Kuru Maya ve Yaş Arasındaki Fark! Maya Kullanımının İncelikleri!

Kuru ve Yaş Maya Arasındaki Fark, Kullanımının İncelikleri! Maya, Ekmek başta olmak üzere hemen hemen tüm hamur işlerinde maya kullanılmaktadır. Haliyle mayanın hayatımızda gıda anlamında çok önemli bir yer kapladığını söylemek yanlış olmaz.

Yapılan hamur işlerinde de farklı maya türlerinin kullanılması tabii ki şaşırtmıyor. Yaş haricinde kuru da tercih edilen yiyeceklere de rastlıyoruz.

Farklı hamur işi tariflerinde bu maya farklılığını daha net algılayabiliyoruz. Kimisi kuru maya ile önerilirken bazılarında kesinlikle yaş maya kullanılması tavsiye ediliyor.

Aslında temel anlamda B vitaminleri, krom, demir, fosfor, magnezyum, çinko, protein ve selenyum içeren mayalar sağlık için önemli besin değerlerine sahiptir. En çok merak edilen nokta ise kuru ile yaş arasındaki farktır.

Kuru Maya ve Yaş Arasındaki Fark! Maya Kullanımının İncelikleri!

Kuru Maya İle Yaş Mayanın Farkı Nedir?

Kuru Maya İle Yaş Mayanın Farkı Nedir? En temel amacı hamurun kabarmasını sağlamak olarak niteleyebileceğimiz için olmazsa olmaz diyebiliriz. Hamuru yoğurduktan sonra bir süre oda sıcaklığında bekleriz. Bu bekleme aşamasında da maya görevini yerine getirir ve hamuru kabartır.

Daha hızlı tariflerde çoğunlukla yaş maya kullanılmaktadır. Çünkü ılık suyla ilave edildiğinde maya çok çabuk bir biçimde hamura karışabiliyor. Ancak kurusu biraz daha uzun bir etki süresine sahiptir.

Günümüzde hızlı maya olarak bilinen tür ise son dönemlerde mutfaklarda en çok tercih edilen alternatif olmuştur. Genellikle 10-15 dakika içerisinde sorunsuz bir biçimde mayalanmayı sağlar.

Kuru ile yaş maya için en temel fark ise mayanın formudur. Aslında yapı olarak ikisi de aynı gibi durmaktadır.

Ancak kuru maya alındığında hamura katılmadan önce bazı malzemelerle hazırlık sürecine girmeniz gerekir. Bu malzemeler yaptığınız hamur işine bağlı olarak süt ya da su içerebilir. Ayrıca un ve yumurta ile beraber daha iyi bir forma bürünecektir.

Eğer yaş maya kullanıyorsanız buna ihtiyaç kalmaz. Çünkü bu katkı maddeleri içerisinde zaten vardır. Yine de topak topak kalmaması için çoğunlukla ılık su ile parçalanarak hamura eklenir. Fakat hamura direkt olarak eklediğinizde de herhangi bir sorun yaşamayacağınızı garanti etmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap