Kültür mantarı nasıl saklanır?

kultur-mantari-nasil-saklanir-3250

Kültür mantarının saklarken uygulanacak farklı metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar içerisinde en çok kullanılanları bir kağıt torba plastik poşet kullanmak vey..

Kültür mantarının saklarken uygulanacak farklı metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar içerisinde en çok kullanılanları bir kağıt torba plastik poşet kullanmak veya saklama kabının içerisinde buzdolabında saklamak gibi yöntemler. Mantar hem sofralarımıza süslen önemli bir besin kaynağıdır hem de oldukça lezzetlidir uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız dondurucu bölümünde saklamanız sizler için daha büyük bir avantaj olacak.

Mantarın uzun bir süre muhafaza edilebilmesi için nem oranını mutlaka üzerinde tutması gerekmektedir ve dışarıdaki nem değişimlerinden kesinlikle etkilenmemesi gerekiyor.

Buradaki asıl marifet buzdolabı içerisinde bunu gerçekleştirebilmek değil çünkü mantar birkaç gün içerisinde tüketilecek s kağıt torbada saklanabilir fakat daha uzun süre saklamak istiyorsanız buzdolabı içerisinde nem oranının sabit olması gerekiyor.

Kağıt havlu içerisinde sarmak ve buzdolabı poşeti içerisindeki nem ve algılarına karşı izole edilmiş şekilde buzdolabında saklamak daha büyük bir avantaj sağlayacak. Saklamak için delikli bazı poşetleri de kullanabilirsiniz fakat burada deliklerinin kullanılmasındaki esas amaç hava temasıdır bu nedenden dolayı delikli poşetin etrafını herhangi bir şeyle sarmamanız gerekiyor.

Kültür mantarı yaklaşık 5 gün kadar taze kalabilir bunun için kullanmanız gereken en iyi yöntem ve kağıt havluya sarıp delikli bir plastik poşet içerisine ya da hava alacak başka bir kabın içerisine yerleştirmek.

Dışarıda olacak hem dalgalanmalarına karşı mantar izole edilmiş olur ve aynı zamanda mantarın hava alması da sağlanmış olur.

Derin dondurucuda tutmak kurutma yapmak tuzlama yapmak veya buluşu olarak saklamak gibi yöntemler çok daha uzun süreli saklama yöntemleri arasında bul. Dondurma işlemi için öncelikle mantonun suyunu buharlaştırmanız ve aniden soğutmanın gerekiyor.

Kurutma bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız da nem oranının çok düşük olduğu bir hava sıcaklığı gerekmektedir.

Altında mantar unutamayacağınız için mantar kurutmak ciddi anlamda zor bir iştir.

Ülkemizde çoğunlukla turşu kurma yöntemiyle saklanan kültür mantarları özellikle sofraları kış mevsiminde süsler. Yemeklerin yanında harika bir aperatif olan mantar aynı zamanda besin değeri son derece yüksek bir gıdadır.

Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman insan sağlığına oldukça büyük faydaları bulunan mantarın, doğru bir şekilde saklanması oldukça önemlidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap