Kırmızı Kıvırcık Marul Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Marul denilince akla tek yeşil gelmesin. Kırmızı kıvırcık olanı da salatalarda sıkça kullanılır. Birçok yeşillikte olduğu gibi faydaları vardır.

Kırmızı Kıvırcık Marul

Kırmızı Kıvırcık Marul Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Sofralarınıza renk ve tat katacak bir bitki olan kırmızı kıvırcık marul zengin vitamin takviyesi sayesinde sizlere sağlıklı bir beslenme olanağı sunacaktır. Kırmızı kıvırcık marul nedir? Diye soranlar için yazımızda bu bitkiden bahsettik.

Kırmızı kıvırcık marul Lolorosso olarak da bilinir. Loloroso İtalyanca’da kırmızı kıvırcık anlamına gelmektedir.

Bağışıklık sistemine oldukça faydalı olan bu bitki özellikle salatalarda tüketilerek sağlıklı bir beslenme olanağı sunar. Lolorosso, yani kırmızı kıvırcık marul salatalarda, sandviçlerde veya hamburgerlerde kullanılabilir. Bu yemeklere hafif tatlı ve acı bir aroma verir.

Kırmızı kıvırcık marul normal bir marulun yetiştiği topraklarda yetişebilir. Bu bitkinin yetişebilmesi için sert soğuklardan korunması gerekmektedir. Bir kıvırcık marul 40 günde toplanabilir düzeye gelmektedir. İsterseniz kırmızı kıvırcık marulu saksıda yetiştirebilir bilirsiniz.

Kırmızı Kıvırcık Marul Nasıl Saklanır?

Kırmızı Kıvırcık Marul Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları
Kırmızı Kıvırcık Marul Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Kırmızı kıvırcık marul nasıl saklanır? Diye soranlar için sizlere uygun bir öneri sunmaktan geri kalmayacağız.

Marketten veya pazardan satın aldığınız kırmızı kıvırcık marulun yapraklarını ayırın. Ardından bu marulu bir kase koyarak temiz bir su ile yıkayın. Üzerindeki toprağın veya pisliğin gittiğinden emin olun. Daha sonra kırmızı kıvırcık marulun yapraklarının sebze kurutucu aracılığıyla fazla sularını atın.

Kuruttuğumuz kırmızı kıvırcık marul yapraklarını bir kaseye doldurun. Üzerine kağıt havlu kapatın. Baskı yapabilecek bir cismi kırmızı kıvırcık marul yapraklarının üstüne bırakın.

Bu sayede kırmızı kıvırcık marul 2 ila 4 gün boyunca buzdolabınızda taze kalabilmektedir. Kırmızı kıvırcık marul bir bitki türü olduğu için uzun ömürlü değildir. Bu nedenle her halükarda sürecektir hızlı tüketilmesinde fayda vardır.

Kırmızı Kıvırcık Marul Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kırmızı kıvırcık marul bitkisi genellikle salatalarda kullanılmaktadır. Salatalarınıza hafif tatlı ve acı bir tat bırakarak ayrı bir lezzet katar. Bunun yanı sıra kırmızı rengi ile hoş bir görüntü bırakmaktadır.

Sabahları kahvaltıda sağlıklı bir sandviç hazırlamak için kırmızı kıvırcık marul kullanabilirsiniz. Sandviçlere ise güzel bir tat katacaktır. Çiğ köfte veya kısır gibi ara öğünlerde kırmızı kıvırcık marul kullanabilirsiniz. çiğ köfteyi kırmızı kıvırcık marula sararak acısını hafifletebilir ve daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlarınıza kırmızı kıvırcık marul ekleyerek güzel bir tat elde edebilirsiniz. Ana öğünlerin yanında kırmızı kıvırcık marul ile yapılan salatalar oldukça fazla tüketilmektedir. Tok tutma hissi oluşturduğu için ana öğünlerde kilo alma riskini azaltabilmektedir.

Kırmızı Kıvırcık Marul Faydaları

Kırmızı kıvırcık marul faydaları epey bir fazladır. Kırmızı kıvırcık marulun tüketilmesi sonucu sağlığınız olumlu yönde ilerleyecektir.

Antioksidan açısından zengin bir marul türü olduğu için düzenli tüketilmesi halinde vücuttaki toksin birikimini önler ve ödem oluşmasının önüne geçer. Düşük kalori özelliği ile diyabet ve şeker gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Sindirim sistemine yardımcı olarak her türlü karın ağrısı, fazla kilo alımı, göbekteki ödemlerin oluşmasına engel olur.

Enfeksiyonel vir rahatsızlık geçirmeniz durumunda kırmızı kıvırcık marulu tüketerek idrar yollarınızı temizleyebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.

Kırmızı kıvırcık marul oldukça fazla A vitamini içermektedir. Bu sayede görme bozukluklarının önüne geçer. Gözdeki katarakt riskini en aza indirir. İçerdiği demir bakımından zengin olan kırmızı kıvırcık marul kansızlık hastalığı bulunan kişilere yardımcı olur. Kısa zamanda kan değerlerini stabile ederek bu sorunu ortadan kaldırır.

Demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıkları engeller. Kırmızı kıvırcık marulda yüksek miktarda folik asit bulunmaktadır. Bu sayede gebelik döneminde bulunan kadınlar kırmızı kıvırcık marul tüketerek bebeklerinin sağlıklarını koruyabilmektedirler

Kırmızı Kıvırcık Marul Nelere İyi Gelir?

Yeterli hidrasyon sağlamak, genel sağlığınız için önemlidir. Su içmek vücudunuzun su ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynasa da Kırmızı kıvırcık marul gibi su açısından zengin yiyecekler yemek de yardımcı olabilir. Kırmızı kıvırcık marulun %96’sı sudur. Yüksek su içeriği de açlığı azaltmaya ve tokluğu artırmaya yardımcı olabilir.

Kırmızı kıvırcık marul, vücudunuzu serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hasardan koruyan bir dizi antioksidan içerir. Vücudunuzda çok fazla serbest radikal bulunması, belirli hastalıklara yakalanma olasılığınızı artırabilir.

Kırmızı kıvırcık marul, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü karotenoid bir pigment olan antioksidan beta karoten açısından özellikle zengindir.

Yeterli miktarda beta karoten yemek, görme yeteneğinizi artırabilir ve görme kaybına yol açabilen bir durum olan maküler dejenerasyon riskinizi azaltabilir. Dahası, Kırmızı kıvırcık marul kırmızımsı-mor tonlarını bir grup flavonoid antioksidan olan antosiyaninlerden alır.

Kırmızı Kıvırcık Marul İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Kırmızı kıvırcık marulda bulunan besinler aşağıda listelenmiştir.

•          Kalori: 11

•          Protein: 1 gram

•          Yağ: 0.2 gram

•          Elyaf: 1 gram

•          K Vitamini: Günlük Değerin (GD)% 149’u

•          A Vitamini: GD’nin% 127’si

•          Magnezyum: GD’nin% 3’ü

•          Manganez: GD’nin% 9’u

•          Folat: GD’nin% 8’i

•          Demir: GD’nin% 6’sı

•          C Vitamini: GD’nin% 5’i

•          Potasyum: GD’nin% 5’i

•          B6 Vitamini: GD’nin% 4’ü

•          Tiamin: GD’nin% 4’ü

•          Riboflavin: GD’nin% 4’ü. GD(Günlük Değer)

Kırmızı Kıvırcık Marul Kalorisi

Kırmızı kıvırcık marul kalorisi yeteri düzeydedir. Bir kırmızı kıvırcık marul yaprağında 11 kcal kalori bulunmaktadır.

Kırmızı Kıvırcık Marul Zararları

Kırmızı kıvırcık marulun yan etkileri pek yoktur fakat çoğu sudan oluştuğu için fazla tüketilmesi sonucunda bazı yan etkileri olabilir. Bu sebzenin aşırı tüketimi içeriğindeki beta-karoten den dolayı karotenodermiyeye neden olabilir. Bununla birlikte, Kırmızı kıvırcık marul, sağlığımız için çok zararlı olan yüksek oranda pestisit kalıntısı içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap