Köri Lekesi Nasıl Temizlenir?

  Bilhassa et yemeklerinin vazgeçilmez tamamlayıcısı olan köri sosu lezzetli olduğu kadar zor bir lekedir. Eğer üzerinize dökmeden ya da masa örtüsünü bat..

Bilhassa et yemeklerinin vazgeçilmez tamamlayıcısı olan köri sosu lezzetli olduğu kadar zor bir lekedir. Eğer üzerinize dökmeden ya da masa örtüsünü batırmadan yiyebilirseniz ne alâ. Ancak bir damlası dahi temizlenmesi güç bir lekeye dönüşebilir. Bunu bilen insanlar dikkatli bir biçimde yapılışını tamamlayıp tüketim aşamasında da bu dikkatini sürdürür.

Yine de olası kazalar sonucunda köri sosu lekesi nasıl çıkar sorusuyla karşı karşıya kalabilirler. Hatta birçoğunun bu aşamada sosun bıraktığı lekenin çıkıp çıkmayacağına dair tereddütleri söz konusu olur. Doğal olarak herkesin merak ettiği köri sosunun lekesi çıkar mı sorusuna bir açıklık getirmekte fayda var. Bu lekeden korktuğunuz gibi çıkmama sonucuyla karşılaşmanız pek muhtemel değil. Yalnızca gliserin gibi güçlü bir temizlik ürününü kullanmanız yeterli olacaktır.

Köri Sosu İzi Çıkar Mı?

Köri sosu izini çıkarmak ve lekenin temizlenmesini sağlamak adına yapmanız gereken şey özel temizlik sıvısını hazırlamaktır. Bunu evde gliserin bulunması halinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak gliserin yoksa temin etmeniz gerekiyor. Su temizliğiyle ya da farklı deterjanlarla temizlemeye çalışsanız dahi köri sosunun lekesi çıkmayabilir.

İçeriğinde biber, kimyon, zerdeçal, kakule, Hint cevizi, acı kırmızıbiber, demirhindi, kişniş, yoğurt, limon suyu ve lekede aktif olan sarımsak bulunmaktadır. Tüm bu baharatların bir araya gelmesi zaten lekenin zorluğunu su yüzüne çıkarmaya yetiyor.

Malzemeler

Su
Gliserin

Hazırlanışı

Suyu öncelikle kaynatarak bir miktar almanız gerekiyor. Örneğin bir bardak sıcak su kullanmaya karar verdiyseniz ayrıca bir kaba alın.
Sonrasında suyla eşit miktarda gliserin eklemeniz gerekiyor.
Gliserin miktarını da suyu belirlediğiniz gibi lekenin boyutuna ve ne kadar derin olduğuna bakarak belirleyebilirsiniz.
İkisinin karışımı sonrasında ise lekenin üzerine uygulamak için hazır konuma gelecektir.
Hazırladığınız karışımı sürmeden evvel köri sosu lekesi olan bölgeyi soğuk suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Bu lekenin çıkmasını sağlayacak önemli bir adımdır.

Lekenin yıkanmasının ardından tamamıyla lekeyi kapsayacak şekilde gliserinli su ile yıkayın. Minimum 30 dakika boyunca bu karışımın leke üzerinde durması gerekiyor.

Süreç tamamlandığında ise yıkama işlemini yine soğuk suyla yapmanız kompres oluşmasını sağlar. Arınmaya başladığını gördüğünüz lekenin çıkmaması durumunda işlemi tekrar deneyebilirsiniz. Ardından durulama işlemini tekrar yaptıktan sonra hijyeni sağlayabilmek adına klasik yıkamayı seçebilirsiniz. Makineye atacağınız köri sosu lekesi bulunan eşyanızı kendi programında bir kez yıkamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap