Kripto Para Nedir? Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır? Thodex Nedir?

Kripto paraların gerçeklerinin yerini alacağına dair söylentiler var. Borsası çok yoğun ilgi görüyor. Özellikle Thodex bu konuda liderlik yapıyor.

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır? Bitcoin ile başlayan kripto paralar son dönemlerde finans dünyasının en popüler başlıklarından biri haline geldi.

Yalnızca kurumların ya da zengin yatırımcıların değil küçük miktarlarda yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından da ilgi gören kripto paralar alıştığımız geleneksel yatırım ve bankacılık yöntemlerinden oldukça farklı.

Peki kripto para nedir? Kripto para borsası nasıl işler? Ve son olarak da kripto para dendiği zaman sıkça karşımıza çıkan Thodex kripto para borsası nedir? Tüm detaylar bu yazımızda sizinle.

Kripto Para Nedir?

 

Kripto para, herhangi bir merkezle bağlılığı olmayan ve bir çok farklı ağ üzerinden birbirine bağlı ve zincir halinde üretilerek transferi gerçekleştirilen bir para türüdür. İlk defa Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan biri tarafından 2009 yılında ortaya çıktı.

İlk kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin, herhangi bir devletin müdahalesi olmadan, çok hızlı ve bir o kadar da kolay bir şekilde transferinin gerçekleşmesi ile oldukça büyük bir ilgi topladı.

Bu yenilik sayesinde uğraştırıcı banka prosedürlerinden kurtularak yatırımcılar, transfer işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yapmaya başladı. Bitcoin’den sonra birçok farklı kripto para birimi piyasaya giriş yaptı ve yeni çıkan bu birimler altcoin olarak adlandırılıyor. Günümüzde 2000’den daha fazla sayıda kripto para birimi var.

Kripto Paraların Değeri Nasıl Belirlenir?

 

Kripto paraların değeri belirlenirken herhangi bir ülkenin ekonomisi bu konu üzerinde bir etkiye sahip değildir. Zira kripto paralar herhangi bir yere bağlılık göstermemektedir. Sanal merkezli olan ve somut olarak herhangi bir değeri bulunmayan kripto paralarda değeri belirleyen en önemli etken arz ve talep ilişkisidir.

Kripto paraların değeri talep artış gösterdikce artarken, talep azaldıkça da düşmektedir. Kripto paralar ile ilgili önemli noktalardan bir tanesi de şudur: Kripto para üretimi sınırlıdır, 21 milyondan daha fazla kripto para üretilmeyecektir.

 

Kripto Para Borsası Nedir?

 

Kripto para borsası sanal paraların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan sanal platformlardır.

Başka bir deyişle transfer işlemlerinin direk olarak kullanıcıdan kullanıcıya yapıldığı, yatırımcıların sahip oldukları gerçek paralar ile kripto para birimi satın alabildikleri, sahip oldukları kripto paraları satabildiği ya da transferini gerçekleştirebildiği çevrimiçi sistemlerdir. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Kripto para borsaları listeledikleri kripto para birimleri ile birbirinden ayrılırlar.

Yani bir kripto para borsası yalnızca belirli kripto para birimlerinin işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca kripto paralar üzerinden gerçekleştireceğiniz her türlü işlem için seçmiş olduğunuz platformun güvenilirliği çok önemlidir. Bu bağlamda kripto para borsası seçimi sırasında platformun kullanıcı sayısını ve kullanıcı memnuniyetini araştırmanız önemlidir.

Ayrıca borsaların hangi para birimlerini listelediğini de incelemeyi unutmamalısınız. Örneğin Türk parası üzerinden kripto para birimi satın almak istiyorsanız buna imkan sağlayan bir borsayı seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca kripto para borsası gerçekleştirilen işlem üzerinden belirli bir komisyon alır. Bu nedenle komisyon oranı düşük olan borsaları seçmeniz sizlere avantaj sağlayacaktır.

 

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

 

Kripto para borsaları alıcı ve satıcı konumundaki kişilerin aynı platform üzerinde buluşabildikleri, işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebildikleri borsalardır. Bu borsalarda gerçekleştireceğiniz işlemler için belirli bir miktar komisyon ücreti talep edilir.

Ödeyeceğiniz komisyon miktarı seçmiş olduğunuz kripto para birimi ve tercih ettiğiniz kripto para borsası bazında değişiklik gösterir. Kripto para borsası tamamı ile arz ve talep ilişkisi üzerinden çalışır. Kripto para satmak isteyen bir kişinin sistem üzerinden satış emrini vermesi ve kripto para satın almak isteyen kişinin de aynı birim ve değer bazında işlem yapması ile alım ve satım gerçekleşir.

 

Koineks Nedir?

 

Koineks nedir? İsmi değişmiş olan kripto para borsası Koineks Amerika’da lisans almış olan ve dünyaya açılan ilk Türk firmasıdır. Yeni adı ise Thodex’tir. Peki, Thodex Nedir? Kripto para alım, satım ve aktarım işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan kripto para borsası Thodex, Türkiye’nin önde gelen firmalarından biridir. Kullanıcılarına en güncel fiyatları sunan, sağladığı hizmet çeşitliliği ve avantajları ile yatırımcıların güvenini kazanmış, düşük komisyon oranları ile dikkat çeken bir platformdur.

 

Thodex Kripto Para Borsası Üyeliği Nasıl Yapılır?

 

Thodex kurumsal internet sitesi üzerinden üyeliğinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Thodex internet sitesine giriş yaptıktan sonra “Ücretsiz hesap oluşturun” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girip şifrenizi oluşturun. Ardından “Üyelik ve kullanımı sözleşmesi” ile “Aydınlatma ve rıza metni” bölümlerini detaylı bir şekilde okuduktan sonra onaylayınız ve üyelik işlemlerinizi tamamlayın.

Thodex kripto para borsası üyeliğiniz böylelikle gerçekleşmiş oldu fakat alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilmeniz için profil onayınızı yapmanız zorunludur. İnternet sitesinin üst kısmında yer alan “Profilim” bölümünde gerekli onay işlemlerini gerçekleştirdikten sonra kripto para alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Thodex Platformu Hangi Hizmetleri Veriyor?

 

Thodex kripto para borsası bireysel hesaplara ek olarak tüzel kişiler için de kurumsal hesap açma imkanı tanımaktadır. Kripto para yatırımcıları internet sitesi üzerinden Bitcoin ve altcoinlerin kur fiyatlarını güncel olarak takip edebilir.

Thodex kripto para borsası üzerinde yer alan kripto paraların fiyatlarının 24 saatlik dilim içerisinde en yüksek ve en düşük rakamlarını görebilir, gerçekleştirilen günlük işlem hacminin ne kadar olduğunu ve dönemsel değişimlerle ilgili hazırlanmış olan grafikleri takip edebilir.

 

Thodex Kripto Para Borsası Güvenilir Mi?

 

Kripto borsalarının her geçen gün artması yatırımcıları, kripto para borsaları arasından hangi platformu tercih edecekleri konusunda kararsız kalmalarına ve güvenlik ile ilgili sorgulamalar yapmalarına neden olmaktadır.

Peki Thodex kripto para borsası güvenilir mi? Thodex firması gerçekleştirmiş olduğu hizmetlerin şeffaf, dürüst ve güvenlik standartları içerisinde tamamlanabilmesi için iki temel politika uygular.

Bunlardan ilki Kara Para Aklamayı Önleme Politikası, ikincisi ise Müşteriyi Tanıma Politikasıdır. Ayrıca Thodex kripto para borsası üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerde iki aşamalı güvenlik sistemi uygulanır.

İlk olarak internet sitesine giriş yaptığınızda telefon onay kodu ile başlayan bu süreç, kullanıcıların hesaplarına gerçekleşmiş olan olağan dışı durumları tespit ederek hızlı bir şekilde bilgilendirme hizmeti ile devam etmektedir. Müşteri Tanıma Politikasının eksiksiz bir şekilde uygulanabilmesi için üyelik onay formunda yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması çok önemlidir.

 

Thodex Kripto Para Borsasında Hangi Para Birimleri Üzerinden İşlem Yapılabilir?

 

Thodex kripto para borsası üzerinden Bitcoin, Ethereum, Zcash, TRON, Monero, EOS, Cardano, Bittorrent, USDTether, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin, Dash, XRP, Stellar, Nem, Bitcoin Gold ve Ethereum Classic para birimi ile ilgili alım, satım ve transfer işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Thodex’te Alım ve Satım İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

 

Thodex kripto para borsası üyeliğinizi tamamladıktan sonra para yatırma işlemini gerçekleştirerek platform üzerindeki istediğiniz işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ana panelinizde yer alan “Market” seçeneğine giriş yaptıktan sonra alım ve satım ile ilgili emirlerinizi sisteme verebilir ve arzu ettiğiniz kripto para birimleri ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap