Kot Boyama Nasıl Yapılır?

Renkleri solmuş kotlarınızı ya da kullanmaktan sıkıldığınız kot pantolonlarınızı dilediğiniz renge boyayarak yeni alınmış görünümüne kavuşturabilirsiniz. Size ..

Renkleri Solmuş kotlarınızı ya da kullanmaktan sıkıldığınız kot pantolonlarınızı dilediğiniz renge boyayarak yeni alınmış görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Size ilk olarak çamaşır makinesinde kot boyama nasıl olur onu anlatacağım kot pantolonunuzu hangi renge boyamak istiyorsanız o renkte kumaş boyası satın alın.

Kumaş boyasını açmadan önce mutlaka bir plastik eldiven giyin bir makas yardımı ile boyanın ambalajını kesin ve kumaş boyasını çamaşır makinenizin kazanına dökün miktar olarak 500 gram yeterli olacaktır.

Ancak iki ya da üç kot boyayacaksanız bu miktarı çoğaltın deterjan gözüne kesinlikle boyayı dökmeyin. Pantolonu çamaşır makinesi kazanına yerleştirin makineyi 40 derecede ön yıkamasız olarak çalıştırın yıkama süresi bitmeden deterjan gözüne yarım ölçek deterjan ekleyin ve kot pantolon boyama işlemi esnasında deterjanı mutlaka hazneye alması gereklidir.

Yıkama işlemi bittikten sonra pantolonu güneş görmeyen bir yerde kurutun sonra tersten ütüleyin ve yeni renkte pantolonunuz kullanılmaya hazır.

Bu işlem bittikten sonra makinenizi boş olarak bir miktar deterjan ekleyin ve kısa programda çalıştırın içerisindeki boya kalıntısı başka yıkamada çamaşırlarınıza bulaşmaması için bu işlemi mutlaka yapın kot boyama nasıl yapılır sorusuna bir diğer cevap ise elde boyama işlemidir.

Elde boyama işleminde boyama yapacağınız kotu ve kumaş boyasını bir leğene koyun önce sonrasında üzerine beş litreye yakın su ekleyin ve bir sopa yardımı ile leğendeki kotu yavaşça karıştırın sonra kotu boyalı suyun içerisinde en az 2 saat bekletin.

İki saatin sonunda kotu yine bir sopa yardımı ile başka leğene alın üzerine on litreye yakın su dökün elinize plastik bir eldiven giyin sonra bir süre daha kotu ovalayın artından rengi sabitlemek.

İçin suyun içerisine yarın çay bardağı tuz ekleyin ve bir süre bu karışının içinde bekletin sonrasında temiz bir suya alın yıkayın ve güneş görmeyen bir yerde kurutun kotunuz kuruduktan sonra tersten ütüleyin ve giymeye hazır.

Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kumaş boyasının hiçbir yere sıçramamasıdır. Üzerinizdeki kıyafete sıçratmamaya dikkat edin çünkü hemen kumaş boyayı emer ve kıyafetinizde deforme oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap