Kuşburnu Meyvesinin Sağlığa Yararları

kusburnu-meyvesinin-sagliga-yararlari-17785

Kuşburnu bir gül meyvesidir. Beyaz renkli çiçekler olarak yeşerip tüm yaprakları döküldükten sonra geriye sadece kuşburnu meyveleri kalır. Kuşburnu en iyi C vi..

Kuşburnu bir gül meyvesidir. Beyaz renkli çiçekler olarak yeşerip tüm yaprakları döküldükten sonra geriye sadece kuşburnu meyveleri kalır. Kuşburnu en iyi C vitamini kaynağıdır portakaldan %50 daha fazla C vitamini içerir.

Kullanım Alanları ve Faydaları

Kuşburnu çayı tavsiye edilen günlük içim miktarı bir yemek kaşığı 60 mg’dır. Meyveleri blender ile çırpılabilir, çiğ olarak geceden suda bekletilebilir veya içmeden önce yaklaşık yarım suda bekletilerek içilebilir. Yüksek C vitamini içeriği mükemmel bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

Ayrıca soğuk algınlığını önlemek için ek tedavi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kuşburnu sos haline getirilerek kullanılabilmektedir. Kuşburnu çayı meyve asitleri sayesinde idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Kabızlık giderici ve böbrek bozuklukları semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Hazımsızlığı hafifletir ve kas gerginliğini azaltır. Kuşburnu çayını ezilmiş bir çorba kaşığı kadar kaynar su içine atarak bir fincan içilmelidir.

Kuşburnu parçalarını süzdükten sonra üzerine bal ekleyerek içmek daha faydalı olacaktır. Kuşburnu yağı kozmetik preparatlarına değerli bir katkı yapar. Deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Cilt hücrelerinin yeniden canlanmasına, yara izleri, akne ve yanık izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Cildin kurumasını engelleyerek yeniden nemlenmesine ve kaybettiği suyu kazanmasına yardımcı olur. Kuşburnu ayrıca A vitamini içeriğine de sahiptir. Bu vitamin ise deri vitamini olarak bilinir.

Vücutta bulunan bakterilerin ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemede iyi bir ilaçtır. Birçok tıp hekimi kullanım yararları ve iltihapları tedavi edici özelliğinden dolayı önermektedir. Yapılan araştırmalarda kuşburnu çayının bağışıklık sisteminin neden olduğu romatoid artritli hastalığına %20 ila %25 oranında iyi geldiği ortaya koyulmuştur.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kuşburnu bitkiniz varsa koparmadan ve çayı yapılmadan önce akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Bitki üzerinde öldürücü zirai ilaç kullanılmadığından emin olunmalıdır. Çünkü çiçekleri budamak yerine ölmemeleri için ilaç kullanılabilmektedir. Bu bitkilerin ilaçlanmaması çiçek açmamasına ve meyve vermemesine neden olabilir.

Kuşburnu meyvesi kurutularak metal veya cam bir kapta saklanabilmektedir. Çok eskilerden beri var olan bir bitkidir. İnsan uzunluğunu geçen boyları vardır. Kuşburnu türü olarak hem yabani hem de yerli olarak bulunabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol