Kül İzi ve Kül Lekesi Çıkar Mı?

  Kül lekesi temizlik aşamasında en büyük sorunlardan birisidir. Evde bir sigara tiryakisinin olması bile sigaranın sağlayacağı zararlardan birisini bizle..

Kül lekesi temizlik aşamasında en büyük sorunlardan birisidir. Evde bir sigara tiryakisinin olması bile sigaranın sağlayacağı zararlardan birisini bizle tanıştırabilir. Sigara külü her zaman kül tabağına değil, bazı zamanlarda yere dökülebilir. Hatta rüzgarın etkisiyle evde birçok eşyanın üzerinde yer edinebilir. Kül izi nasıl çıkar konusunda alternatif çözümler sağlansa da maalesef olumlu sonuçlar almak her zaman mümkün değildir.

Kül izi nasıl geçer sorusuna döndüğümüzde en çok yapılan hataları sıralamakta fayda görüyoruz. Eğer koltuğa düşen sigara külünü temizlemek istiyorsanız kesinlikle silmeyin. Silmenizle beraber külün her noktaya yayılması ve simsiyah bir iz bırakması kaçınılmaz olacaktır.

Dolayısıyla temizlemeye çalışırken daha fazla batmasını sağlamış olacaksınız. Aynı işlem ne yazık ki ıslatıldığında da geçerlidir. Maalesef kül lekesi ıslatılarak temizlenmemektedir. En mantıklı temizleme metodu külü bir şekilde alarak oradan atmaktır. Bunun için biraz üflemeniz yeterli olacaktır. Üfleyerek mevcut bulunduğu noktadan düşmesini sağlayabilirsiniz.

Böylelikle kül zeminden gider ve size yalnızca birkaç toz parçası kalır. Bunu yine süpürgeyle çekebilir, üfleyerek itebilir ya da çok az miktardaysa silerek yok edebilirsiniz. Sigara külü lekesi kaldıysa hemen suyla emdirip deterjanlı suyla yıkayınız. Ardından ise duru suyla yıkayarak temizleme işlemini tamamlayınız.

Kül Tabakları Nasıl Temizlenir?

Sigara külünden oluşan kirlerin ana merkezi sigara tablalarıdır. Küllüklerin kül lekeleriyle dolu olması kadar doğal bir şey yoktur. Ancak asıl takılmanız gereken şey kül izlerinden ziyade küllüklerin temiz görünmesidir. Bunu sağlamak temizliğin şartları arasında olur. Birçok kadın ise küllüklerin eskisi gibi parlamadığını, kül lekelerinin kalıcı olarak yer edindiğini savunur.

Burada yapılan en büyük yanlış küllüklerin uzun süreli kullanımlarıdır. Maalesef ki boşaltılmayan küllükler kül lekelerinin kalıcılaşmasıyla beraber daha büyük bir sorun haline dönüşmüştür. Bunlardan kurtulmak mümkün müdür? Tabi ki mümkündür, fakat ilk günkü kadar kolay olmayacaktır.

Küllük nasıl temizlenir sorusunun cevabını her kullanımın ardından boşaltılarak diye verebiliriz. Bir boya fırçası gibi araç temin ettikten sonra küllüğü belirli aralıklarla fırçalamanız yine kül izlerini yok edecektir. Yer edinemeyen kül lekelerinin sonrasında daha kolay çıkması ve sorun yaratmaması mümkün olacaktır.

Kül Tabağındaki Lekeleri Çıkarmak İçin Yöntem

Genellikle şarap şişelerinde bulunan mantarlar küllerin temizlenmesi için son derece kullanışlıdır. Güncel olarak bu şarap mantarlarını saklayarak kül tabağı temizliğinde kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için mantarı küllüğün kül atılan bölgesini temizlemeniz yeterli olacaktır.

İşinizi kolaylaştırmak için bu tip lekeleri sökmesiyle bilinen tuzdan faydalanabilirsiniz. Ancak mantarı tuzla bir arada küllüğün zeminine sürtmek zor olabilir.

Bu açıdan baktığımızda yemek tuzunu küllüğün içerisine döktükten sonra üzerinden mantarla geçerek ve oval daireler çizerek sürtmek daha mantıklıdır. Uygulama sonrasında küllüğü silerek temizliğini sağlayabilir ardından yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminden sonra dik koyarak tamamen kurumasını sağlayın ya da iz bırakmayacak bir bezle siliniz.

Öylelikle küllüklerde su lekesi dahi kalmadan pırıl pırıl bir görünüm elde edebilirsiniz. Evde sık kullanılan bir araç olmasının yanı sıra kül tabaklarının düzenli temizlendiği takdirde gayet hijyenik olduklarını fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap