Kuş Üzümü Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Kuş üzümü kuru halde kapalı kaplarda saklanır. Keklerde kullanımı lezzeti artırmaktadır. Anemi sorununa iyi gelen faydaları ile bilinmektedir.

Kuş Üzümü

Türkçe kuş üzümü, İngilizce black currants, Latince ise ribes nigrum olarak adlandırılır. Botanik biliminde adı “ribes nigrum” olarak geçer. Fidan olarak ekilir ve zamanla kuş üzümü ağacı haline gelir. Bir salkımı bir avuç içi kadardır.

Soğuğa karşı adapte olabilen kuş üzümü 5.5 ile 7 ph değerleri arasındadır. Organik maddeler bulundurması bakımından çok zengindir. 

Kuş üzümü derin toprakları tercih ettiği için kısıtlı kullanım alanları olan dağlarda daha yoğunluklu yetiştirilir. Ribas kelimesi Farsça bir kelime olup ağza asidik tat veren anlamına gelmektedir. Berry sözcüğü ise ailesinde yer alan meyveler anlamında kullanılmaktadır.

Sarı, pembe ve beyaz kokulu çiçeklere sahip oldukları gibi tohumları da kusursuz denilecek kadar pürüzsüzdür. Orta boy çalılarda yetişir.  

Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Kuzeybatı Afrika’da yerleştirilir. Üretim alanı ülkemizde genel olarak; Manisa, Mersin, Isparta illeridir. Kuşüzümü fiyat olarak ise ortalama fiyatlardadır.

Kuş Üzümü Nasıl Saklanır?

Kuş üzümü nasıl saklanır konusu son derece önemlidir. Kuş üzümü genellikle kurutulduktan sonra saklanır. Kuş üzümünü topladıktan sonra bol su ile yıkayıp temizlenerek bir tepsinin üzerine üzüm taneleri birbirlerine değmeyecek bir şekilde dizilerek üzerine temiz bir tül serilerek kuş üzümünün yanması aynı zamanda da böceklerin gelmesi engellenir.

Belirli bir sıcaklığın altında olan günlerde ve ya yağmurun yağdığı günlerde bu işlemi yapmayınız. Yaklaşık 2 ile 4 gün arasında üzümler kurumuş olacaktır.

Elektrikli kurutucu da bir kuş üzümü kurutma yöntemi olarak değerlendirilebilir. Kurutma yöntemleri arasında en başarılı sonuç veren elektrikli kurutucu da kurutmaktır.

En eşit şekilde kurutulma ve en başarılı kurutulma çeşididir. Elektrikli kurutucuyu + 55 dereceye ayarlamanız ve beklemeniz yeterli olacaktır. Böylece hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edilebilir. Kuruyana kadar fırında kalabilir ve fırın herhangi bir müdahale gerektirmez.

Kuş üzümünün farklı bir kurutma şeklide fırında kurutmaktır. 60 dereceye ayarlanmış ve ısıtılmış fırınınıza daha önceden hazırladığınız içinde kuş üzümlerinin güzelce ayrı ayrı yerleştirildiği tepsiyi fırına koyun.

Fırınınızın kapağını bir miktar açın ve hava dolaşımını sağlayın daha sonra birkaç saat kadar kısa bir süre de kuş üzümlerinizin kuruduğunu göreceksiniz. Kurumuş kuş üzümlerini kavanoz, hava alan bezden yapılmış bir kese ya da bir saklama kabında saklayabilmek mümkün.

Kuş Üzümü Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Türk mutfağında kuş üzümü; hamsi pilavı, sarma, iç pilavı, dolma, perde pilavı, kek, hoşaf,  üzümlü gerdan, zirva yemeği, zerde ve aşure gibi yemeklerde kullanılır.

Rusya’da kuş üzümü yapraklarından ülkemizde kullanılan yeşil çaya benzer bir çay olarak tüketilir. Kuş üzümü yemeklerde nasıl kullanılır konusu merak edilen bilgiler arasındadır.

Aynı zamanda kuş üzümü yoğurt ve diğer süt ürünlerini renklendirmek amacı ile de kullanılmaktadır. Maden sularına tat ve renk vermek aynı şekilde dondurmalara tat ve renk vermek için kullanılır. Yaş pastalarda süsleme amacıyla tercih edilmektedir. Bazı özel soslar da kullanılır.

Kuş Üzümü Faydaları               

Sindirimi düzenler, iştahsız olan insanlarda iştahı açar, antiinflamatuar ve antiromatizmal etkilere sahiptir. İçerisinde bulunan fitokimyasalların etkisi ile kronik hastalıklara, kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruma özelliği ve iyileştirici özellik gösterir kan kanseri,  göğüs kanseri,  gırtlak kanseri gibi birçok kanser çeşidine karşı etkilidir.

Bu yüzden kanser hastası olan insanların kesinlikle bu meyveyi kullanması iyi gelecektir. Ayrıca tümör oluşumunu da önler. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar.

En iyi balgam ve idrar söktürücülerden biridir. Damar hastalıkları olanlara özellikle tavsiye edilir. Vücudun enfeksiyon ile mücadelesine yardımcı olur. Antioksidan bulundurması nedeni ile yaşlanmayı geciktirir. Kuş üzümü faydaları bunlarla da sınırlı değildir.

İçeriğinde bulunan çok yüksek demin minerali kansızlığı önlemeye yardımcıdır. Menopoz ve sancılı regl ağrıları gibi problemlerin etkisini azaltır. Böcek ısırıklarını iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Kuş Üzümü Nelere İyi Gelir?

Böbrek taşlarının oluşmasını engellemeye, hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaya, idrar ve balgam söktürmeye, vücudumuz da bulunan enfeksiyonlar ile mücadele de yardımcı olur.

Topikal olarak vücutta bulunan yaraları iyileştirme etkilidir. Anemi hastalığına karşı da güçlü bir etkiye sahiptir. Kansızlık sorunu yaşıyor iseniz günde bir iki çay bardağı kadar kuş üzümü tüketebilirsiniz. 

İçerisinde yer alan çekirdek sayesinde kan basıncını olması gerektiği gibi dengeleyerek daha kuvvetli hale getirir. Kuş üzümü nelere iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı ise cilt lekelerini yok etme, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırma, kırışıklıkları giderme ve gençleştirmek için de kullanılmaktadır. 

Kuş üzümünün büyük yaprakları kaynatıldıktan sonra içilir ise bağırsak enfeksiyonlarını önler var olan enfeksiyon varsa enfeksiyonu söktürür idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan insanlarda da kuş üzümü iyileştirici özellik göstermektedir. Kolesterol ve tansiyon dengesini sağlamak konusunda aktif rol oynar.

Kuş Üzümünün İçindeki Vitaminler      

Kuş üzümü içindeki vitaminler, A,B ve C vitaminleridir. Turunçgillerden alınacak olan C vitaminin yaklaşık olarak 3,5 veya 4 katı daha fazla miktarda C vitamini ve esansiyel yağ asitleri içerir.

Kuş üzümlerinin yaprakları ve tomurcukları fenalık bileşenler açısından oldukça zengin olması nedeni ile geçmişten günümüze kadar yüzyıllardır ilaç sanayisinde kullanılır. Pektin ve früktoz kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir mineralleri içermektedir.

Kuş Üzümünün Kalorisi

Kuş üzümü kalorisi 100 gramında yaklaşık 303 kaloridir. 3.4 gram lif, 66.8 gram karbonhidrat, 3.0 gram protein, 1.3 gram yağ, 13.7 miligram C vitamini, 813 miligram potasyum, 77.0 mg kalsiyum ve 2.1 gram demir minerali bulunmaktadır.  Düşük kalorisi ve içerisindeki mineral ve vitaminler göz önüne alındığında çok değerli bir besin kaynağı olduğunu görmek mümkün.

Kuş Üzümü Zararları

Kuş üzümü zararları, fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olabileceği gibi aynı zamanda çok fazla tüketilmesi alerjik reaksiyonlar ile cildinizin bozulmasına da sebep olabilir. Çok fazla kullanım da glukoz oranını arttırdığı için şeker hastaları tarafından aşırı derece de kullanılması doğru değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap