Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

  Eğer kaloriferli bir evde büyüdüyseniz ve halen daha kalorifer ile ısınıyorsanız kurum kelimesi size bir hayli yabancı gelecektir. Ancak sobalı bir evin..

Eğer kaloriferli bir evde büyüdüyseniz ve halen daha kalorifer ile ısınıyorsanız kurum kelimesi size bir hayli yabancı gelecektir. Ancak sobalı bir evin çocuğu olduysanız, belki de halen daha sobalı evde oturuyorsanız anılarınız depreşebilir. Kurum temizliği hemen hemen bir kış döneminde minimum iki kez yapılan bir işlemdir. Üstelik çocuklar bu tip temizlemelerde başrol oynamaktadır.

Önce kurumun ne olduğundan biraz bahsedelim. Sobanın içerisinde yanan kömür ve benzeri araçların dumanı soba borusundan dışarıya itilirken katılaşma sürecinde olan ve toz bileşenlerle akışkan bir sıvıya dönüşen kurumlar boru aralarından damlayabilirler. Eğer soba boruları net olarak birbiriyle doğru bağlantılı değilse aralardan sızıntılar olur ve kurumlar yere, zemine, halıya damlayabilir.

Her halükarda soba borusu temizlerken bu sorunu birebir olarak görebilirsiniz. Elleriniz tamamıyla simsiyah kurum lekesiyle kaplandığında ise aklınıza ilk gelen şey kurum lekesi nasıl çıkar sorusu olmaktadır. Bunun kolay yöntemini bilmiyorsanız lavabo başında birkaç saat geçirebilirsiniz. Maalesef ki kurum lekesi sabunla yıkayıp duruladığınızda bitmek bilmeyen bir arınma sürecine girer. Temizliği ise tam manasıyla sağlayabilmeniz uzun bir sürenin eseridir.

Eldeki Kurum Lekesi Nasıl Temizlenir?

Soba borularını temizlerken çıkarıp takmanız sizin ellerinize bulaşacak kurum lekelerini beraberinde getirecektir. Aynı zamanda bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta kurum bulaşmaması kadar boruların keskin olan kısımlarından keski izi almamanızdır. Elinize değecek ufak bir kesik bile canınızı yaktığı kadar mikrop kapmaya müsait olmasıyla sorun çıkarabilmektedir. Kurum lekesi temizliği ellerinizden ya da yüzünüz ve diğer cilt noktalarında yapılırken uygulayabileceğiniz tek bir yöntem bulunuyor.

Limon suyu kullanarak kurum lekesini temizlemek sandığınızdan çok daha kolay olacaktır. Eğer bunu uygulamaktan kaçınıyorsanız alternatif bir metot olarak sabunlu suyla bolca elinizi yıkamanız gerekecektir. Hem zamandan hem de gücünüzden fazlaca harcamanız gerekeceği için limonu sıkarak suyuyla bu işlemi daha basite indirgemeniz önerilir.

Burada asıl dikkat çeken detay kurum lekesini arındırırken hazır limon sularının hiçbir işe yaramamasıdır. Limonu ortadan keserek suyunu sıkmanız temizliği yaparken fazlasıyla işinizi görecektir. Şişe formunda satılan hazır limon suları ise arındırıcı özellik yönünden çok zayıftır. Ellerinizi taze limon suyuyla ovalayarak yıkadıktan sonra hiç kurum lekesi bulaşmamış gibi görebilirsiniz.

Halıya Damlayan Kurum Nasıl Temizlenir?

Annelerin korkulu rüyalarından birisi olan halıya kurum lekesi damlaması hemen her sobalı evde yaşanan bir durumdur. Ancak dikkatli davranarak bunu önlemenin yollarını arayabilirsiniz. Örneğin soba borularının aralarına kase ya da benzeri cisimler yerleştirerek olası damlamaların bunların içerisine olmasını sağlamak sizin elinizdedir. Aynı şekilde boru bağlantı noktalarını kontrol edip eğim olmadığına dikkat etmeniz olası akmaları sıfıra indirecektir.

Yine de bir şekilde yolunu buldu ve aktı diyelim. Kurum lekesi halıdan çıkar mı sorusuna anında müdahale ederek cevap vermeliyiz. Ki çoğunlukla soba borularını silkerken boruları çıkarma işleminde halı ya da zemin döşemesine damladığına şahit oluruz. Haliyle kurum lekesi bir anda temizlememiz gereken bir iz haline dönüşür.

Halıdan kurum lekesi çıkarmak için ihtiyacımız olan yöntem limon suyu değildir. Bunun yerine su bile uygulamadan tuz serpmemiz gerekiyor. Fakat kurum fazlasıyla yayılabilen ve aynı zamanda derinlere işleyebilen bir leke türüdür. Bunu bilmeyenler için tuz miktarını bol tutmamaları gerektiğini hatırlatalım. Lekenin boyutuna göre tüm lekeyi kaplayacak olan yemek tuzunu halıya döktüğümüzü varsayalım.

Tuzun bir süre boyunca lekenin üzerinde sabit olarak durması gerekir. Bazıları ortalama bir saat bile beklemeden tuzu süpürerek bu temizlik yönteminin uygulandığını düşünüyor. Oysa bu yöntem için öncelikle tuzun fırçalanarak kurumla beraber halının mevcut bölgesinden kaldırılması gerekiyor. Süpürme işlemini ise bu aşamadan sonra yaparak tüm tuzu ve kurumu makineyle çekmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap