Kırklareli İçin Detaylı Hava Durumu

Kırklareli Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Kırklareli Hava Durumu Tahmini

Kırklareli için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

KIRKLARELI

Kırklareli için 5 Günlük Hava Tahmini

KIRKLARELI

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Kırklareli

Kırklareli, Trakya’da yer alan ve aynı zamanda Bulgaristan’a açılan sınır kapılarımızdan birisine sahip olan şehirdir. Marmara bölgesinde yer alan ilin telefon alan kodu 0288 iken, plaka kodu ise 39’dur. Türkiye’nin en batı kesiminde yer alan Trakya’da yer alan illerden birisi olarak 361.737 kişilik nüfusa sahiptir. 

Mutlu insanlar şehri Kırklareli olarak lanse edilen tanıtımlarının haricinde 2022 verilerine göre şehirde 177.487’si kadın, 184.250’si erkek olmak üzere 361.737 kişilik bir popülasyon yaşamaktadır. Traklardan beri gelen tarihi ile bölgenin en zengin kültürel yapılarına sahiptir. Sınır kapısı önemli bir nokta olup Dereköy sınır kapısı olarak Bulgaristan’a açılmaktadır. 

Kırklareli Coğrafi Konum

Coğrafi konum olarak Kırklareli Marmara bölgesinin güneybatı kesiminde yer almaktadır. Şehrin konum itibariyle doğusu Karadeniz’e kuzeyi ise Bulgaristan’a bakmaktadır. Aynı zamanda güneyinde Tekirdağ bulunur. Komşu şehirleri arasında sınır komşusu olduğu bir diğer şehir ise batısında yer alan Edirne’dir. 

Her ne kadar çok yüksek olmasa da Trakya baz alındığında en yüksek nokta olan Mahya dağı 1.031 metrelik boyuyla il sınırları içerisinde yer alır. Yıldız dağlarını da kapsayan ve kuzeye doğru sert yamaçlarla sarılmış olan şehrin göbeğinde yer alan Ergene nehri ise bir noktada platoya dönüşmesindeki en mühim etkendir. Ki elverişli arazilerle tarım ve yerleşim yerleri için gerekli olan her şeyi sağlamaktadır. 

Kırklareli’de Hava Koşulları

Kırklareli hava koşullarını etkileyen temel faktörler şehrin dağlık yapısıdır. Örneğin kuzey kesimlere doğru gidildikçe dağlar sarp yamaçlarla boy göstermeye başlar. Ki burada Karadeniz ikliminin daha hakim olduğu gözlemlenir. Yaz döneminde bu bölgede daha serin bir hava akımı varken kış ayları bir hayli soğuk geçer.

Kırklareli’nde denizden uzaklaştıkça karasal iklimin etkisi daha da belirgin bir hal alır. Yaz aylarında daha sıcak ve kurak bir yapıyla karşılaşılırken, kış ayları yine soğuk geçer. Kar yağışı bölgede gözlemlenir. Özellikle kuzey yamaçlarında sık sık Trakya’nın ilk karının düştüğü haberi alınabilir. İklim açısından Kırklareli iki farklı karakteristik iklimi de farklı noktalarda barındırmaktadır. 

Kırklareli Tarihi ve Kültürü 

Kırklareli bulunduğu konum olan Trakya baz alındığında bölgede yaşayan ve ismini veren Traklara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Bu ise M.Ö 6.yüzyıl dolaylarına kadar ilerlemektedir. Tabii ki sonrasında da Persler, Makedonlar, Romalılar, Doğu Roma, Bulgar istilası dahil olmak üzere pek çok medeniyete ait olmuştur. 

Kırklareli kültürü bu yüzden son derece zengin olup tarihi yapılarıyla büyülemektedir. Aynı zamanda yöreye özgü türküler, halk oyunları ve yöresel kıyafetler halen daha yaşatılmaya devam edilmektedir. Yöreye has doğum gelenekleri ise yine nesilden nesle aktarılmıştır. Geleneksel mutfağı ise kültür mirası olarak kabul edilen bir diğer etkendir. 

Kırklareli Mutfağı

Trakya’nın her noktasında yöresel lezzetlere rastlamak mümkündür. Edirne’de ve Tekirdağ’da da olduğu gibi Kırklareli köftesi burada ilk akla gelen seçenek olabilir. Kaçamak ve Pırasa böreği ise yine yöresel açıdan önemli yiyecekler arasındadır. Alışılmışın aksine boş mantı ile farklı bir lezzet sunan, hamur işi türleriyle fark yaratarak ıspanak böreğini bizlere sunan bir mutfak kültürü mevcuttur. 

Yine hamur işi olarak kenarlar ilk kez duyacağınız fakat damak tadınıza hitap edecek bir yöresel lezzettir. Kalın kıyı ve Hardaliye ise tamamıyla bu topraklardan ortaya çıkan, son derece faydalı bulunan ürünler arasında yer alır. Kültürel zenginliklerinin yanı sıra şehirde yemek kültürünü tecrübe edebileceğiniz çok sayıda yerel işletme bulunmaktadır. Bu yönüyle de turistlerin yoğun ilgisi azalmadan artmaktadır. 

kırklareli hava durumu, kirklareli hava durumu, hava durumu kırklareli, kırklareli hava, hava durumu kirklareli, kirklareli hava, kırklareli hava durumu son dakika, kırklareli saatlik hava durumu, kırklareli hava durumu saatlik, kırklareli hava tahmini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap