Kolestrol Düşmanı Besin Önerileri Nelerdir?

Kolestrol Seviyenizi Avokado ile dengeleyin.
Kolestrol Seviyenizi Avokado ile dengeleyin.

Avokado

Avokadoyu 1 ay süresince düzenli kullanarak, beslenme programınıza eklemeniz durumunda, kolestrol seviyenizin hızla düştüğünü ve ideal düzeye geldiğini görebilirsiniz. Günlük olarak yalnızca yarım avokado tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Tekli doymamış yağ içeren avokado, bu yağları depolamaz ve enerjiye dönüştürür. İşte bu nedenle, oldukça önemli ve sağlıklı bir besindir.

Badem Kullanarak Kaliteli Yağ Tüketerek Dengelemiş olursunuz.
Badem Kullanarak Kaliteli Yağ Tüketerek Dengelemiş olursunuz.

Badem

Kötü kolesterolün oksitlenme riskini en aza indirmeyi sağlayan doymamış yağları içerisinde bulunduran badem; hem sağlıklı beslenmek isteyenlerin, hem de yüksek kolestrol sorunu yaşayanların imdadına yetişiyor. Düzenli ve kontrollü olarak badem tüketmek, Seviyenizi dengelemeyi sağlıyor.

Portakal Suyu

Portakalda bulunan sterollerin, kolestrole benzeyen kimyasal bir yapıları ile bilinirler. Bazı meyve, bitkisel yağ ve tohumların içerisinde yer alan steroller; hem genel kolestrol seviyenizi, hem de LDL kolestrolü düşürme özelliğine sahiptirler. Portakalın içerisinde çok yüksek düzeyde steroller bulunmaz ancak HDL diye bilinen iyi kolestrolü arttırmayı sağladığından portakalı ve portakal suyunu beslenme planınıza dahil etmeniz gerekiyor.

Kolestrol Seviyenizi Düşürmek için Kuşkonmaz LDL gücünü keşfetin
Kolestrol Seviyenizi Düşürmek için Kuşkonmaz LDL gücünü keşfetin

Kuşkonmaz

Özellikle buharda pişirilmesi gereken kuşkonmaz, safra asidi tutar. Bu durumda karaciğerimizin daha fazla LDL harcaması gerekir. Kötü kolesterolün harcanmasına yardımcı olan kuşkonmazı buharda pişirerek, kandaki LDL seviyenizi de düşürmüş olacaksınız. Birçok faydası bulunan kuşkonmazın, bu özelliğini pek duymamış olabilirsiniz. Sağlıklı kalmak ve kolesterolünü dengede tutmak isteyenleri için kuşkonmazın, mükemmel bir seçenek olduğunu belirtelim.

Çilek Mucizesi ile dengeleyin.
Çilek Mucizesi ile dengeleyin.

Çilek

Diğer meyvelerden de bildiğimiz gibi çilekte, lipoprotein yoğunluğu azdır. Lioproteinin az bulunması ise LDL kolestrol seviyesini düşürdüğünü bilmelisiniz. Günlük olarak 10-15 adet çileği tüketmeyi alışkanlık haline getirir ve beslenme programınıza eklereseniz, kolestrolün dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çilek, antioksidan içeren bir meyve olduğundan trigliserdinizi düşürmeye de yardımcı olacaktır.

Yulaf Lif Kaynağı ile Düşürün.
Yulaf Lif Kaynağı ile Düşürün.

Yulaf

Tüm tahıl grubuna baktığınızda yulafın, en çok lif barındıran seçenek olduğunu göreceksiniz. Üstelik en iyi çözünebilir lif kaynağı olması nedeniyle yulaf, sağlıklı beslenme programlarında mutlaka yer alır. Ayrıca yulaf, kanın kolestrolü emmesini engelleyen bir jel üretilmesini sağlamaktadır. Günlük olarak 20 gram pişmiş yulaf tüketmeniz, hatta daha da etkiyi arttırmak için içerisine doğranmış elma eklemeniz, yüksek kolestrolsorunu yaşayanlar için en doğal tedavi yöntemlerden biri olacaktır.

Kolestrol Seviyenizi Elma İçerisindeki Pektin ve polifenol ile düşürün.
Kolestrol Seviyenizi Elma İçerisindeki Pektin ve polifenol ile düşürün.

Elma

Elma, her ne şekilde olursa olsun genel sağlığımız açısından son derece yararlı bir meyvedir. Tek yapmanız gereken elmayı, düzenli olarak tüketmeye özen göstermek olmalıdır. Pektin ve polifenol içeren kabuklara sahip olduğundan, kolestrolü vücutta daha iyi üretilmesini desteklemektedir. Üstelik pektin ve polifenol maddeleri, kalp sorunlarını oluşturan iltihaplı moleküller üzerinde de oldukça etkilidir.

Domates Yemeniz en az %10 seviyesinde Kötü kolestroldan korur.
Domates Yemeniz en az %10 seviyesinde Kötü kolestroldan korur.

Domates

İçerisinde likopen bulunduran domates, düzenli kullanım sonrasında, LDL kolestrolü yani kötü kolestrolü %10 oranında düşürebilme yeteneğine sahiptir. Damar tıkayan yağları parçalaması ile bilinen likopen, günde 25 mg kadar tüketilmelidir. Bu da yaklaşık olarak günde 110 gram domates püresi yemeniz anlamına geliyor. Yüksek kolestrolsorunu yaşayanlar için domates, bir diğer etkili seçenektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol