade etmeliyiz. Kuşburnu meyvesi şayet birkaç gün içinde tüketilecekse buzdolabında saklanabilir. Eğer havayla ve başka maddeler ile teması olabildiğince önlenirse buzdolabında 10 güne kadar tazeliğini yitirmeden durabilir.

Fakat daha uzun sürelerde ve hatta hemen her mevsim elinizin altında olmasını istiyorsanız, bunun için derin dondurucuda saklamak gerekir. Yahut da kurutarak saklama yöntemi de kuşburnu bozulur mu gibi endişe verici düşünceleri bertaraf edecektir.

Derin dondurucuda muhafaza edilecek kuşburnu taze ve uzun zamandır beklememiş olmalıdır. Hazırlık aşaması kuşburnu bir güzel çürükleri varsa ayıklanır ve yıkanır.

Ardından dondurucuya uygun bir saklama kabı veya buzdolabı poşetinin içine konur. Burada önemli olan nokta, poşet ya da kapta hiçbir hava kalmamasına dikkat edilmelidir. Doğru koşullar oluşturulduktan sonra 1 yıla kadar bu şekilde saklanabilir.

Bir diğer saklama yöntemi ise kuşburnunu kurutmaktır. Meyveler ayıklanıp yıkandıktan sonra temiz ve büyük bir beze serilir. Üst üste gelmemelerine ve ezilmemelerine dikkat edilmelidir. Yeterince güneş alma durumuna göre değişkenlik gösterse kuşburnunun kuru meyve formuna gelmesi için 1 hafta kurutulması ideal bir süredir.

Güzelce kurutulan kuşburnu temiz ve nemsiz bir cam kavanozda 2 yıla kadar hiçbir bozulma olmadan saklanır.

Kuşburnu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kuşburnu yemeklerde nasıl kullanılır sorusu bu faydalı meyvenin hangi çeşitlerde tüketilebileceğini bilme isteğinin güzel bir sonucudur. Zira çoğunlukla kuşburnu çayı tüketimi ile sınırlı olduğunu zannedilse de aslında kuşburnu, çok daha muhtelif sunumlarla damak tadımıza hitap edebilir.

Taze kuşburnu direkt olarak meyve olduğu için çiğ haliyle tüketilmektedir. Öte yandan reçel, marmelat gibi sofralarımızı renklendiren lezzetler haline de getirilebilir. Kuşburnu marmelatı kek, kurabiye ve pastalarda da kullanılan nefis bir üründür.

Kuşburnu çayı da taze taze kaynatılıp demlendikten sonra tam bir şifa deposu olarak afiyetle içilir.

Eğer uzun vadede kullanabilmek ve besin değerlerini de koruyabilmek için kuşburnunu kurutarak tüketmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Elbette o zaman da birçok alternatif söz konusu olacaktır.

Doğru bir şekilde kurutulan kuşburnu çayın yanında ya da salt, başlı başına keyifli bir atıştırmalık olarak yenilebilir. Kuru kayısı, kuru incir ve cevizli kek kombinasyonuna kuşburnu kurusu da ilave ederek harika lezzetler elde edebilirsiniz.

Toz kuşburnu tüketimi de farklı bir öneri olarak dikkat çekmektedir. Rondoda un haline getirilen kurutulmuş kuşburnu da sütlere karıştırılarak ya da yine un yerine kullanılarak sağlıklı hamur işlerinde kullanılabilir.

Kuşburnu Faydaları

  • Kuşburnu faydaları muazzam niteliktedir. Vitamin kaynağı olan meyve lezzetli olduğu kadar ilaç gibi de bir etkidedir.
  •  Yoğun bir C vitamini muhteviyatı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirip her türlü hastalığa karşı vücut direnci sağlar.
  •  İdrar söktürücü etkisiyle böbrekleri temizleyip aynı zamanda ödem atmaya yardımcı olur.
  •  Soğuk algınlıkları ve öksürük gibi şikayetlerde büyük ölçüde rahatlama sağlar.
  •  İçeriğindeki demir sayesinde kansızlığa birebirdir.
  •   Antioksidan ve anti kanserojen etkisi sayesinde kanser gibi pek çok immun sistemi tehdit hastalıkları iyileştirmeye destek olur.
  •  Mide ve bağırsak şikayetlerini ortadan kaldırır. Mide ağrılarını giderici etkisi vardır.

Kuşburnu Nelere İyi Gelir?

Kuşburnu içeriğindeki aminoasitler, vitamin ve mineraller ile dahili ve harici olarak tedavi edici özellikleriyle bilinir. Yani kuşburnu nelere iyi gelir sorusuna hemen hemen her şeye faydalıdır yanıtını verebiliriz. Ancak elbette bazı istisnai durumlar da söz konusudur.

Kilo vermeye, ödem atmaya ve özellikle çoğunluğu C vitamininden oluşan yapısından dolayı hastalıkları önlemeye/iyileştirmeye iyi gelen kuşburnunun sakinleştirici etkisinden de faydalanılır.

Kuşburnunun faydaları, sağlık üzerindeki koruyucu ve iyileştirici bir etkinlikte olmasından dolayı kaliteli bir yaşam sürmek olarak özetlenebilir.

Tüm bunlara ilaveten sivilce ve açık yaraya dönmüş akneler için kuşburnu maskesi oldukça popüler olmuş bir uygulamadır.

Kuşburnu İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Limon ve portakalda bol miktarda bulunan C vitamini, kuşburnu meyvesinde çok daha fazla mevcuttur.

Kuşburnu içindeki vitaminler C, A, B1, B2, K ve P vitaminleri olmak üzere zengin bir içeriktedir. Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, meyve asitleri, protein ve şeker de bu lezzetli meyveyi şifa kaynağı haline getirmektedir. Kuşburnu çekirdeği ise hoş kokusundan anlaşılacağı üzere vanilin ihtiva eder.

Kuşburnunun Kalorisi

Kuşburnunun kalorisi 100 gram için yaklaşık olarak 165 kaloridir.

Besin değerleri ana hatları ile 58.66 gram su, 1.6 gram protein, 0.34 gram yağ, 38.22 gram karbonhidrat, 24.1 gram lif, 2.58 gram lif, 169 miligram kalsiyum, 1.06 miligram demir, 69 miligram magnezyum, 61 miligram fosfor, 429 miligram potasyum, 4 miligram sodyum, 426 miligram ise C vitamini olarak hesaplanır.

Ayrıca 100 gram kuşburnundaki mikro ölçülerdeki diğer vitamin ve mineraller de günlük ihtiyacın neredeyse tamamını karşılamaktadır.

Kuşburnu Zararları

Kuşburnu zararları minimum düzeyde rastlansa da birtakım şikayetlerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Şayet hekiminizin önerisiyle belirlenen bir doz ve kullanım sıklığı mevcutsa buna uymanız gerekmektedir.

Kuşburnunun fazla tüketiminde istenmeyen bazı yan etkiler gözlemlenebilmektedir. Bunlar; midede yanma, bulantı, kusma, mide spazmları, baş ağrısı, halsizlik ve kabızlık gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap