Kış Mevsimi Neden Birçok Kişinin Ruhunu Karartıyor?

Kış Mevsimi Neden Birçok Kişinin Ruhunu Karartıyor? Size depresyon hırkanızı giydiren bilimsel gerçekleri öğrenmeye hazır mısınız? Columbia Üniversitesi’nden klinik psikolog Dr. Michael Terman, gün ışığından yoksun kalmanın insanları nasıl olumsuz yönde etkilediğinden bahsediyor;

1. Işık Hareketliliği Tetikler

Sabah uyandığınızda, göz kapaklarınızdan içeriye sızan gün ışığı pırıltısı, retinanızdaki milyonlarca ışık reseptörünü harekete geçirmeye başlıyor. Bunların içerisinden”genetik etiketli ışığa duyarlı retina ganglion hücreleri (ipRGC’ler)” ismini taşıyan özel reseptörler, beyninize sabah şokunu yaşatan nörokimyasal fırtınasını başlatmaya yardımcı oluyor.

Sinyaller Beyninize Ulaşır

2. Sinyaller Beyninize Ulaşır

Kışın: Konusu geçen ipRGC’ler, beynin günlük olarak ritmini kontrol eden üst kiyazmatik çekirdek (SCN) adlı bölgeye uyarı gönderme ile görevlidirler. Bu bölge, uyku hormonu olan melatonin üretimini durdurmaya neden olmaktadır. Bu sırada bazı uyarılar farklı bir yol izler ve uyanık olmanızı sağlayan hormonların üretimini tetiklediğinden oldukça önemlidirler.

Kış Mevsimi Karanlık Tarafa Geçersiniz

3. Kış Mevsimi Karanlık Tarafa Geçersiniz

Kış Mevsimi Karanlık Tarafa Geçersiniz. Soğuk ve kasvetli kış sabahlarında, güneş ışığıyla çalışan alarmınız, siz yataktan çıktıktan saatler sonra bile sessiz kalabilir. Zayıflamış sinyaller ilgili bölgeye ulaştığındaysa, melatonin hormonu dağılmış olacağı kaçınılmaz bir sonuçtur. Yani öğlene kadar ayakta uyursunuz ve muhtemelen çayı üstünüze başınıza dökerek uyanmak zorunda kalacaksınız demektir.

İçiniz Kararır

4. İçiniz Kararır

Kış ayları azalan enerjiniz yeteri kadar depresif değilmiş gibi; gün ışığından mahrum kalmak “raphe nuclei” denilen nöronların, serotonin (bilindik adıyla mutluluk) hormonu salınımını azaltmasına neden oluyor. Beyninizdeki dopamin ve noradrenalin stoklarında meydana gelen dalgalanmayla birleşince, serotonin yoksunluğu size depresyon şarkıları söyletir seviyelerde olmanıza neden oluyor. Son derece can sıkıcı…

Kış Mevsimi Zamanı Ruh Haliniz Kas Gücüyle Düzelir

5. Kış Mevsimi Zamanı Ruh Haliniz Kas Gücüyle Düzelir

Kışın Ruh Haliniz Kas Gücüyle Düzelir. Kış aylarında öğleden sonra, SCN yatma vaktinin geldiğini düşünür ve melatonin hormonunu göreve çağırma sinyalleri verir. Böyle durumlar ve haftalardan sonra, pek de şaşırmayacağınız üzere, her altı kişiden biri kış mevsiminde kendisini keyifsiz hisseder ya da en şiddetli mevsimsel duygu durum bozukluklarından mustarip olduğunu dile getirirler. Peki çözüm nedir? Sabah ya da akşama doğru yapacağınız düşük yoğunluklu bir antrenman, serotonin musluğunun açılmasına yeterli olacağından mantıklı ve sağlıklı bir çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap