Kırmızı Eti Nasıl Saklamak Gerekir?

Protein bakımından en zengin yiyeceklerin başında gelen kırmızı etin içerisinde çinko, demir, B vitamini ve manganez bulunmaktadır. Besin değerleri yüksek olan..

Protein bakımından en zengin yiyeceklerin başında gelen kırmızı etin içerisinde çinko, demir, B vitamini ve manganez bulunmaktadır. Besin değerleri yüksek olan kırmızı etin tüketilmeden önce oldukça dikkat edilerek muhafaza edilmesi ve saklanması gerekir.

Doğru koşullarda saklanmayan kırmızı et, kısa sürede bozulabilmekte ve tüketilirse de gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. Oldukça sağlıklı bir besin olan kırmızı etin doğru koşullarda saklanması için dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır.

Kırmızı Et Nasıl Muhafaza Edilir?

1- Henüz sıcak ve çok taze olan kırmızı etin, hızla soğutulması sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple taze olan kırmızı et öncelikle 5-6 saat kadar dışarıda bekletilmeli ve dinlendirilmelidir. Böylelikle doğru ısıya ulaşan kırmızı et yumuşaklığını koruyacaktır.

2- Etin olabildiğince yumuşak ve lezzetli olması için ikinci bir dinlendirme işlemi uygulanabilir. Bekletilen ve oda sıcaklığına gelen kırmızı etler, bütün haliyle veya parçalanarak 1-2 derece aralığında olan bir soğutucuda saklanmalıdır. Bu işlem büyükbaş hayvanların etinde 5-7 gün, küçükbaş hayvan etlerinde ise 7-15 gün aralığında olmalıdır.

3- Dinlenme işlemleri yapılan kırmızı etler, et dolabında saklanabilir. Etler, birbirine temas etmeyecek biçimde tel rafın üzerinde 3-4 gün kadar saklanabilir.

4- Kıyma olarak çekilmiş olan etler uzun süre saklanmak üzere derin dondurucuya konulabilir. Derin dondurucuda bekletilecek olan etlerin çok kalın parçalardan oluşmaması gerekir. Kalın parçalar halindeki et dilimlerinin iç kısmı uzun sürede donduğundan bakteri oluşturabilir.

5- Kırmızı etler istek üzerine biftek, pirzola, kuşbaşı, rosto, şinitzel veya kıyma haline getirilebilir ve bu et parçaları haşlandıktan sonra iyice süzülerek dondurucuya alınabilir.

Saklanacak olan etler birer kullanımlık olacak şekilde buzdolabı poşetlerine veya kilitli paketlere ayrılmalıdır. Etlerin donma süresi tamamlanana kadar paketler istif haline getirilmemelidir. Dondurulan et çeşitlerinden dana etleri 6-10 ay, koyun etleri 4-8 ay ve sığır etleri de 8-12 ay sürede çıkartılıp tüketilmelidir. Dondurulan kıymanın ise maksimum 3 ay saklanması doğrudur.

Dondurulan Etler Nasıl Çözdürülmelidir?

Dondurulup saklanan kırmızı etlerin çözülmesi, buzdolabının soğutucu kısmında gerçekleşmelidir. Oda sıcaklığına çıkartılan veya sıcak suda bekletilen etler bakteri üreterek sağlığa zarar vermektedir. Çok acil durumlarda donmuş biçimdeki etler mikrodalga fırında çözdürülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap