Konut Kredisi Erken Kapama Hesaplama 2022

Konut Kredisi Erken Kapama Hesaplama 2022 Ev sahibi olmak, geleceği garanti altına alan bir yatırım türü olduğundan herkesin hayalidir. Elde edilmiş maddi birikimler çoğu zaman ev satın almaya yetmemektedir. Bu gibi durumlarda herkesin ilk adımı bankaların verdiği konut kredilerini değerlendirmektir. Peki nedir bu konut kredileri, herkes alabilir mi?, konut kredilerini erken kapama mümkün müdür? Bugünkü yazımızda sizlerle konut kredisi erken kapatma 2022 yeniliklerini inceleyeceğiz.

Konut Kredisi Erken Kapama Nedir?

Ev sahibi olmak için bankalardan alınan konut kredileri, belirli vade zamanlarına ve ödeme planlarına sahiptir. Bu ödeme planı içerisinde bölünmüş faizleri de bulundurmaktadır. Kredinin belirli miktarını ödeyen, kalan borcu da tek seferde kapatarak faizden kaçınmak isteyen tüketicilerin tercih ettiği yol konut kredisi erken kapatma yoludur. Tüketiciler, krediyi çektikleri bankalara bu konuda başvuru yaparak konut kredisi erken kapama 2022 kılavuzu hakkında bilgi alabilmektedirler.

Konut Kredisi Erken Kapama Başvurusu

Konut Kredisi Erken Kapatma Başvurusu

Konut kredisi erken kapama başvurusu ile alakalı tüketiciler, krediyi aldıkları banka ile iletişime geçmelidir. Bankalar ilk olarak, tüketicilerden bu taleplerini yazılı olarak da belirtmelerini istemektedir. Yazılı talep hazırlanılıp banka yetkilisine ibraz edildikten sonra işleme konulur, bu süreçte kapama tutarının da hesaba yatırılması gerekmektedir.

Bu başvurunun ardından, eğer kredi içerisinde yer alan hayat sigortasından belirli bir miktar kaldıysa, bu miktar da hesaba aktarılmaktadır. Dolayısıyla erken kapama başvurusu sonucunda ödemiş olduğunuz hayat sigortası kapsamına giren ücreti de bankanızdan tahsil edebilirsiniz. Konut kredisi erken kapatma 2022 kılavuzunda da belirtildiği gibi, bankadan krediyi çekerken ipotek olarak kullanılan herhangi bir konutunuz var ise, erken kapatma başvurusu ardından bankanızdan ipoteğin kaldırılmasını talep etmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi Erken Kapatma Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi erken kapama, ödeme planında yer alan tüm taksitlerin tek seferde ödenerek, borcun ortadan kaldırılması halidir. Ödeme planı içerisinde, bankanın tahsil ettiği belirli bir miktar faiz oranı da bulunmaktadır. Konut kredisinin erken kapaması halinde, ödenmemiş faiz tutarlarını ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu hesaplama, yalnızca banka nezdinde bulunan anapara üzerinden yapılmaktadır. Tüketicinin, ödeme planında yer alan taksitleri tek seferde kapatmasıyla konut kredisi sona ermektedir. Fakat bu süreçte banka, borcu sonlandırırken tüketiciye erken kapama cezası adı verilen bir ceza uygulamaktadır.

Konut Kredisi Erken Kapama Cezası Nedir?

Konut Kredisi Erken Kapama Cezası Nedir?

Konut kredisi erken kapama cezası olarak bilinen bu ceza, yalnızca kredinin erken kapatma durumunda ortaya çıkan bir cezadır. Bu ceza, bankadan kredi tahsis edildiğinde ya da ödeme planı içerisindeki taksit bünyelerinde ödenmek zorunda değildir. Cezanın içeriği ise KKDF ve BSMV vergilerinden oluşmaktadır. Bu iki vergi çeşidi, kredi tahsisi sonrası oluşturulan ödeme planı içerisinde yer almaz. Konut kredisi erken kapatma cezası kaldırılabilen bir ceza değildir ve yasal bir niteliği bulunmaktadır.

Bu cezanın niteliği Tüketici Hakları Koruma Kanunu’nun 37. maddesinde açıklanmaktadır. Konut kredileri için; vadesi 36 aydan daha düşük olan kredilerde kapama ücretinin en fazla %1’i ceza olarak alınabilmekteyken, ödenmeyen vadeler bütünü 36 aydan fazla olan kredilerde aynı ücretin en fazla %2’si tahsis edilebilmektedir. Konut kredisi erken kapatma 2022 kılavuzunda cezanın hala yasal olarak devam ettiği belirtilmektedir. Kredinin anaparasını ödeyerek kredi borcundan kurtulmak isteyen tüketiciler, kalan vade ödemelerine göre ek olarak yukarıda bahsedilen yüzdelik ücret cezalarını da ödemek zorundadır.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Hesaplama

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Hesaplama

Konut kredisi erken kapama cezası, anapara üzerinden hesaplanan bir cezadır. Ve bu miktar, kalan vade sayısına göre şekillenmektedir. 36 aydan fazla ve 36 aydan az vadeli olarak iki bölüme ayrılarak ücretlendirilmektedir. Konut kredisi erken kapatma cezası geri alınabilir mi sorularına, 2022 kılavuzunda geri alınmayacağı dönütü yapılmaktadır.

Örneğin, tüketici erken kapama başvurusu yaptığında kalan anaparası 40.000 TL, kalan vade sayısı 20 ise, %1’lik ceza üzerinden hesaplama yapılmaktadır ve erken ödeme cezası 400 TL olarak ücretlendirilmektedir. Yine aynı şekilde, tüketicinin kalan anaparası 200.000 TL ve kalan vade sayısının 43 olduğu düşünüldüğünde, %2’lik ceza sistemi uygulanır ve ödenmesi gereken para 4.000 TL olmaktadır. Burada, önem ibraz eden tek nokta kalan vade sayısıdır. Bu şekilde bir hesaplama yaparak, ödenmesi gereken erken kapama cezası kolayca belirlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap