Kurabiye Neden Sert Olur?

Kurabiye Diyar tüm unlu yemekler gibi kek fırında pişirilerek ısıtılmasıyla ortaya çıkmış önemli bir tatlı türüdür. Farklı lezzetlerde hesaplarla yapılabildiği..

Kurabiye

Kurabiye Neden Sert Olur? Kurabiye Diyar tüm unlu yemekler gibi kek fırında pişirilerek ısıtılmasıyla ortaya çıkmış önemli bir tatlı türüdür. Farklı lezzetlerde hesaplarla yapılabildiğini bulunmaktadır. Meyveli kurabiyeler yapabileceğiniz gibi tarçın ceviz ya da pek çok diğer içerikle çeşitlendirme işlemi gerçekleştirerek farklı lezzetlerde kurabiyeler oluşturabilirsiniz.

Fakat bazen kullanmış olduğunuz malzemelerden dolayı pişirme tarzına bağlı olarak teknik aksaklıklardan ya da yapılan hatalardan ötürü kurabiye tam kıvamında pişmez ve sertleşir. Böyle durumlarda kurabiye ye daha sert ya da daha yumuşak sonuçları ortaya çıkarmamak ve daha lezzetli bir halde ortaya çıkartabilmek için dikkat edilmesi gereken belli başlı önemli noktalar bulunmaktadır.

Kurabiyenin sert pişmemesi için öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli konu pişirme süresini doğru biçimde ayarlamak olacaktır. Kurabiye içerisinde bulundurduğu tereyağından ötürü yapısı yumuşak olması beklenmektedir fakat tereyağı eritilmiş ya da oda sıcaklığı derecesinde olmadığı takdirde kurabiyede tereyağı etkisi ortadan kaldırılır. Tereyağı eklerken mutlaka oda sıcaklığında bekletilmiş Ya da eritilmiş bir şekilde dökülmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. 30 dakika kadar bekletilmesi bu sebeplerden dolayı tavsiye edilir.

Kurabiye sertleşmesine sebep veren diğer bir neden ise içine koymuş olduğunuz un miktarından kaynaklanmaktadır. Eğer kurabiye içindeki un yoğunluğu diğer malzemeler ile beraber karşılaştırma yapıldığında yeteri orantı içerisinde bulunmuyorsa sertleşme ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bu sebeplerden ötürü tüm malzemelerin birbirini takip eden doğru oranlarda yerleştirilmesi kurabiyenin sert olmaması ve kıvamında olması için büyük önem teşkil 31eder.

Aynı zamanda yumurta akı da kurabiyenin sertleşmesinin sebeplerindendir kurabiye yapımında olması gerekenden daha fazla miktarda yumurta akı yerleştirmiş senin sert kurabiyeler elde edersiniz ve lezzetsiz olurlar. Tüm bu Detaylara dikkat ettiğiniz zaman son derece kaliteli ve çayla beraber Harika bir lezzet ortaya çıkartabilirsiniz

Pişirir mekanı fırının ısısının doğru bir şekilde ayarlanmış olması da son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Fırın doğru ısı ayarında bulunmuyorsa içerisindeki malzemelerin tam anlamıyla ısınması ve pişirilmesi gerçekleşmeyeceğini ütülüyor fazla yumuşak yada fazla sert kurabiyeler ortaya çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap