Kırmızı Mercimek Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Kırmızı mercimek en çok çorbalarda kullanılır. Cam kavanozlarda saklanır. Anne sütünü artırır, beyin gelişimine faydaları vardır. Fazlası zararlıdır.

Kırmızı Mercimek

Baklagiller arasında en büyük yeri mercimek almaktadır. Farklı renklerde ve büyüklükte olurlar. Kırmızı mercimek, en çok bilinen ve kullanılan bir türdür. Yemeklerde, çorbalarda, salatalarda ve meze çeşitlerinde kullanılmaktadır.

Kırmızı mercimek hangi tür toprağı sever? Kumlu ve killi topraklarda mercimek yetiştirilmektedir. Sıcak ve ılıman iklime sahip olan yerlerde oldukça fazla yetişir. Kurak, sıcak, soğuk iklime dayanıklı bir baklagildir.

Ülkemizde kırmızı mercimek ekimi %85 oranı ile baklagiller arasında birinci sırada yer almaktadır. Dünyada en büyük üretim Kanada’da yapılmaktadır.

Mutfak kültüründe kırmızı mercimek Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinde oldukça fazla yer edinmiştir. Hindistan kırmızı mercimek üretimi ve tüketimi oldukça fazla olan ülkeler arasında yer almaktadır.

Besleyici ve aynı zamanda besin değeri yüksek olan kırmızı mercimek Türk mutfağının da vaz geçilmezleri arasında bulunmaktadır. Lif oranı yüksek olmasından dolayı diyabet hastaları rahatlıkla kırmızı mercimek tüketebilirler.

Kırmızı Mercimek Nasıl Saklanır?

Kırmızı mercimek raf ömrü oldukça fazla olan bir gıdadır. Uygun koşullarda saklanırsa 2 yıl tazeliğini korumaktadır. Yapmanız gereken satın alırken üretim tarihini kontrol etmenizdir.

Kırmızı mercimek nasıl saklanır? Nerede muhafaza edilmelidir? Diye soracak olursanız; nemsiz ve rutubet olmayan ortamları tavsiye edebiliriz. Güneş görmeyen kapalı dolaplar mercimek saklamak için uygun yerlerdir.

Cam kavanozlar ve bez torbalar kırmızı mercimek saklamak için oldukça uygundur. Kavanozun nemli ya da ıslak olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde küflenme sorunu ile karşılaşılmaktadır.

Fazla bekletilen ve özelliğini kaybetmeye başlayan kırmızı mercimeğin renginde açılma olur. Ayrıca filizlenmesi de söz konusudur. O yüzden uygun ortamda muhafaza edilmesi oldukça önemlidir.

Kırmızı Mercimek Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yaz ya da kış aylarında kırmızı mercimek oldukça fazla tercih edilmektedir. Mutfaklarımızın vaz geçilmezidir de diyebiliriz. Herkesin evinde mutlaka bulunur. Kırmızı mercimekle neler yapılmaktadır? Yemek çeşitlerinden tutun da çorbaya kadar, böreklerden salataya kadar kırmızı mercimek kullanılmaktadır.

Çabuk pişme özelliği ile özellikle ev hanımlarına büyük kolaylık da sağlamaktadır. Kırmızı mercimek çorbası özellikle iftar sofralarının vaz geçilmezidir diyebiliriz. Soğuk kış günlerinde tereyağlı ve naneli bu çorbaya kimse hayır diyemez.

Kırmızı mercimek köftesi hem doyurucu hem de lezzetli olmasıyla herkes tarafından sevilmektedir. Özellikle bayanların günlerinde ve toplantılarında ikramlık olarak tercih edilmektedir.

Kırmızı mercimekli bükme, Afyonkarahisar’a ait bir börek türüdür. Hem besleyici hem de leziz olması nedeniyle sevilen bir börek türü olarak yapılmaktadır.

Kırmızı mercimekli bulgur pilavı görüntüsü ve zengin vitamin değerleri ile Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yemeklerin yanında oldukça güzel kombine olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kırmızı mercimekli yemekler doyurucu ve lezzetli olduğu kadar oldukça faydalıdır. Vücudumuzdaki kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği de yapılan testler sonucu ortaya çıkmıştır.

Makarna ya da salatalarınızın üzerinde kırmızı mercimek sosları kullanarak onlara zengin vitamin ve mineraller ekleyebilirsiniz. Mercimeği haşlayarak salata ve makarnalarda güzel bir görsellik oluşturabilirsiniz.

Kırmızı Mercimek Faydaları

Protein ve farklı mineraller bakımından oldukça zengin olan kırmızı mercimek, mutfaklarımızda oldukça fazla tercih edilmektedir. Kırmızı mercimek faydaları nelerdir diye maddeleyecek olursak;

·       Bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bizi hastalıklara karşı korur.

·       Emziren annelerin sütünü artırmaktadır.

·       Beyin gelişimine faydalıdır, Alzheimer olmamızı engeller.

·       Bağırsaklarımızın çalışmasına faydalıdır.

·       Enerji verir. Özellikle uzun süreli ve ağır işlerde çalışanlar bol miktarda kırmızı mercimek tüketebilirler.

·       İçeriğinde lif olması sebebiyle kan şekerini düşürmektedir. Böylelikle diyabet hastaları için faydalıdır.

·       İçeriğinde bulunan potasyum tansiyonu dengelemektedir.

·       Kolesterole iyi gelir.

·       Kalp ve damar hastalıklarına faydalıdır.

·       Vücuttaki demir eksikliğini tedavini eder.

·       Vücut gelişimine fayda sağlar.

·       Sinir sistemimiz için oldukça yararlıdır.

·       Kansızlık için faydalıdır.

Kırmızı Mercimek Nelere İyi Gelir?

Kilo vermek isteyenler lif oranı yüksek olan kırmızı mercimeği tercih edebilirler. Cilt problemi yaşayanlara iyi gelmektedir. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Peki kırmızı mercimek başka nelere iyi gelmektedir?

Çağımızın en önemli hastalığı olan kanserde kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemek kırmızı mercimek ile mümkündür. Ayrıca kalp rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi gerekir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığa iyi gelmektedir.

Çocuklarınızın vücut ve beyin gelişimleri için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca kemik gelişimine, diş ve göz sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Kırmızı Mercimek İçindeki Vitaminler

Vücut sağlığı ve gelişimi için birçok faydalı vitaminler ve mineraller kırmızı mercimekte bulunmaktadır. Kırmızı mercimek içindeki vitaminler A, C, D, B12 yanı sıra sodyum, potasyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor ve kalsiyumdur.

100 gram kırmızı mercimek 116 kcal enerji içermektedir.

1 bardak kırmızı mercimek pişmiş olarak değerlendirecek olursak; 40 gram karbonhidrat, 18 gram protein, 0,8 gram yağ bulunmaktadır diyebiliriz.

Kırmızı Mercimek Kalorisi

  • 100 gram çiğ kırmızı mercimek yaklaşık olarak 352 kilo kalori içermektedir.
  • 100 gram pişmiş kırmızı mercimek 116 kilo kaloridir.
  • Özellikle diyet yapacak olan kişiler diyetisyen önerilerine göre kırmızı mercimek tüketebilirler.

Kırmızı Mercimek Zararları

Olması gerektiği sıklıkta ve miktarda kırmızı mercimek tüketirsek herhangi bir zararı yoktur diyebiliriz. Fazla tüketimde kırmızı mercimek zararları nelerdir diye inceleyecek olursak;

·       Mide de şişkinlik, gaz ve mide ağrılarına sebep olabilir.

·       Karın ağrısı yapabilir.

·       Nişasta oranı yüksek bir gıda olduğu için sindirimi zor olduğundan yağa dönüşümü söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap