Köfte Nasıl Yapılır, Dinlendirilir?

Köftenin lezzetli olması için yoğurduktan sonra bir süre dinlendirilir. Bekletilen köfteler malzemeler ile bağdaşır ve köfte daha lezzetli yapılır.

Herkesin beğenerek tüketmekte olduğu köfte ve köfte çeşitleri Türk mutfağının en değişilmez gıdaların dan ve yemek çeşitlerinden bir tanesi olmaktadır.

Güzel bir şekilde yorulmuş ve malzemeleri özenle seçilmiş olan köftelerin lezzetine kimse doyamaz.

Güzel köfte yapmanın oldukça önemli teknikleri ve püf noktaları vardır Bunlardan bir tanesi de köftenin belirli bir süre buzdolabında bekletilmesi gelmektedir. Eğer köfteleri hemen tüketmek ve bekletip dinlendirmek istemiyorsanız hayal ettiğiniz kıvamı yakalayamama ihtimaliniz bulunuyor.

Bekledikçe malzemeleri birbiriyle bütünleşecek ve kendi içinde pişecek olan köfte Daha sonrasında daha güzel kız olacaktır Ve tadı daha güzel olacaktır. Iyi bir köfte yapmanın sırlarından bir tanesi de budur.

Köftenin nasıl ve ne şekilde dinlendirilmesi gerektiği hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir. Güzel bir köfte yapmanın en önemli kurallarından bir tanesi olan köfte dinlendirmenin şu şekilde yapılır.

Köfte Dinlendirmenin Yolları?

Köfte yaparken yoğurma kısmını En az 10 dakika olmak üzere köfte tamamen esneyecek özelliklere gelene kadar devam ettirmeniz gerekiyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra köfteleri ceviz şeklinde kopartarak bir cam kase üzerinde streç ile kaplı olacak şekilde yaklaşık 20 dakika kadar bekle etmeniz gerekiyor.

Bu zaman dilimi sonunda hazırlamış olduğunuz köfteyi çıkartıp tekrar 5 dakika daha yoğurmanın ve ardından da köfteleri istediğiniz şeklin Tama halini vermeniz gerekmektedir. Köftelere istediğiniz şekli verdikten sonra streç kağıtla ağzını kapatıp bir gün daha bekle etmenizde büyük bir fayda bulunmaktadır.

Ertesi gün köftelerini bu şekilde alıp pişirmeye başladığınızda çok daha verimli ve lezzetli köfteler yaptığınızı Sizler de fark edeceksiniz. Yöresel olarak farklılıklar gösterebilen köfte ve köfte çeşitleri genelde ortak dinlendirme şekline sahip olmaktadır. Içerisine bol miktarda baharat atıyorsunuz dinlendirme sürenizi 2 gün kadar uzatabilirsiniz.

Dinlendikçe çok daha lezzetli hale gelecektir buradan çok basit bir mantıkla söyleyebiliriz ki ne kadar çok dinlenirse o kadar lezzetli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap