Kur’an Öğrenmenin En Kolay Yolu Nedir? Nasıl öğrenebilirim?

Kur’an Öğrenmek, birçok Müslümanın içten duygularla dileğidir. Alfabesinin farklı olması, zor olduğu algısını uyandırsa da aslında göründüğü gibi değil. Kur’an öğrenmek, basit hale getirilebilir. 

Buna istekli kişilerin en çok merak ettiği konu Kur’an öğrenmenin en kolay yolu oluyor. Bunun için birçok yol ve metot bulunmaktadır. 

Elbette işe elifba öğrenerek başlamak gerekir. Öncelikle Arap harflerini ve okunuşları mi öğrenmek elzemdir. Zira kutsal kitabı öğrenmek kadar güzel okumak da önemlidir. 

Öğrenmenin en kolay yolu, harfleri öğrendikten sonra bunları birleştirerek heceler halinde okumaktır. Sonrasında sureler ile birlikte Kur’an’ı okumak mümkündür. 

Herkesin arzu ettiği bir hedef olan Kur’an okumayı öğrenmek, Müslüman toplumların hepsinde gerek kurslar gerek bireysel eğitimlerle mümkün olmaktadır.

Her şeyde olduğu gibi, bu kitabı öğrenmede de ilk adım sabır emek ve gayretle başlar. Sonrası için elzem olan, işinde mahir olan, Kur’an’ı tecvit usulüne göre okuyabilen, öğretme yeteneği mevcut olan birinden öğrenmektir.

Kur’an öğrenmek
Kur’an öğrenmek

Tek Başına Kur’an Okumayı Öğrenmek

Çocukluğumuzda birçoğumuzun yaşadığı bir durum var. Okulun tatil olduğu dönemlerde camilerin veya başka kursların vermiş olduğu eğitimlerle Kur’an öğrenmeye çalışırız. Bu çaba, kısmen amacına ulaşsa da elifba bittikten sonra kalan kısıtlı süre ya da hiç zaman kalmaması  öğrenmeye engel olur. 

Bu şekilde bir türkü öğrenemeyenler de, tek başına Kur’an okumayı öğrenmek mümkün müdür diye merak ederler. Bu elbette mümkündür. Özellikle çağımızın bize sunduğu teknolojik imkanlarla bu daha kolay hale gelmiştir. 

Telefonlara veya tabletlere indirilebilen bir takım uygulamalar, Öğrenmenin en kolay yolu için bizlere imkan sağlamaktadır. Önemli olan bunu gönülden istemek ve bu imkanları doğru bir şekilde kullanmaktır. 

Mevcut uygulamalardan yardım alarak, bir yandan da evde sürekli tekrar ve ezber yaparak okumayı öğrenmek mümkündür. Bunun için uygun metot ve yolları İgrus.com kaynaklı güvenilir kişi ve yerlerden araştırdık ve sizler için derledik.

Kur’an Okumak Kaç Saatte Öğrenilir?
Kur’an Okumak Kaç Saatte Öğrenilir?

Kur’an Okumak Kaç Saatte Öğrenilir?

Kur’an okumak, manevi bir huzur verir. Hem kendimize, hem sevdiklerimize, hem de ölmüş kimselerimize faydası dokunur. Onlar için okuyacağımız Kur’an, hem bizim hanemize sevap kazandırır, hem de onlara huzur verir. 

Kur’an okumaya istekli kişilerin en çok merak ettiği ise, okumak kaç saatte öğrenilir konusu oluyor. Kur’an okumayı öğrenmek elbette belli bir sabır ve zaman gerektirir. 

Ancak bu zaman, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Daha önce herhangi bir eğitim alıp almadığı, alt yapısının durumu ve kişinin öğrenme kapasitesi bu süreyi etkiler. Daha önceden herhangi bir seviyede eğitim almış kişiler, belli bir alt yapıya sahip olduğu için daha kısa sürede öğrenecektir. Öğrenme kabiliyeti yüksek kişiler, eğitim almamış olsa bile daha kolay kavrayacağı için bu süre yine kısalacaktır. 

Bütün bu sebeplerden dolayı, Kur’an okumak kaç saatte öğrenilir sorusunun net bur cevabı yoktur. Günümüzde bazı mevcut uygulamalar ve metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar ve uygulamalar, belirli saatler aralığında öğrenmeyi vaat etse de, kişinin durumu yine bu süreyi etkileyecektir. 

Kur’an’ı Öğrenmek Zor mu?

Kur’an’ı Öğrenmek Zor mu?

Kur’an öğrenmek, kimilerinin gözünde çok büyür. Alfabesinin farklı olması, bu büyümenin başlıca sebebidir. Kur’an okumayı öğrenmeye niyetlenen kişilerin aklını kurcalayan en büyük soru, Kur’an öğrenmek zor muolmaktadır. 

Öğrenmenin zorluğu, kişinin öğrenme kabiliyetine ve çabasına göre değişecektir. Teknolojik bazı uygulamalar, düzenli tekrar, isteğin ve niyetin büyüklüğü öğrenmeyi kolaylaştıran etkenlerdir. 

Kur’an okumayı öğrenmek elbette güzel ve gereklidir. Ancak gerekli olan bir diğer unsur da tecvit usulüne uygun okumaktır. Tecvit, kısa ve basit şekliyle Kur’an’ın nağmeli gibi ve içten gelerek okunması olarak betimlenebilir. 

Kur’an öğrenmeye karar verdikten sonra, tek başına öğrenmek için ilk yapılacak şey bir Kur’an öğrenme uygulaması indirmek olabilir. Bu sayede öğrenmeniz daha kolay ve hızlı olacaktır. Sonrasında ise düzenli olarak tekrar ederek öğrenmenizi pekiştirebilirsiniz. 

Kur’an Öğrenmenin Püf Noktaları
The Quran, the central religious text of Islam

Kur’an Öğrenmenin Püf Noktaları

Kur’an’ı daha kolay öğrenmek için, Kur’an öğrenmenin püf noktaları hakkında bilgi edinmek doğru bir başlangıç olacaktır. 

Bunun için, harfleri isim ve resimlerle öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu hafızanızda kalmasını kolaylaştıracaktır. 

Harfleri öğrenirken yazarak çalışabilirsiniz. Bu öğrenme sürenizi kısaltarak kalıcı olmasını sağlayacaktır. Alfabeyi tam olarak öğrenmek, okuma esnasında yapılabilecek hataları önleyecektir. 

Harfleri öğrenirken ve hecelere çevirirken, tecvit usulüne uygun okumaya çalışmanız Kur’an okumaya başladığınızda şişe kolaylık sağlayacaktır. Bu püf noktalarına Uygun öğrenme ile kuran okumaya kolayca başlayabilirsiniz

Okumayı öğrendikten sonra, ezber aşaması vardır. Şart olmamakla birlikte, Kur’an’ı ezberleyerek hafız sıfatını kazanabilirsiniz. Bunun için de bazı hafızlık metotları mevcuttur. 

İlk olarak yapılabilecek şey, parçadan bütüne ezberleme metodudur. Bu sayede ayet ayet ya da satır satır ezber yaparak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İkinci bir seçenek de sayfayı bütün olarak ezberleme metodudur. Ancak bu metot ülkemizde pek tercih edilen bir yöntem değildir. 

Kur’an’ öğrenmenin en kolay yolu hususunda araştırma yaparak doğru bir şekilde okumanız ve ezberlemeniz mümkündür. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap