Kol Ağrısı Neden Olur?

kol-agrisi-neden-olur-55717

Kolumuz hayati organlar arasında yer almaktadır. Günlük aktivitelerimiz, yaşamsal fonksiyonlarımız kolumuz yordamıyla yapacağımız işlerle ilişkilidir….

Kolumuz hayati organlar arasında yer almaktadır. Günlük aktivitelerimiz, yaşamsal fonksiyonlarımız kolumuz yordamıyla yapacağımız işlerle ilişkilidir. Dolayısıyla kol ağrısı şikâyeti bu önemli noktalara rağmen pek üstünde durulmayan bir rahatsızlıktır.

Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki alt yapıda bulunan kemik, kas, eklem, kıkırdak ve sinir hücreleri, özellikle de tendonlar fazlasıyla tehlike oluşturabilir.

Bir kol ağrısı şikâyetinin kesinlikle altında bir temeli vardır. Bir yere vurmak, kola darbe almak, bir yerden kolunuzun üzerine düşmek ya da bilemediğiniz bir yan etken.

Bu noktada birincil bir darbeyle kol ağrısı başlangıcına şahit olduysanız doğrudan bir doktora görünmeniz gerekir. Ancak evde ağrıyan bölgeye buz uygulayarak ya da ağrı kesici kullanarak ağrının geçmesini sağlamak bir çözüm olabilir.

Asıl problem ise sebepsiz yere başlayan ya da sebebini kestiremediğiniz kol ağrılarıdır. Bu ağrılarda bir tendon zedelenmiş, zorlamadan ötürü kemiğinizde çatlaklar oluşmuş ya da kaslarınızda bir yırtık ya da doku zedelenmesi olmuş olabilir.

Tüm bunların aynı zamanda farklı bir sebepten ötürü kaynaklanabileceğini de bilmelisiniz.

 Kol Ağrısı Nedenleri?

Başka bir hastalık ya da rahatsızlık, iskeletinizde oluşmuş bir yapı bozukluğu kol ağrısı olarak etki edebilir. Hatta bazı süreçlerde kalp rahatsızlıkları da aynı şekilde problem yaratır.

Sinir Sıkışmaları

Sinirlerimiz vücudumuzun her noktasında ayrı hücreler şeklinde bulunmaktadır. Dolayısıyla ters bir hareket, ağır bir iş ya da buna benzer bir eylem sinir ezilmesi ile sonuçlanabilir. Sinir sıkışması teşhisinin konulması kol ağrıları için oldukça sıradan karşılanır. Bunu siz fark edemeyeceğiniz içinde hekime gözükmek önemlidir.

Angina Pektoris

Bir kol ağrısının belki de en tehlikeli sebepleri arasında Angina Pektoris gösterilebilir. Çünkü Angina teşhisi kalbi besleyen atardamarların işlevini yerine getirememesi, daralması, kuruması ya da küçülmesi durumlarında konur. Bu rahatsızlığın ise en büyük belirtisi özellikle sol kol ağrısıdır.

İncinme ya da Ters Hareket

Genellikle basit kol ağrıları olarak tanımlanan bu incinmelerde kolunuzda belirli bir bölge ağrımaya başlar. Özellikle günümüz teknikleriyle kolayca sorun anlaşılabilmektedir. Yaptığınız ters bir hareket, gereğinden fazla kullanım ya da ağır bir yük buna sebebiyet verebilir. Kas yırtılmaları ve doku zedelenmelerinin bir alt seviyesidir ve buz tedavisiyle çözülebilir.

Bursit

Tıbbi açıdan dirsek bursiti olarak tanımlanan sıvı dolu kesecikler eklemlerin daha kolay hareket etmesini sağlamaktadır. Eğer bu kesecikler olmasaydı kemikler sürekli olarak her harekette bir birine sürterdi. Dolayısıyla sürekli olarak dirseğinizi bir yere dayıyor ya da bu dayama sonucunda bir deformasyona sebep oluyorsanız muhtemel teşhis olacaktır.

Lateral Epikondilit

Lateral epikondilit tıbbi açıdan sık görülse de halk arasında tenisçi dirseği olarak bilinir. Sürekli aynı hareketi yapan, işi gereği kolunu aynı pozisyonda hareket ettiren insanlarda çok fazla görülür. Kas ve tendon yapısını zedeleyen bu davranışların belirli bir sınırdan sonra Lateral epikondilit olarak tanımlandığını söylemek mümkün. Kol ağrısının genellikle dış kısımda yalnızca belirli noktalarda olduğu bir durumdur.

Fıtık

Tabi ki kol için fıtık teşhisi koymaktan ziyade bu daha çok farklı bölgedeki bir rahatsızlığın etkisi olabilir. Bel ve boyun bölgesinde fıtık teşhisinin koyulmasıyla beraber kol ağrısının sebebi ortaya çıkarılabiliyor.

Kol Ağrısı Şikâyetinde Ne Yapmak Gerekir?

Aslında temelde kolunuzla ilgili olsun ya da olmasın birçok etkenin buna sebep olabilme ihtimali vardır. En basit örneklerle;

Tendon İltihaplanması (De Quervain Tenosinoviti)
Boyun Kaburgası
Sinir İltihaplanması
Damar Hastalıkları
Dirsek İltihaplanması (Dirsek Artriti)
Kemiklerde Kırık, Çıkık ya da Çatlak
Karpal Tünel Sendromu

Ancak tüm bu sebepleri bir araya topladığımızda ortaya çıkan kol ağrısı nedenleri belirli bir süreç içinde ortadan kaybolabilir. Uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında buz herkes tarafından kol ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak bilinir. Bu tavsiye gerçektende ağrıyan yerin tedavisinde oldukça etkilidir.

Ancak bazı noktalar dikkat edilmesi gerektiğinden doktora başvurma konusuna vurgu yapmak istiyoruz. Kolunuzun ağrısının basit bir incinmeden kaynaklı olmadığı her durumda mutlaka doktora gözükmelisiniz.

Eğer 2 gün içinde buz uygulamanıza rağmen acıda ya da ağrıda bir değişiklik yoksa kesinlikle film çektirmeli, uzman bir ortopediste göstermelisiniz.

Aynı zamanda ağrıyan bölgede kaşınma, kızarıklık, şişme gibi semptomlar görülmesi iyiye işaret olmayacaktır. Kolunuzu belirli pozisyona getirdiğinizde farklı bir bölgenin ağrıması ya da farklı bir tepki vermesi yine mutlaka kontrol edilmesi gereken detaylardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap