Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Her birimizin çok sevdiği lezzetli kızartmalar yapıldıkları ortamda kötü ve yoğun bir kokuya sebep olur. Kızartmanın yapımı esnasında ortaya çıkan ağır koku kı..

Her birimizin çok sevdiği lezzetli kızartmalar yapıldıkları ortamda kötü ve yoğun bir kokuya sebep olur. Kızartmanın yapımı esnasında ortaya çıkan ağır koku kıyafetlerden ve evden uzaklaştırılmasında son derece can sıkıcı olabilir. Kokuyu kıyafetlerden gidermek için yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer evden kokuyu uzaklaştırmak istiyorsanız daha zor Birkaç işlem gerekir. Kızartma kokusunu evden uzaklaştırmak için bazı pratik yöntemler gerekiyor.

Kızartma kokusu evden nasıl giderilir?

Kızartma kokusunu gidermenin ilk kuralı havalandırmanın doğru şekilde gerçekleştirilmesidir. Bunu gerçekleştirebilmeniz için mutfakta kızartmayı yaptığınız yerin yakınındaki pencere ve karşı cereyan oluşturacak balkon kapısı açılmalı ve mutfakta hava akışı sağlanmalıdır. Hava akışı ile beraber kızartmanın kokusu büyük oranda dışarıya çıkacaktır.

Havalandırmanın yanı sıra mutfakta kızartma esnasında davlumbazın bulunuyorsa çalıştırmanız büyük oranda kokuyu alacak diğer etkendir. Kızartma işlemini gerçekleştirirken mutfak kapısını da kapatmanız evin diğer odalarına da bu kokunun yayılmasına engelleyecektir.

Kokusunu giderirken önemli bir diğer ipucu da kızartma tavasının işlem bittikten sonra kısa zaman dilimi içerisinde yıkanması gerekir. Tavada soğumaya bırakıldığı zaman kokular yayılmaya devam edeceği için önlem almanız gerekmektedir. Kokunun yayılmasını engellemek için kızartma işleminin hemen ardından soğuk su yardımıyla tavayı yıkayabilirsiniz..

Bilindiği üzere maydanoz bitkisi kötü kokular da son derece etkili olduğu için kızartma yağının içerisine 1-2 maydanoz parçası atılması kokunun yayılmasını engelleyecektir..

Birçok temizlik işleminde son derece yüksek etkiye sahip olan sirkede kokunun tamamen arındırılmasında Büyük bir rol oynar. Kızartmanın kokusunun ev içerisinde yayılmasını engellemek için kızartmaya başladığınız andan itibaren hemen yanında bir kap içerisinde su ve sirke karışımını kaynatarak engelleyebilirsiniz.

Kızartma işlemi bittikten sonra da devam ettirerek kaynatma işlemine kokuları etkisiz hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Buharlaşan sirkeli su havadaki kızartma kokularını etkisiz hale getireceğinden dolayı son derece etkili bir yöntemdir..

Evlerde bulunan Adaçayı, Defneyaprağı, kekik, tarçın, portakal kabuğu ve Limon Kabuğu gibi bulunduğu ortama koku yayan diğer maddelerde Kızartma kokusunu engellemektedir. Sirke su karışımında olduğu gibi kızartmanın yanında farklı bir kap içerisinde suyla karıştırarak kaynatma işlemini gerçekleştirirsiniz kızartmaların kokusunu alacağınız gibi mutfağınızın daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap