Kurutulmuş Et Nasıl Hazırlanır?

kurutulmus-et-nasil-hazirlanir-14929

Balkan kültürü ile bütünleşen şarküteri ürünlerinden biri lezzeti ile damaklardan silinmeyen kurutulmuş ettir. Et kurutma işlemi, etin çeşitli işlemlerden geçe..

Balkan kültürü ile bütünleşen şarküteri ürünlerinden biri lezzeti ile damaklardan silinmeyen kurutulmuş ettir. Et kurutma işlemi, etin çeşitli işlemlerden geçerek suyunu tamamen kaybetmesidir. Evde yapılan birkaç basit adım ile et kurutmak mümkündür.

Kurutulacak Et İçin Malzemeler;

Bonfile ya da Antrikot
Yemeklik Tuz

Hazırlanışı;

Dana etinin en yumuşak türlerinden biri bonfiledir. Yağ ve sinir içermeyen bonfile, ızgara ve sulu yemekler için tercih edilir. Antrikot ise yağlı ve lezzetli bir çeşit olarak bonfileden biraz serttir. İki et türünden de kurutulmuş et yapılabilir. Alınan ette yağ ve sinir bulunuyorsa olabildiğince temizlenmesi gerekir.

Taze olarak dilimlenmiş etler 1-2 gün kadar buzdolabında bekletilir. Dinlendirilen et parçaları geniş bir fırın tepsisinin içine dizilir.

Etlerin üzeri mutfak tuzu ile kaplanır. Etlerin tuz ile kaplanması suyunu çabuk salmasına ve bozulmadan beklemesine sebep olur.

Tuzlama işleminin ardından tepsi streç film ya da tülbent yardımı ile sarılarak kapatılır.

Hazırlanan etler direk güneş ışığı almayacak olan serin bir yerde bekletilir.

Tepsi hafif eğimli olarak bırakılır. Sebebi ise etlerin suyunun daha kolay çıkmasıdır.

Etlerin sıkılaştırılması ve fazla suyunun çıkması için üzerlerine ağırlık bırakılır. Bu ağırlık su dolu şişeler olabilir.

Etlerin suyunu salması bir haftayı bulur ve bu sürede tuzların açıldığı kısımlar varsa tuz ilavesi yapılır.

Etler haftanın sonunda su salmayı bıraktığında tuzun içerisinden alınır.

Güzelce yıkanıp tuzdan arındırılan etler iki gün kadar suda bekletilir.

Etler suyun içerisinden çıkarıldıktan sonra ipe geçirilir ve hava dolaşımının olduğu serin bir yerde 3 gün kadar kuruması için bırakılır.

Kurutma işlemi tamamlanan etler, serin bir ortamda muhafaza edilir.

Etler, pastırma gibi ince dilimler halinde servis edilebilir.

Etlere aroma kazandırmak için tütsüleme yapılabilir. Tütsünün yapımı için genel olarak şeftali, meşe, erik gibi ağaçlardan elde edilen talaş parçaları kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap