Kredi Kartı Limit Yükseltmek İsteyenler Ne Yapmalı?

Kredi Kartı Limit Yükseltmek İsteyenler Ne Yapmalı? Kredi kartları, banka hesabı bulunan hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. Ancak bankalar tarafından kişiye özel farklı limitler belirleniyor. Bu noktada daha yüksek limite sahip olmak isteyenler kredi kartı limiti nasıl yükseltirim sorusunu merak ediyor. Bu yazımızda sizlere nasıl daha yüksek limitli bir kredi kartına sahip olabileceğinizi anlatacağız.

Bankalara kredi kartı limit arttırma başvurusunda bulunmak çok kolaydır. Bunun için bankaya gitmeye dahi gerek yoktur. İnternet şubeden ya da mobil uygulamadan hızlı bir şekilde limit artış başvurusu yapmak mümkündür. Aynı zamanda bankayı telefonla arayarak veya bankamatiklerden de limit artırma talebinde bulunulabilir. Böylece banka incelemesi sonrasında uygun bulunursa limit artışı tanımlanır.

Kredi Kartı Limit Artış Başvurusu Neden Onaylanmaz?
Kredi Kartı Limit Artış Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi Kartı Limit Artış Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Bankalar, müşteriler tarafından yapılan kredi kartı limitini artırma başvurusunu belirli unsurlar doğrultusunda değerlendirir. Eğer müşteri gerekli şartları sağlamıyor ise artışa onay vermeyebilir. Bunun en temel nedeni kredi notunun yeterli olmamasıdır.

Aynı zamanda kartın düzenli kullanılmaması ve ödemelerin geç yapılması gibi problemler de bankalar tarafından olumsuz görülür. Müşteriler kredi kartı limit yükseltmek istiyor ise bunlara dikkat etmek zorundadır. Aynı zamanda kişinin kullandığı bütün kredi kartlarının limitleri de reddedilmeye neden olabilir. Herkesin alabileceği belli bir miktar vardır. Bu miktar bankalar tarafından çeşitli verilere dayanarak hesaplanır. Eğer kişi, maksimum miktara ulaşmışsa limit artışı onaylanmaz.

Limit Artışının Onaylanması İçin Ne Yapılmalı?

Kredi kartının limitinin daha fazla olması için kullanıcı tarafından yapılabilecek bazı şeyler vardır. İlk olarak ödemeleri düzenli yapmaya dikkat etmek gerekir. En azından kartın asgari borç ödeme tutarını zamanında yatırmak bankalar için olumlu bir harekettir.

Aynı zamanda belgelenebilir gelirde bir artış söz konusuysa bunu bankaya iletmek de faydalı olur. Kredi notunuzu yüksek tutmak için banka ürünlerini kullanmaya da özen gösterebilirsiniz. Sahip olunan kredi kartı limiti nasıl yükseltilir diye merak edenler bu şekilde limit artış başvurularının onaylanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda arka arkaya sürekli artış başvurusunda bulunmamanızda da fayda var.

Kredi Notu Limit Artışını Ne Derece Etkiler?
Kredi Notu Limit Artışını Ne Derece Etkiler?

Kredi Notu Limit Artışını Ne Derece Etkiler?

Kredi notu, bankaların tüketicilerin ne kadar güvenilir bir müşteri olduğunu anlamasını sağlayan bir finansal puandır. Bu puanın kredi kartı limitinde ne derece etkili olduğunu görmek için önce kredi kartı limiti nedir bilmek gerekir. Limit, bankanın müşteriye sunduğu ve kullanımına izin verdiği belirli bir paradır.

Her ay kullanılan para, belirli bir faiz oranı işlenerek ekstre olarak müşteriye bildirilir. Daha sonra karta borç ödemesi yapılır. Kredi notu ise bu limitin belirlenmesini sağlayan en temel unsur olmasıyla ön plana çıkar. Kişinin banka ürün ve hizmet kullanımları, ödemeleri, mevcut borçları ve gelir bilgisi gibi unsurlar doğrultusunda kredi notu oluşturulur. Yani limit artışına karar vermede ana etken olarak gösterilebilir.

Kredi Kartı Limitini Hesaplama Yöntemi

Kredi kartlarının limiti çok kolay bir şekilde hesaplanabilir. Öncelikle ilk defa bir kredi kartına başvuru yapıyorsanız bankaya belgeli bir şekilde sunabileceğinizi belgeli gelirinizin en fazla iki katı limitli bir kredi kartınız olabilir. İlk yıldan sonraki yıllarda ise başvuru yapılması durumunda bu limit, gelirin en fazla 4 katı seviyesinde olabilir.

Bankalar tarafından kredi kartı limit hesaplama işlemi bu şekilde yapılır. Ancak belirtmek gerekir ki gelirin 4 katı olabilecek bu limit sahip olunan bütün kredi kartlarının toplam limitidir. Yani sahip olunan her bir kart için değil bu kartların toplamı için gelirin 4 katı limit söz konusudur. Tabi ki bu limitin seviyesi banka değerlendirmesine göre daha farklı olabilir. Ancak standart limit hesaplama yöntemi bu şekildedir.

Kredi Kartı Limit Artırma Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?
Kredi Kartı Limit Artırma Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kredi Kartı Limit Artırma Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kredi kartları için limit artış başvurusunda bulunan kişiler genellikle çok kısa süre içerisinde sonuç alırlar. Çoğu banka anında bu başvuruya yanıt verirken bazı bankalarda aynı gün içerisinde yanıt söz konusudur. Yani kredi kartı limit artırma Garanti ve benzeri başvurularda hemen olumlu ya da olumsuz bir sonuç alırsınız. Yazımızda sizlere kredi kartları limitleri hakkında merak edilen konular hakkında bilgiler verdik. Anlatılan şekilde limit yükseltmeniz, hesaplamanız ve başvuruda bulunmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap