Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor? Kış Lastiği uygulaması kış aylarında faaliyete geçen bir uygulama olarak bilinir. Kış aylarında havaların kötü gitmesinden kaynaklı olarak kazaların önlenmesi sonucunda uygulanır. Kar yağışı, dön ve hava sıcaklıkları kış aylarında lastiklerin yol tutuşu azalır. Lastiklerin yol tutuşunun azalması sonucunda lastiklerde performans kaybı yaşanır.

Tekerler üzerinde yaşanan performans kaybı fren mesafesini uzatır. Fren mesafesinin uzaması nedeniyle kazalar oldukça fazla olur. Kış lastiği kullanımı düşük sıcaklıklarda kazaların önüne geçilmesini önler. Güvenli sürüş sağlamak isteyen sürücüler kış lastiği uygulamasına zamanında geçiş yapmaları gerekir. Kış lastiği takma zorunluluğu da bulunur.

Yük taşıyan ticari araçlarda kış lastiği uygulaması zorunlu hale gelmiştir. Aynı zamanda yolcu taşıyan araçların da kış lastiği takma zorunluluğu bulunur. Kış lastiği uygulaması sıkı denetimler sonucunda artırılması da planlanır. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihinde başlayarak 1 Nisan tarihinde son bulur.

Kış lastiği uygulaması kış aylarında faaliyete geçen uygulama olarak bilinir. Kış aylarında trafiğe çıkan araçların güvenli bir şekilde hareket etmesi için zorunlu bir uygulama olarak bilinir. Kış lastiği uygulaması her araç için zorunlu olmaz. Yük taşıyan araçlar kış lastiği uygulaması içerisinde zorunlu araç olarak bilinmesinin yanı sıra araçlar bu zorunluluktan muaf tutulur.

Yolcu taşıyan ticari araçlar da kar lastiği uygulamasında zorunlu tutulur. Bu kurala uymayan araçlara yönelik olarak kolluk kuvvetleri tarafından idari para cezası kesilir. Kar lastiği uygulama zamanları içerisinde kolluk kuvvetleri denetimlerine son hız devam ederler.

Kar Lastiği Ne Zaman Takılır?
Kar Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kar Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği ne zaman takılır sorusu ticari araçlar yönünden oldukça önem taşır. Zorunlu kış lastiği uygulaması ticari yük taşıyan araçlar için zorunlu olsa da normal kişilerin kullandığı araçlar içinde önerilir. Bireysel araç kullanan sürücülerin de genel olarak kış lastiği uygulamasına katıldığı denetimler sonucu görülmüştür. Zorunlu kış lastiği aslında sürüş güvenliğini de artırma işlemi yapar.

Başka İçerik:  Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Araç sahipleri kış lastiği kullanımının sadece kar yağışı esnasında kullanılması gerektiğini savunur. Kar lastiği kar yağış iklimlerinin yanı sıra oldukça yanlış bir savunma olarak bilinir. Yaz lastikleri ve dört mevsim lastiklerin sürekli olarak kullanılması aslında tehlike arz eder.

Bu tekerler trafiği tehdit etmesinin yanı sıra kaza olduğu zamanlarda kişilerin canları da oldukça tehlike içerisindedir. Dört mevsim lastikleri kullanılması için kış lastiği standartına sahip olan özellikler taşıması gerekir. Kış lastiği uygulamasına geçme zamanı aslında hava derecelerinin 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda kullanılması önerilir.

Kış Lastiği Kullanımının Avantajları

Kış lastiği kullanımı oldukça önemli bir noktadır. Kış lastikleri zorlu hava koşullarının etkilerini en aza indirmek ve kazaların azalmasını amaç edinmek için yapılmış bir uygula olarak bilinir. Sürücüler araçlarını kullanırken ıslak zeminlerde haliyle fren yaparlar. Bu nedenle sürücülerin kaza yapma sebepleri artma eğilimi gösterir.

Kış lastiği kullanan sürücülerin ıslak zeminde yapmış oldukları frenle aracın kayması önlenir. Aracın kayması önlediği zaman kaza riski minimum seviyeye iner. Kar lastikleri genel olarak belirli hava derecelerinin altına düşmesi gerekir. Normal lastikler hava koşullarının 7 dereceden daha düşük sıcaklığa düşmesi sürüş güvenliğini tehdit eder. Bu nedenle her mevsim normal lastik kullanan kişilerin kaza yapma oranlarında artış gösterir.

Kış lastiği uygulaması hava şartlarının kötü olmasında esneklik ve yumuşaklığını kaybetmez. Kauçuktan üretilmiş olan kış lastiği yol tutuşunun artmasına neden olur. Kış lastiği zorlu hava koşullarında yollara daha fazla tutum sağlar. Bu nedenle yolda çekiş gücü oldukça fazla olur. Kış lastiği kullanım faydaları bu şekilde fazladır. Araç kullanan kişilerin ve yolda araç kullanan kişilerin güvenliğini sağlar.

Kar Lastiği Nasıl Anlaşılır?
Kar Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Kar Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Kullanılan lastiğin kar lastiği olduğunun anlaşılması oldukça kolaydır. Araçlarda takılmış olan lastiklerin kar lastiği olduğunu anlamanın en kolay yolu tekerin üzerine bakmaktır. Tekerin üzerine bakıldığı zaman bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir.

Başka İçerik:  Sigorta Firmaları 20 Milyardan Fazla Ödeme Yaptı

Dikkat edilen bu noktalar sonucunda tekerin kar lastiği mi yoksa normal lastik mi olduğu tespit edilir. Araca takılı olan lastiğe bakıldığı zaman Rubber Manufacturers Association ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler kar lastiği olarak adlandırılır. Kar lastikleri M +S, MS veya M/S işaretlerini de taşır. Lastiğin üzerinde yer alan bu işaretler kış lastiğinin olup olmadığı öğrenilir.

Kar Lastiği Ne Zaman Çıkarılır?

Kar lastiği ne zaman çıkarılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Yük taşıyan ticari araçların kar lastiği çıkarma cevabı belirtilmediği sürece 1 Nisan tarihine kadar sürer. Yolcu taşıyan ticari araçların da kar lastikleri aksi belirtilmediği sürece o da 1 Nisan tarihine kadar sürer. Kış lastiği takma konusunda zorunluluğu bulunmayan araçların hava sıcaklıklarının artması ile tekerlek değişimlerine geçmeleri önerilir.

Kış lastiği kullanımını bireysel araçlar dört mevsim tekerlek kullanımı ile değiştirme imkanlarına sahiptir. Aynı zamanda kış lastiği uygulamasından çıkan bireysel araçlar normal lastik kullanımını da tercih ederler. Yaz ayları geldiği zaman kış lastiklerinin kullanımı oldukça risk taşıyan bir nokta olarak da bilinir. Sıcak olan havalarda kış lastiği kullanımı fren mesafesinin uzaması üzerine kazalara neden olur.

Sıcak havalarda kış lastiği kullanmanın bir diğer riskleri de keskin virajlarda arabanın fren mesafesinin uzamasından dolayı yan yatar. Yazın kış lastiği kullanılması kazaların yanı sıra aracın yakıt masrafının da fazla olmasına neden olur.

Yakıt kullanımının fazla olması sonucunda kişiler kış lastiklerini yaz lastikleri ile değiştirmeleri gerekir. Sıcak havalarda kış lastiği kullanımı önerilmez. Kışın sürücüler araçlarında kış lastiği kullanımlarını tercih etmelidir. Yazın ise sürücüler lastiklerini dört mevsim veya normal lastik tercih etmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap