Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Bu Belgeler Şart!

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Bu Belgeler Şart! Konut kredisi bir ev sahibi olmak isteyen vatandaşların şartları taşıdığından emin olduktan sonra başvurduğu bir kredi yöntemidir. Ev sahibi olmanın her geçen gün zorlaştığı bu dönemde bankaların cazip kredi tekliflerinden yararlanarak sizler de hayal ettiğiniz eve sahip olabilirsiniz. Bunun için de ev kredisi için gerekli evraklar neler sorusuna cevap aramanız gerekecektir.

Konut kredisi diğer krediler ile kıyaslandığında hem şartları hem de özellikleri bakımından oldukça farklıdır. Konut kredilerinde öncelik olarak bir ev bulmanız gerekir. Ev bulduktan sonra da kredi çekmek istediğiniz bankaya giderek evin tapusu ile başvuru yapmanız gerekir. Başvuru esnasında kredi notunuz ön plana alınır. Kredi notunuz düşük ise ev kredisi çekebilmek oldukça zordur. Ancak kredi notunuz yeterli ise talep etmiş olduğunuz tutar onaylanacaktır.

Kredinin tamamlanması ve istediğiniz tutarların sizlere ödenebilmesi için banka tarafından satın alacak olduğunuz eve bir eksper gönderilir. Bu eksper evin konumu başta olmak üzere; konutun kaç yıllık olduğu, hasar kaydı bulunup bulunmadığı ve deprem yönetmeliklerine uygun olarak dizayn edilip edilmediği kontrol edilerek bir rapor hazırlar. Bu rapor bankaya iletilir ve sonrasında ise hazırlanan rapor neticesinde evin değerinin ne olduğu belirlenerek sizlere kredi çıkartılır.

Konut kredisi alabilmek için banka tarafından talep edilen belli başlı evraklar vardır. Kredi kullanmak isteyen insanların en çok araştırdığı konulardan bir tanesi konut kredisi için istenen evraklar nelerdir konusudur. Bu evrakların eksiksiz bir şekilde bankaya teslim edilmesi gerekir. Ev kredisi için gerekli belgeler şu şekildedir;

Ev kredisi için gerekli belgeler sıralamasında ilk sırada yer alan belgelerden bir tanesi 4A hizmet dökümüdür. Maaşlı çalışanlardan talep edilen bu evrak E-devlet üzerinden sigortalılık tescil hizmet kaydı belgesi dökümü kolaylıkla alınabiliyor.

Şahıs firma sahibi iseniz firmanızın vergi levhası ile birlikte yıl sonu mali veriler ve ara dönem mali verilerinin belgeleri banka tarafından talep edilen belgeler arasında yerini alıyor.

Konut kredisi için gerekli belgeler arasında son olarak bir firma ile ortaklık yapısı olanlardan firmaya ait olan ticaret sicil gazetesi, yıl sonu güncel bilgiler, gelir tablosu ya da vergi beyannameleri banka tarafından talep edilir.

Kimlik fotokopisi ve tapu da çoğu banka tarafından talep edilen evraklardır.

Konut kredisi için gerekli evraklar bankaya teslim edildikten sonra belirli bir süre sonrasında banka tarafından olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılır.

Konut Kredisi Alma ve Kredi İçin Şartlar

Her bankanın konut kredisi kullanmak için belli başlı şartları vardır.  Öncelik olarak konut kredisi alabilmek için bilinmesi gereken en önemli nokta bankanın tüm krediyi karşılamadığıdır. Bankalar evin değerinin belirli bir kısmını karşılar. Sizlerin belirli bir peşinat vermesi gerekir. Tapu işlemleri sizler tarafından karşılanır bu nedenle tapu harcı tutarını da giderlerinize eklemeniz gerekir. Kredi alabilmek için bir ev bularak bankaya başvuru yapmanız yeterlidir. Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra işlemler başlar. Konut kredisi alabilmek için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Konut kredisi alabilmek için 18 yaşını doldurmak ve 70 yaşından küçük olunması gerekir.
  • Başvuru yapacak kişinin herhangi bir bankaya borcu olmaması aranan şartlar arasındadır.
  • Satın alacak olduğunuz evin kat irtifakı olması gerekir. Aksi takdirde kredi kullanamayabilirsiniz.
Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Konut kredisi için istenen evraklar eksik ya da hatalı bilgileri içeren belgelerden oluşuyor ise başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanır ve ev kredisi alabilme hakkınız kaybolur. Konut kredisinde bilinmesi gereken en önemli nokta ise vadedir. Konut kredisi vadesi en fazla 10 yıla kadar yapılır, bazı bankalarda vade 15 yıla kadar uzatılabiliyor. Faiz oranları düştüğünde kredinizi yapılandırma hakkınız mevcuttur. Bankanız ile irtibata geçerek konut kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bankalar kredi verirken hane gelirini ve giderlerini ayrı bir şekilde hesaplar ve krediyi bu doğrultuda onaylar.

Ev Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ev Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ev kredisi için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Satın alacak olduğunuz evin üzerinde ipotek bulunmaması gerekir.
  • Evin %70’e kadar olan kısmı bankalar tarafından karşılanır geri kalanını peşinat ile tamamlamanız şartı vardır.
  • Kredi alacak olan kişinin kredi notu yüksek olmalıdır.
  • Aylık geliriniz %75 oranında krediyi ödeyebilecek kapasitede olmalıdır.
  • Yaklaşık 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordronuzu teslim ederek kredi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap