Kırmızı Şarap Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Kırmızı şarap sirkesi, marine işlemlerinde ve salatalarda sıkça kullanılır. Kronik rahatsızlıkları önlemeye iyi gelir. Aşırısı mideye zararlıdır.

Kırmızı Şarap Sirkesi

Kırmızı Şarap Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Kırmızı şarap sirkesi, kırmızı şarabı fermente edip sonra süzerek ve şişeleyerek yapılır. Aromanın yoğunluğunu azaltmak için genellikle şişelemeden önce yaşlandırılır.

Kırmızı şarap sirkesi oksitlenmiş şarabın ürünüdür. Kırmızı şarap çeşitlerinden gelen tatların yanı sıra, güzel renklidir. Kırmızı şarap sirkesi, eklediğiniz her şeye ince pembemsi bir ton verir. Kırmızı şarap sirkesi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız cevap çok basit.

Sirke, bir karbonhidrat kaynağının alkole fermente edilmesiyle yapılır. Asetobakter bakterileri daha sonra alkolü asetik aside dönüştürerek sirkelere güçlü aromalarını verir. Şarap sirkelerinden kırmızı şarap, daha canlı üzüm aromasıyla daha güçlü sirke etkisi vardır. Lezzet, hassaslığın tam tersi, sıcak ve etkilidir. 

İsminde “şarap” kelimesi geçmesi nedeni ile “kırmızı şarap sirkesi helal mi?” sorusu çok sık sorulan sorular arasındadır.

Kırmızı Şarap Sirkesi Nasıl Saklanır?

Kırmızı şarap sirkesini saklamak, elma sir

Kırmızı Şarap Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları
Kırmızı Şarap Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

kesini veya beyaz sirkeyi saklamaktan farksızdır. Açılmış kırmızı şarap sirkesinin dolap yerine buzdolabında saklanması raf ömrünü uzatacaktır.

Açılmamış kırmızı şarap sirkesini serin, karanlık bir yerde güneşten uzak tutun. Bu, şişeyi güneş ışığından ve ısı kaynaklarından uzak bir yerde saklamanız gerektiği anlamına gelir.

Bazen sirke, ışıktan biraz koruma sağlayan renkli bir şişede olsa da her iki şekilde de karanlık bir yerde saklamalısınız. Kiler bunun en iyi seçenektir, ancak mutfakta bir dolap da olabilir. Şişeyi açtıktan ve kullandıktan sonra, daima sıkıca kapattığınızdan emin olun.

Kırmızı şarap sirkesi, pirinç sirkesi veya beyaz sirkeye benzer şekilde, neredeyse sınırsız bir raf ömrüne sahiptir. Kırmızı şarap sirkesi alkol içermese de sirkenin asidik yapısı bakterilerin büyümesi ve hatta yaşaması için uygun bir ortam değildir.

Sirkenin saklanmasında bilinmesi gereken bir diğer konu ise sirke anasıdır. Sirke anası, sirke yapmanın doğal bir yan ürünüdür. 

Zararsız ve tüketilmesi güvenlidir. Şişenin dibinde bulanık veya yapışkan bir tortu gibi görünüyor. Şişede olmasını istemiyorsanız, sirkeyi kullanmadan önce sirkeyi süzebilirsiniz.

Sirkenizin etiketi “pastörize” veya “süzüldü” ise sirke anası içermiyordur. Sirkenin bozulması olası değildir. Ancak, yarım açık bir şişeyi birkaç yıl saklarsanız, kullanmadan önce sirkeyi biraz incelemek gerekir. Tat, koku ve renk kontrolü yaptıktan sonra bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Kırmızı Şarap Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Birçok insan, yemek tariflerinde kırmızı şarap sirkesi kullanmayı çok sever. Çünkü bu sirkenin tadı çok özeldir.

Sirke mutfakta her yerde bulunur. Pişirmede olduğu kadar pişirmeden sonra da kullanılan bir malzemedir. Sirke , salata soslarının yapımında önemli bir parçadır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sirke varken, kendinize her birinden hangisine ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Cevabınız mutlaka kırmız şarap sirkesi olacaktır.

 • Kırmızı ve beyaz şarap sirkesi daha çok günlük sirkelerdendir. Salata sosları, etler ve turşular için kullanılırlar.
 • Kırmızı şarap sirkesi nerede kullanılır diye sorarsanız;
 • Kırmızı şarap sirkesi en iyi sığır eti, tavuk eti ve sebze gibi daha doyurucu tatlar ve yiyeceklerle kullanılır.
 • Kırmızı şarap sirkeli kızarmış tavuk için kullanılması gereken sirke miktarı, kemiksiz kızarmış tavuk için 3 bardak pişirme suyuna ¼ fincan kırmızı şarap sirkesi eklenir.
 • Patates, havuç veya pancar gibi kavrulmuş kök sebzelerine kırmızı şarap sirkesi ekleyin.
 • Salata sosu için zeytin, beyaz peynir ve kabak gibi yiyecekler ile yazlık salata hazırlamak için kırmızı şarap sirkesi kullanın.
 • Yumuşak yaz meyvelerinin üzerine az miktarda serpebilirsiniz.
 • Uskumru ve lüfer gibi daha sert etli balıkların yumuşamasını sağlar.
 • Fasulye ve mercimek ile güzel eşleşirler.

Kırmızı şarap sirkesi yerine ne kullanılır? Kırmızı şarap sirkesi yerine, benzer bir tada ve asitliğe sahip olduğundan, çoğu tarifte birbirinin yerine kullanılabildiğinden, eskitilmiş beyaz şarap sirkesi önerilir. Diğer seçenekler arasında elma sirkesi, pirinç sirkesi, limon suyu bulunur.

Kırmızı Şarap Sirkesi Faydaları

Kırmızı şarap sirkesinin düşük kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol gibi birçok faydası vardır. Kırmızı şaraptan elde edildiği için, aynı zamanda bir dizi antioksidan içerir.

Sirkenin ana bileşeni olan asetik asit, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kırmızı şarap sirkesindeki asetik asit ve antioksidanlar, bakteriyel enfeksiyonlar ve yanıklar gibi diğer cilt rahatsızlıkları için tedavi edici olabilir.

Kırmızı şarap sirkesi, tokluk hissini artırarak ve açlık hormonlarının salınmasını geciktirerek kilo vermeyi destekleyebilir.

Kırmızı şarap sirkesi, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu bilinen güçlü antioksidanları içerir. Bununla birlikte, kırmızı şaraptaki orijinal antioksidan içeriğin çoğu fermantasyon işlemi sırasında kaybolur.

Kırmızı şarap sirkesindeki asetik asit ve polifenoller, yüksek seviyeleri kalp hastalığı için risk faktörleri olabilen toplam kolesterol, kan basıncı ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Kırmızı şarap sirkesi, kişisel bakım için, cilt güzelliğinde kullanılabilir.

Kırmızı Şarap Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Kırmızı şarap sirkesi, küçük miktarlarda da olsa birçok etkileyici özelliğe sahiptir. Sadece salata sosu için değil, kırmızı şarap sirkesinin kilo vermenize, kan şekerini dengelemenize ve hatta yaşlanma belirtilerini yavaşlatmanıza nasıl yardımcı olabilir.

 • Kan şekeri seviyelerini düşürür.
 • Cildinizi ve saçınızı korur.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Sindirim rahatsızlıklarını tedavi 
 • Anti-mikrobik özelliklere sahiptir.
 • Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.
 • Güçlü antioksidanlar içerir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Kalsiyum ve magnezyum alımını artırır.
 • Gıda zehirlenmesinden koruyabilir.

Kırmızı Şarap Sirkesi İçindeki Vitaminler

Kırmızı şarap sirkesinde önemli miktarda çinko, selenyum, bakır, manganez, kolin, A vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B6 vitamini, E vitamini, folat, B12 vitamini veya K vitamini bulunmamaktadır. Kırmızı şarap sirkesi vitamin ve mineralleriyle bilinmemekle birlikte eser miktarda birkaç besin içerir. Kırmızı şarap sirkesi, protein bakımından nispeten düşüktür.

1 yemek kaşığı, 14,9 Gram kırmızı şarap sirkesinin besin değerleri:

Demir : 0,07 mg (% 0,88)
Manganez : 0,007 mg (% 0,30)
Magnezyum : 1 mg (% 0,24)
Fosfor : 1 mg (% 0,14)
Potasyum : 6 mg (% 0,13)
Bakır : 0,001 mg % 0.11)
C Vitamini (Askorbik asit) : 0.1 mg (% 0.11)
Kalsiyum : 1 mg (% 0.10)
Sodyum : 1 mg (% 0.07)
Karbonhidrat : 0.04 g (% 0.03)

Kırmızı Şarap Sirkesi Kalori

Kırmızı şarap sirkesinin yemek kaşığı başına 3 kalori veya her 100 gramında 20 kalori vardır.

Kırmızı Şarap Sirkesi Zararları

Sirke gibi asidik solüsyonlar diş minesine zarar verebilir, bu nedenle sirke içeren yiyecek veya içecekleri yedikten sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

Uzun süreli kırmızı şarap sirkesi tüketimi hazımsızlığa ve mide bulantısına neden olabilir, bazı tansiyon ilaçlarıyla olumsuz etkileşime girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap