Kristal Tuz Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kristal tuz, öğütücüler ile ezildikten sonra yemeklerde kullanılır. Ağız ve diş sağılığına iyi gelen faydaları ile bilinmektedir. Aşırısı zararlıdır.

Kristal Tuz

Sofralarımızın vazgeçilmezi yemeklerimizin olmazsa olmazı tuz vücudumuzun iyot ihtiyacını karşılamada en etkili malzemedir.

Piyasada birçok türü bulunan tuzun en fazla kullanılan şekli sofra tuzu olarak bilinmektedir. Bunun yanında son günlerde adını sık sık duyduğumuz kristal tuz da sofralarımızda yer edinmeye başlamıştır.

Kristal tuz dünyanın en nadir bulunan tuz çeşitlerinden biri olmakla birlikte oluşması da milyonlarca yıl sürmektedir. Kristal tuz, kaya tuzunun yüksek basınç altında ufalanıp kristalleşmesi ile oluşur. İnce bir yapıya sahiptir. Yapısı dolayısıyla hücreye girişi diğer tuzlara nazaran daha kolaydır.

Kristal tuz şeffaftır ve pembemsi bir renge sahiptir. Kristal tuzun en kaliteli hali Himalaya dağlarından elde edilir.

Kristal kaya tuzu nadir bulunan bir tuz olduğu için sofra tuzu gibi marketlerde satılmamaktadır. Genellikle büyük alışveriş merkezlerinde veya geniş kapsamlı aktarlarda Himalaya kristal tuzu adıyla satılmaktadır.

Piyasada bulunan tuz çeşitlerine göre kristal tuz daha yararlı mineraller barındırır. Kimyasal madde içermez ve çevre kirliliğine neden olmaz.

Kristal Tuz Nasıl Saklanır?

Kristal kaya tuzu büyük parçalar halinde satılabildiği gibi öğütülmüş olarak da satılmaktadır. Kristal tuz nasıl saklanır? Büyük parçalı kristal tuz keseler içerisinde uzun yıllar saklanabilir. Küçük taneli kristal tuz ise ağzı kapalı bir kavanozun içinde nemden ve ısıdan korunarak saklanmalıdır.

Kristal Tuz Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kristal tuz diğer tuz çeşitlerine nazaran daha geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahiptir. Peki kristal tuz yemeklerde nasıl kullanılır?

Sert yapıda olan kristal tuz öğütme aparatı ile öğütülerek yemeklere ölçülü miktarda atılır. Diğer tuz çeşitleri gibi kristal tuz da kullanım miktarı dikkat edilerek yemeklere konulmaktadır.

Himalaya tuzu, sofra tuzu ile aynı kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle tuzda balık ve tuzda tavuk yaparken kristal tuz da tercih edilebilir. Böylelikle tuzun içerisinde pişen et, tuzdaki mineralleri emer ve Himalaya tuzunun faydalarından da yararlanılmış olunur.

Kristal Tuz Faydaları

 • Son günlerde adını sıkça duyduğumuz kristal tuz vücuda sağladığı faydalar sebebiyle sofra tuzunun yerini almaya başlamıştır. Kristal tuz faydaları:
 • Kristal tuz vücudun pH dengesini korur.
 • İçerisinde bulunan onlarca yararlı mineral sayesinde ömrü uzatan bir besin olduğu bazı uzmanlarca söylenmektedir.
 • Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Kristal tuz sabun olarak da satılmaktadır. Ciltteki ölü derileri arındırır. Temiz ve ışıltılı bir cilt görünümü sağlar.
 • Kristal kaya tuzu sabunu içerisindeki maddeler sebebiyle ciltteki lekeleri görünümünü azaltır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Akciğerlerin solumun fonksiyonlarını iyileştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle tuz lambaları astım hastalarının olduğu ortamlarda kullanılmaktadır.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Kristal tuz kas ağrılarına iyi gelir ve kas kramplarını önler.
 • Ağız ve diş sağlığı için faydalıdır.
 • Himalaya tuzu metabolizma hızını arttırır ve böylece kilo vermeye yardımcı olur.

Kristal Tuz Nelere İyi Gelir?

Kristal kaya tuzu, içerisinde bulundurduğu yararlı mineraller ve geniş kullanım alanıyla bizler için oldukça dikkat çeken bir malzeme olmuştur. Kristal tuz nelere iyi gelir diye bakacak olursak pek çok faydasının bulunduğunu görmüş oluruz.

Öğütülerek yemeklere ölçülü bir şekilde konulduğu takdirde yapısındaki faydalı mineraller vücudumuzda taşınacaktır. Vücudumuzdaki toksit maddelerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda acıkmayı önleyip kilo vermeyi sağladığı da bilinen bir faydasıdır.

Düzenli kullanılan kristal tuz böbrek taşlarına karşı faydalıdır ve dolaşım sistemine olumlu etkileri vardır. Yüksek tansiyona iyi geldiği bilinen kristal tuz aynı zamanda vücudun asit ve baz dengesini kurarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Evlerde dekor amacıyla kullanılan kristal tuz lambası strese ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Evin enerjisini yenilediği de bilinen kristal tuz lambası, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklardan muzdarip insanlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Tuz lambası mental rahatsızlıklara iyi gelir. Aynı zamanda akıllı telefon, televizyon, bilgisayar, modem gibi radyasyon yayan cihazların yanına konulduğu takdirde radyasyonun etkilerini azaltır.

Kristal tuz cilde sağladığı faydalardan dolayı sabun formunda da satılmaktadır. Kristal tuz sabunu ılık suda çözdürülüp cilde ince bir katman şekilde sürülür. Böylelikle bu tuzlu su ölü derinin atılmasına ve cildin yenilenmesini sağlar.

Kozmetik alanında da kullanılmaya başlanan kristal tuz son zamanlarda roll on formunda da kullanılmaktadır. Kristal tuz roll on terleme problemlerinin önüne geçmektedir.

Pembe kristal tuz vücudun sıvı dengesini korur ve düzenler. Böylelikle hücrelerin aktif olarak çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kristal tuz vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.

Kristal Tuz İçindeki Vitaminler

Yapılan araştırmalar sonucunda kristal tuz içindeki vitaminler olduğuna rastlanmamaktadır. Fakat kristal tuz mineral bakımından oldukça zengin bir malzemedir. Kristal tuz içerisindeki mineraller iyot, sodyum, kalsiyum ve fosfordur. Bu mineraller sayesinde kristal tuz vücudumuzu olumlu etkilemektedir.

Kristal Tuz Kalorisi

Son zamanlarda sofra tuzu yerine tercih edilmeye başlayan kristal tuz kalorisi 0 kaloridir.

Kristal Tuz Zararları

Solumun yollarına, sindirim sistemine, mental rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen kristal kaya tuzu,pek çok faydası sebebiyle son zamanlarda hayatımızda önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır.

Kristal tuz zararları nelerdir diye bakacak olursak yapılan araştırmalar sonucunda Himalaya tuzu içerisindeki iyot miktarının yeterli miktarda olmadığı ve çok yüksek oranda sodyum içerdiği görülmüştür. Bu nedenle vücudun çalışma dengesini negatif etkilediği söylenmektedir. Tüketilen her besinin fazlası zarar olduğu gibi çok fazla kristal tuz tüketmek de vücudumuza zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap