Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Kolesterol hastalığı bir döneme damgasını vurarak çok sık görülmüş ve yaygınlaşarak her bireyde teşhis edilebilecek kıvama gelmiştir. Kolesterol hastalarının k..

Kolesterol hastalığı bir döneme damgasını vurarak çok sık görülmüş ve yaygınlaşarak her bireyde teşhis edilebilecek kıvama gelmiştir. Kolesterol hastalarının kan ve hücre yapılarında steroid ile alkol bazlı bir bileşen olan sterol’ün çok fazla olması durumunda doğan rahatsızlıktır.

Genellikle hayvansal gıdalardan alınmakta olan, çok yükselmesiyle ise kalp ve damar rahatsızlıklarını tetikleyen bir durumu vardır. Haliyle hayati bir rahatsızlık olup dikkat edilmesi de zorunlu olanlar arasında sınıflandırılabilir.

Kolesterol hastalarının ilk olarak yapması gereken şey düzenli beslenme alışkanlığı edinmektir. Çünkü kolesterolü dengede tutmanın en iyi yolu yeterli ve dengeli beslenmekten geçer. Dolayısıyla bu durum zamanla obeziteyle mücadele ve kilo verme olarak devam eder ki kolesterol hastalarının fazlalık kilolarından da kurtulması gerekmektedir.

Doktorların bu tür hastalara diyet programı önererek yanında da egzersiz yaptırması son derece sık rastlanan durumlar arasında bulunuyor.

Kolesterole iyi gelen yiyecekleri sıklıkla tüketmek, ana öğünlerin dışında ara öğünler katarak beslenmeyi en sağlıklı olabilecek düzeye çekebilmek bu aşamada önemli faktörlerdir. Çünkü kolesterolün kan, damar ve kalp üzerindeki etkisi gerçek anlamda çok fazla tetikleyici unsurla örtüşüyor.

Kolesterolün yüksek olması da düşük olması da belirli oranda bir risk grubunu temsil ettiği için doktor muayenenizin ardından önerilen ilaçlar ve kolesterol hastalarına uygun besinlerle tedavi sürdürülmelidir.

Kolesterolü Hangi Yiyecekler Düşürür?

Kolesterolü yüksek olanlar ne yemeli diye soranların çoğunluğunun hasta yakını olduğunu biliyoruz. Çünkü bir şekilde kolesterol yüksek olduğunda yemek yeme arzusunda hiçbir azalma görülmez. Aksine daha fazla yeme ihtiyacı bile görülebilir. Ancak bunun sağlık açısından çok doğru olmadığını ve bu yüzden diyetlerle tedaviye başlandığını söylemeliyiz.

Balık ve Deniz Ürünleri

Haftada en az bir kez balık tüketmek zorunda olan kolesterol hastaları kolesterolü düşüren etkisiyle hamsi, sardalye, somon ve ton balığı yiyebilirler. Kolesterolü düşüren gıdalar arasında ilk sırada yer alan balık ürünleri aynı zamanda Omega 3 yağ asidi içerdiği için karaciğer ve kolesterole en iyi gelen besin grubudur.

Zeytinyağı

Eğer kolesterol hastasıysanız kesinlikle ayçiçeği ya da farklı dondurulmuş yağlardan uzaklaşmalısınız. Doğrudan zeytinyağı ile yağ gereksinimini ortadan kaldırabilirsiniz. Günlük tüketim miktarının ise iki yemek kaşığı ile sınırlı olduğunu, yemeklerde, kahvaltılarda ve hemen her yağlı yiyeceğin içinde buna özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Kuruyemiş

Özellikle fındığın kolesterolü düşüren etkisi hem doktor tavsiyesi hem de hastaların kendileri için bulduğu ara öğünler arasındadır. Lif yönünden güçlü bir içeriğe sahip olmasının dışında vücudun ihtiyaç duyduğu E vitaminini de aldığını söyleyebiliriz. Aynı şekilde ceviz ve badem içi yemek günde bir avucu geçmemek şartıyla yararlı olacaktır.

Meyve

Besin lifi içeren hemen her şey kolesterol düşüren yiyecekler arasındadır. Meyveler arasında ise kolesterol hastalarına armut, elma ve erik önerilmektedir.

Yulaf

Yulafın hayatımızdaki yeri sağlık açısından çok önemlidir. Mısır gevreğinden tutunda yulaflı tüm tahıllara ve ezmelere kadar uzanan geniş yelpazeyi kahvaltıdan akşam yemeğine tüketebilirsiniz.

Kolesterolü Hangi Yiyecekler Yükseltir?

Kolesterolü yükselten yiyecekler arasında genellikle sağlıksız olarak nitelendirilen gıda grupları yer alıyor. Ancak şunu söylemeliyiz ki normal şartlarda kolesterolün çok yükselmesi damar tıkanıklığının bir numaralı sebepleri arasındadır. Kolesterol hastalarının kendi denetimlerinden ziyade doktor tavsiyelerine uygun hareket edip beslenmeleri çok önemlidir.

Fast Food

Hemen her fastfood ürününde tuz, doymuş ya da trans yağ kullanılır. Doğal olarak patates kızartması, hamburger, hazır yiyecekler ve dondurulmuş gıdaların tamamında bunlara rastlandığı için kesinlikle uzak durulmalıdır.

Trans Yağ

Trans yağ ile pişen, içeriğinde bulunan tüm gıdalar kolesterolü yükseltir. Buna örnek olarak mısır ve patates cipsleri gösterilebilir. Bunun haricinde kızartmalar, börekler, kekler ve krakerler abur cubur olarak görülüp sağlığınızı riske ederler. Uzun süreli raf ömründen ötürü tercih edilen trans yağlar patates kızartmalarının da bir numaralı dostudur.

Doymuş Yağ

Tereyağı başta olmak üzere çoğunlukla hayvansal gıdalarda bolca vardır. Bunun haricinde yenilen krema, Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı doğrudan bu grubun içerisindedir. Kolesterolün yükselmesine doğrudan etki eden faktörler olarak bilinirler.

Kolesterol İçerikli Gıdalar

Tüm hayvansal gıdalar kolesterol içermektedir. Ki zaten hayvan etlerinin zarlarında ve hücre yapılarında bulunurlar. Balıktan tutunda yumurtaya, sakatattan et ürünlerine kadar hayvan odaklı tüm ürünlerde karşınıza çıkar, kolesterolünüzü de yükseltir. Marketlerde satılan ısıl işlem görmüş tüm et ürünleri bu gruba dahildir.

Süt ürünleri ona keza yine kolesterolünüzü etkiler. Tabi ki tüm bu saydıklarımızı hiç tüketmemek yaşamsal anlamda eksikliklere sebep olabilir. Ancak dikkatli tüketilmemesi de damar tıkanıklığına kadar neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap