Kolesterolü Yükselten Yiyecekler

Kolesterolü Yükselten Yiyecekler   Kolesterol yalnızca hücre zarında bulunabilen bir sterol olarak tanımlanır. Vücuda alınması ise hayvanların hücreleriyl..

Kolesterol yalnızca hücre zarında bulunabilen bir sterol olarak tanımlanır. Vücuda alınması ise hayvanların hücreleriyle mümkün olur. Kan plazmaları aracılığıyla taşınan steroller vücudumuzda bulunan her hücrede bulunmaktadır.

Bu yüzden de aslında yediklerimizden ötürü kolesterolün yükselmesi durumu çok pratik bir bilgi değildir. Bakıldığı zaman her insanın belirli bir seviyede kolesterolü olduğu anlaşılabilir. Bunun dışında da kolesterol yükselten besinler tetikleyici unsur olarak karşımıza çıkar.

Alkol ve steroid birleşimi olan bu hücresel yapının birçok önemli rahatsızlıkla bir arada olduğu bilinir. Kaldı ki bu tip durumlar genelde kalp ve damar rahatsızlıklarıyla bir arada görülmeye müsaittir. Bir kişinin kalp hastalığının ortaya çıktığı tetkiklerde karaciğer ve beyin gibi hücre sayısının çok yüksek olduğu organlarda kolesterol fazlasıyla rastlanabilir. Diğer hastalıklar içinse tetikleyici bir etken olarak vücutta kalıcılığını sürdürür.

Kolesterolü düşüren yiyecekler gibi yükselten yiyeceklerde vardır. Bunlar vücudun yapısına ve kolesterol oranına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Yine de birçok hastanın bu noktada ciddiyetsiz davranması asıl sorunların başında gelir. Kolesterol ilaçlarının işe yaramadığını ve yalnızca bitkilerle ve besinlerle bunun dengelenebileceğini düşünenlere tekrardan hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu besinler yalnızca önlemek ve yayılmasını azaltmak adına kullanılabilir.

Kolesterolü Yüksek Besinler

Kolesterolü ne yükseltir diye bir soru kalıbı sıkça duyuluyor. Bu durum aslında temel anlamda vücudun kolesterol miktarının düşük olduğu, istenilen ideal seviyeye çekilebilmesini amaçlandığını gösteriyor. Bir insanın gün içerisinde alacağı kolesterol miktarı ortalama 300 mg değerindedir.

Bunu besinlerden çok kolay bir biçimde karşılamak mümkündür. Halk tarafından bu en kolay şekilde yumurta sarısı üzerinden hesaplanır. Yumurtanın sarısından alınabilecek olan 210 mg dozajındaki kolesterol son derece yeterli bir seviyeye işaret edecektir.

Yumurta

Yumurtanın sarısı kolesterol açısından en zengin besindir. 100 gram yumurta baz alındığında bunun 1.234 miligramı kolesteroldür. Dolayısıyla 100 gram yumurta yediğinizi pay biçersek günlük ihtiyacınızın 4 katı kadar kolesterol almış olursunuz. Bu kolesterol seviyesini yükselten gıdalara en iyi örnektir.

Tereyağı

Her ne kadar kolesterolü en çok yükselten besinler arasında gösterilse de tereyağında 100 gram için 215 mg kolesterol bulunmaktadır. Yani aslına bakarsanız günlük tüketiminizin bu seviyeye ulaşması bile dozajı aşmanızı sağlamaz. Ki 100 gram tereyağı tüketmek günlerce sürecek bir kahvaltı ritüeline denktir. Fakat tereyağı ile kolesterol yükselmesi en çok hazır tatlılarda ve benzer gıdalarda yaşanır.

Et ve Et Ürünleri

Karaciğer kendi vücudumuzun kolesterol ihtiyacını dengeleyen bir organdır. Ancak yalnızca insanlar için var olan bir sistem olmadığını da söylemeliyiz. Çünkü tüm hayvanların karaciğerleri yağlı ve kolesterol yönünden yüksektir. Eğer kaz ciğeri ya da herhangi bir hayvanın karaciğerini yerseniz kolesterolünüzün yükseldiğini fark edersiniz.

Süt ve Süt Ürünleri

Peynirden alacağınız kalsiyumu kolay kolay başka bir kaynaktan edinemezsiniz. Aynı şekilde protein yönünden de oldukça güçlüdür. Tam yağlı peynirlerdeki kolesterol miktarı da vücudunuza fazladan giriş yapacaktır. Bu yüzden yarım yağlı ürünleri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

İşlenmiş Ürünler

Sosis, sucuk ve salam gibi ürünlerin tamamının kolesterol oranı yüksektir. Düzenli tüketiminde ve sürekli olarak tüketilmesinde ciddi risk grupları mümkün hale gelebilir.

Deniz Ürünleri

Kolesterolü yükselten deniz ürünleri arasında karides ortalama 100 gram için 200 miligram kolesterol sağlar. Balık yağı ya da fazla yağ içeren balık türlerinin tamamı da aynı şekilde kolesterol açısından zengindir.

Hangi Besinlerde Yüksek Kolesterol Vardır?

Kolesterolü yüksek hastaların beslenme alışkanlıkları son derece sıkıntılı bir süreci kapsamaktadır. Genellikle bu tip hastalarda diyet fobisi olduğunu bilmekteyiz. Çünkü sevdikleri her şeyden, hatta et yemeklerinden bile vazgeçmek zorunda olduklarını hissederler. Ancak alışılmışın aksine yüksek kolesterollü besinler düzenli bir biçimde tüketilebilmektedir.

Haftalık bir döngü halinde düşünüldüğünde tüm besin gruplarından belirli bir dozajı aşmadan yiyebileceğinizi söylememiz mümkün. Tabi bunu doktor gözetiminde yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kolesterol Seviyesi Çok Yüksek Besinler

Dana böbrek, balık yağı, havyar, kuzu dalak, tavuk taşlık, sığır dalağı, yengeç eti, ıstakoz, karides, hayvanların ciğer bölümleri, tereyağı, yumurta ve dondurma bu noktada dikkat edilesi besin gruplarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap