Kredi Kartı Borcunu Ertelemek İsteyenler Ne Yapmalı?

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek İsteyenler Ne Yapmalı? Kredi kartı borcu birçok kişinin önemli sorunları arasında yer alıyor. Borcunu ödeyemeyen veya ödemekte zorlanan kişilerin erteleme yapma imkânı bulunuyor. Erteleme ile mevcut borcu ileri bir tarihte ödemeye devam etmek mümkündür. Kredi kart borç ertelemesi konusunda aklınızda olan soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Nasıl erteleme yapabileceğiniz ve ertelemenin koşulları gibi konularda bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Bankaların sunduğu kredi kartlarında genel olarak peşin ya da taksitli yapılan harcamaları sonradan tekrar taksitlendirme imkânı vardır. Bununla birlikte öteleme seçeneği de bulunuyor. Birçok bankanın kartlarında bu özellik mevcuttur. Öncelikle belirtmek gerekir ki erteleme için çoğunlukla hesap ekstresi kesilmemiş olmalıdır. Ertelemenin ortalama süresi ise birçok bankada 3 ay olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek için Faiz Oranları Yüksek Midir?
Kredi Kartı Borcunu Ertelemek için Faiz Oranları Yüksek Midir?

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek için Faiz Oranları Yüksek Midir?

Kredi kartı sahipleri borç erteleme işlemi yapmak istiyorsa faiz oranlarının değişiklik gösterdiğini bilmek zorundadır. Yapılacak kredi kartı borcu erteleme işlemi için her banka kendi ürün ve politikaları kapsamında farklı faizler belirleyebilir. Aynı zamanda erteleme süresine bağlı olarak da faizlerde artış meydana gelmesi mümkündür.

Kredi kartlarında borç erteleme işlemi için uygulanan faizler, normal faiz oranlarına göre daha yüksek olur. Yani kredi kartı borcumu ertelemek istiyorum diyenler bu faktörü de göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu işlem için kredi notunun önemli olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak belirtmek gerekir ki bu süreç içerisinde kartın nakit çekim ve aktif kullanım özellikleri banka tarafından engellenebilir.

Kredi Kartı Borcunu Erteleme İşlemi
Kredi Kartı Borcunu Erteleme İşlemi

Kredi Kartı Borcunu Erteleme İşlemi

Kredi kartı borcuna sahip olan biriyseniz nasıl erteleme işlemi yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak söylemek gerekir ki bu alanda bankalar oldukça pratik bir şekilde işlem yapma imkânı sunuyor. Kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır diye merak edenler öncelikle bizzat banka şubelerinden başvuru yapabilirler.

Banka uygulamasına bağlı olarak çoğunlukla mobil işlemler ve online işlemler üzerinden de erteleme başvurusunda bulunmak mümkün oluyor. Kredi kartına ait olan borcu ertelemek için aynı zamanda banka müşteri hizmetlerini arama ve bu konuda yardım alma imkânı da vardır. Bu şekilde kolay ve hızlı bir şekilde kartınızın borcunu erteleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Olacaklar

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda tüketiciye banka tarafından bazı kısıtlamalar getirilebilir. Genellikle borcun son ödeme tarihi geçtikten sonra 15 gün içerisine ödeme yapmak gerekir. Aksi takdirde banka tarafından kart kullanıma kapatılır. Borç ödenirse kartınızı yeniden kullanabilirsiniz.

Ancak 90 gün boyunca ödeme yapılmaması durumunda ise kullanıcı hakkında yasal takip başlatılır. Garanti kredi kartı borç erteleme gibi işlemler ile borçlarınızı ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. Eğer 90 gün içerisinde ödeme yapılmaması söz konusu ise banka tarafından 2 gün ekstra süre daha verilir ve borcunuzun asgari ya da tam tutarını ödemeniz talep edilir. Yine ödeme yapılmazsa yasal süreç işlemeye başlar ve dava açılır.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyen Kişiler İçin Seçenekler

Kart borcunu ödeyemeyen kişiler için erteleme haricinde başka çözümler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi borç transferi olarak adlandırılır. Borç transferi işlemi, farklı banklara olan kredi kartı borçlarınızın tek bir banka çatısı altında toplanması ve o bankaya ödeme yapılmasıdır.

Bu sayede daha uzun vadede daha düşük miktarlar ile ödeme yapma imkânı ortaya çıkıyor. Vakıfbank kredi kartı borç erteleme gibi işlemlerin yanı sıra kredi yapılandırması da tercih edilebilecek bir yöntemdir. Borcun olduğu bankada yapılabilen bu işlem ile düşük aylık taksitler ve daha az bir faiz oranı ile ödeme yapmak isteyen kişiler kendi bankalarına başvuru yaparak bu işlemden yararlanabilir.

Kredi Kartı Borcu Ertelemesi Hangi Bankalar Tarafından Yapılır?
Kredi Kartı Borcu Ertelemesi Hangi Bankalar Tarafından Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Ertelemesi Hangi Bankalar Tarafından Yapılır?

Kredi kartları, günümüzde hizmet veren her banka tarafından müşterilere sunulan ürünlerdir. Bütün banklar bu kartların kullanımı ile ortaya çıkan borçlar için erteleme imkânı sunuyor denebilir. Genç, çalışan, emekli kredi kartı borç erteleme ve benzeri işlemler ile sahip olunan borcun ileri bir tarihte ödenmesi sağlanabilir. Kredi kartınızın borçlarının en azından asgari tutarını ödemek yasal takip ve benzeri sorunların ortaya çıkmasına engel olur. Ödemede güçlü yaşıyorsanız anlattığımız şekillerde borçlarınızı ertelemeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap