Kıymet İsminin Anlamı

kiymet-isminin-anlami-59907

Kıymet İsminin Anlamı

İsimler konusunda birçok bilgiye ulaşılmak istenmektedir. Özellikle yeni çocukları olan aileler açısından tercih edecekleri ismin anlamı büyük önem taşımaktadır. Bu noktada yapılan araştırmalarda ilk sırada isimleri ne anlama geldiği yer almaktadır. Kıymet isminin anlamı nedir? açıklanacak olursa; Şeref, onur, itibar anlamına gelirken değer, bedel, paha ve tutar anlamına da gelmektedir. Kıymet TDK’deki anlamı iseaynı şekilde tanımlanır.

 Genellikle kız çocukları için tercih edilen bu ismin kökeni Arapçadır. Anne ve babalar açısından oldukça önemli olan konulardan bir tanesi de bu ismin Kuran’da geçip geçmediği konusudur. Kıymet ismi Kuran’da geçmemektedir.

İsimler konusunda yapılan kişilik analizleri, bu ismi taşıyan kişilerin sahip olduğu karakterler hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bu noktadan Kıymet isminin kişilik analizi açıklanacak olursa; Bu isme sahip kişilerin en belirgin özelliği planlı bir şekilde çalışmalarıdır. Genellikle düzenli ve titiz insanlardır. Hedeflerine ulaşmak için bir yol belirler ve bu yol sayesinde istedikleri hedefe yavaş yavaş ulaşmaktadırlar. Özel hayatlarında da aynı iş hayatında olduğu gibi titiz ve düzenli olmaya özen gösterirler. Belirsizlik onlara göre değildir. Aileleri ve arkadaşları onların bu tavırlarından zaman zaman sıkılabilirler. Beklenmedik durumlar ve sürprizler onlar için değildir ve bunlardan hoşlanmazlar. Daha iyi bir yaşam için karmaşadan uzak olmayı tercih ederler.

Kıymet isminin olumlu yönleri arasında düzenle, titiz, üretken, paylaşımcı, sessiz, sakin, bağlı, sadık, kuralcı, zeki, duygusal, geçmişinden ders alabilen, hayalperest, çevredekilere karşı duyarlı, yardımsever, başarılı, sevecen ve başarı odaklı olmaları yer alır.

Olumsuz yönlerinde ise tutucu, beklenmedik kararlar alan, öngörülemeyen davranışlar sergilemeleri ve eleştiriye gelemeyen bir yapıya sahip olmaları yer almaktadır.

Kıymet isminin fiziksel özellikleri açıklanacak olursa; Bu isme sahip kişiler, genellikle orantılı yüz hatlarına ve güzel bir cilde sahiptirler. Saç renkleri çoğu zaman açık kestane ve sarı renkte olmaktadır. Bu isme sahip kişilerin çoğu, açık renk göz rengine sahiptir. Orta boylu, minyon tipli olmaktadırlar. Ses tonları oldukça zariftir.

Ülkemizde isimler konusunda yapılan harf analizlerine karşı yoğun bir ilgi duyulmaktadır. Genellikle kız çocukları için tercih edilen Kıymet isminin harf analizi açıklanacak olursa; K: İş konusunda başarılı ve unvan sahibi kişileri çağrıştırmaktadır. I: Oldukça hassas olan kişileri temsil eder. Y: Geçmişinden iyi bir şekilde ders alabilen kişileri çağrıştırır. M: Ticarete ilgi duyan ve ticaretle uğraşmayı seven kişileri temsil etmektedir. E: Sıkıntılar karşısında mücadele etmeyi seven kişileri çağrıştırmaktadır. T: Duygularını söylemekte zorlanan kişileri çağrıştırır.

İsim anlamlarının yanında tercih edilen isme benzer olan isimlerin varlığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kıymet ismine benzer isimler arasında gösterilen kız isimleri açıklanacak olursa; Azimet, Güldemet, Besamet, Demet, Nimet, Rahmet, Kısmet, Afet. Adalet, Selamet, Vesamet, Rumet, Atıfet, Janset, Hicret, Hamiyet, Nezaket, İffet ve Nedret yer almaktadır. Benzer erkek isimleri arasında ise, Ahmet, Himmet, Hikmet, İsmet, Samet, Rahmet, Ümmet, Behçet, İzzet, Abdüssamet, Nusret, Kudret ve Necdet yer alır.

İsimler konusunda merak edilen detaylar arasında önemli olan konulardan bir tanesi de, tercih edilecek ismin dinen caiz olup olmadığıdır. Kıymet ismi caiz mi sorusuna verilecek en net cevap, bu ismin caiz olmayan ve sakıncalı isimler arasında yer almadığı olacaktır.

Pek çok ebeveyn açısından merak edilen konulardan bir tanesi de, kıymet ismine sahip olan ünlü isimlerin varlığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Kıymet ismine sahip olan ünlüler kapsamında  herhangi bir isme rastlanmamıştır. Ülkemizde bu isme sahip olan herhangi bir ünlü bulunmamaktadır.

Kıymet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kaba, biçimsiz
  • 2 – Bir Devletin Egemenliği Altındaki Toprakların Topu, Turt
  • 3 – Baha, bedel, tutar
  • 4 – Onur, şeref, itibar
  • 5 – Paha, değer
  • 6 – Onurlu, itibarlı
  • 7 – Nitelikli, değerli

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Kıymet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kıymet ismini kullanan 38.712 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kıymet ismini kullanan 7.609 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kıymet ismini kullanan 2.070 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Kıymet ismini kullanan 2.073 kişi bulunmaktadır.

Kıymet isminin Türkiye sıralaması

Kıymet en çok kullanılan 431. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 228. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Kıymet isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Kıymet isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Kıymet isminin Harf Analizi

Kişiye Kıymet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Kıymet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kıymet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kıymet isminin anlamını gözden geçirin!

Kıymet İsminin Numerolojisi

Kıymet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
I: on bir
Y: yirmi sekiz
M: on altı
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 99

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap