Kırmızı Çay Nasıl Saklanır? Faydaları, Kalorisi ve Zararları Nelerdir?

Kırmızı çay, diğerleri gibi güneş görmeyen yerde saklanır. Sinir sistemine iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi düşüktür. Aşırısı zararlıdır.

Kırmızı Çay

Bitki dünyasında sayısız şifalı bitkiler insanların derdine derman olmaktadır. Her bir bitki çayı birbirinden farklı hastalığa iyi gelmektedir. Kırmızı çay ya da kızıl çay olarak bilinen bitki de bunlardan biridir. Genelde bilinen adı ise roobios çayı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kızıl çalı dediğimiz bitki Baklagiller familyasına aittir. Güney Afrika yerlileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir çaydır.

Tatlı bir aroması bulunan çayda kafein bulunmamaktadır. Demlendiğinde kırmızı renk almasından dolayı da bu ad ile anılmaktadır. Büyük küçük demeden herkes tarafından tüketilebilen bir bitki çayıdır.

Günümüzde ülkemizde tüketilmesi hız kazanan bir çaydır. Bu bitki Güney Afrika’nın Cederberg bölgesinde yetişme alanı bulmuştur. İklim koşulları kızıl çalı yetiştirmede oldukça önemlidir.

Kırmızı Çay Nasıl Saklanır?

Kırmızı çay saklamak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Her bitki çayını saklamada kullanılacak yöntemler hemen hemen aynıdır. Diğer bitki çayları nasıl muhafaza ediliyorsa kırmızı çay da o şekilde muhafaza edilebilir.

Kırmızı çay demlendikten sonra uzun süre bekletilmemelidir. Demlenilen çayın aynı gün içerisinde tüketilmesi önemli bir husustur. Çay içilmek istendiğinde taze demlenmesi daha iyi olacaktır.

Satın alınan kırmızı çay saklamak için kavanozlardan faydalanılabilir. Serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Özellikle yaz aylarında kırmızı çayın muhafaza edilmesi için buzdolabı kullanılabilir.

Kırmızı çay paketi aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. Paket halinde satılan bu çayların nemden ve sıcaktan korunması önemlidir. Serin yerde muhafaza edilmesi durumda uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Kırmızı Çay Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kırmızı çayın nasıl kullanılacağı önemli bir konudur. Kırmızı çayın faydasını okuyanlar ve görenler bu bitki hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu doğrultuda kırmızı çay yemeklerde nasıl kullanılır sorusunu da yöneltebilirler.

Kırmızı çayın yemeklerde kullanımı rastlanan bir durum değildir. Kızıl çalı dediğimiz bu bitkiden en çok çay olarak kullanılmaktadır. Çayın doğru ve dozunda kullanımı insan sağlığı için önem taşımaktadır. Düzenli çay tüketimi neticesinde sağlık için olumlu sonuçlar alınabilir.

Kırmızı Çay Faydaları

Kırmızı çay ülkemizde son zamanlarda tüketilmeye başlanan bir bitki çayıdır. Kırmızı çayın faydaları konusunda araştırma yapanlar birbirinden farklı faydalarla karşılaşmaktadır. Hem çocuklar hem de büyükler için sağlıklı bir içecektir. Kırmızı çayın faydaları olarak şunları saymak mümkündür:

·       Hücre yenilemede oldukça faydası vardır. Özellikle kanser hücrelerinin oluşumunda engelleyici bir görevi vardır.

·       Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan olumsuz durumlarla savaşan bitki çayıdır. Yaşlanma sorunlarını ortadan kaldırır.

·       Kalp hastaları için tüketilmesi önerilen bir bitki çayıdır. Kırmızı çay tüketmek kalp sağlığını korumaktadır.

·       Sinir sistemi için oldukça faydalıdır. Beyin sağlığına iyi gelir ve fonksiyonlarını iyileştiricidir. Özellikle Alzheimer hastalığı için şifadır. Bu hastalığın gerilemesine yardımcı olduğu gibi oluşmasını da engeller.

·       Mide sağlığı için oldukça önemlidir. Mide yanmasını, ülseri ve bulantıyı önleyici bir bitki çayıdır.

·       İçerisinde bulunan kalsiyum ve manganez sayesinde kemik ve diş gelişimini desteklemektedir.

·       İçinde bol miktarda çinko minerali yer alır. Bu da cilt sağlığı için önemlidir. Yanıklar, pişikler, uçuklar ve cilt kurulukları için tedavi edici görevi görür.

Kırmızı Çay Nelere İyi Gelir?

Kızıl çalı bitkisinden elde edilen kırmızı çay insan sağlığına olan pek çok faydası ile bilinmektedir. Kırmızı çay nelere iyi gelir sorusuna cevap arayanlar için bu yazımız açıklayıcı olacaktır.

Kırmızı çay içerisinde pek çok mineral ve vitamini barındırır. Bundan dolayı da sağlığa oldukça faydalıdır. Mide sağlığına olumlu katkılar yaptığı gibi beyin sağlığı için de faydalıdır. Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan sorunlara iyi geldiği gibi kalp hastaları için de şifa kaynağı olmaktadır.

Kırmızı Çay İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Kırmızı çay içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde besin değeri yüksek olan bir çaydır. İçinde bulunan vitaminler; A, B1, B2, C, D, E, K gibi çok çeşitlidir. Mineraller ise kalsiyum, potasyum, iyot, magnezyum, bakır gibi çok çeşitli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kırmızı Çay Kalorisi

Kırmızı çay içerisinde oldukça az kalori bulunmaktadır. Bir bardak kırmızı çay içerisindeki kalori miktarı 0-2 arasındadır.

Kırmızı Çay Zararları

Kırmızı çayın bilinen bir zararı yoktur. Ancak her bitki çayında olduğu gibi kullanım dozu önemlidir. Aşırı kullanım neticesinde kırmızı çayın zararları görülebilmektedir. Özellikle demir anemisi konusunda şikayetçi olanların bu çayı tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Kronik hasta olup ilaç kullanan kişilerde bu çayın yan etkileri görülebilir. Meme kanseri tedavisinde olumsuz sonuçlara yol açacağından kanser tedavisi görenlerin kullanması önerilmemektedir. Ayrıca kırmızı çay alerjisi de görülebilecek bir diğer olumsuzluktur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap