Kireçlenme Neden Olur?

Bir eklem hastalığı olmasının dışında görünme sıklığına göre de dünya çapında hemen herkeste hayatı boyunca görülen rahatsızlıklar arasındadır. Kireçlenme prob..

Bir eklem hastalığı olmasının dışında görünme sıklığına göre de dünya çapında hemen herkeste hayatı boyunca görülen rahatsızlıklar arasındadır. Kireçlenme problemleri daha çok ileri yaşları hedef alır.

Çünkü hastalık gereği yıpranmış eklem dokuları, parçalanmış tendonlar ve kemiklerin kıkırdak bölgelerinde yaşanan deformasyonlar önemlidir. Dolayısıyla genç yaşta da görüldüğüne şahit olmamız genel ağırlığının yaşlılarda olduğu kaidesini değiştirmiyor.

Sürekli sağ kolunuzu kullandığınız, genellikle aynı hareketleri tekrarladığınız bir işte çalışıyorsanız bu sağ kolunuzun kıkırdak ve eklemsi yapısının deformasyona uğrayacağı anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu durum ne kadar korumaya çalışsanız da yaşanacaktır. Genellikle bunun farkına çok geç varılması da bu sebeptendir. Çok belirgin olmayan belirtilerine karşın fark ettiğinizde kireçlenme sorununu yaşayan bir birey haline dönüşmüş olursunuz.

Kolunuzun oynak bölgesinde ya da ayağınızın diz kısmında tamamen düz bir yapıyla konulmuş kıkırdak sizin hareket özgürlüğünüzü ifade eder. Bu kıkırdak yapısının kusursuz olması kemiklerin rahatça birbirinin üzerine geçmesini, hareket ederken acı çekmemenizi sağlar.

Haliyle bu bölümde oluşacak bir deformasyon bu yapının üzerinde farklı oluşumlar yaratarak hareketi engellemeye kadar gidebilmektedir. Kireçlenme ileri boyutlarda tehlikeli olarak lanse edilebilen bir rahatsızlıktır.

Kireçlenme Nedenleri?

Tıbbi açıdan bakıldığında doktorların dejeneratif ya da osteoartrit olarak tanımladığı kireçlenme 65 yaş üzerini iki kat daha fazla vurmaktadır. Kemik uçlarının zamanla örtünmeyecek düzeyde kıkırdaktan ayrı olması, kemiğe zarar vermeye başladığından ötürü hareket problemlerine sebep olabilir. Eklem ağrıları çekmenin en basit belirtileri arasında bulunduğunu söylemek mümkündür.

Yaş Faktörü

Yaş kesinlikle kireçlenme nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Genelde kireçlenme rahatsızlığı görülen hastaların ortalamasına bakıldığında büyük çoğunluğunu 45 yaş üzeri olduğu görülmektedir. Zamana dayalı eklem deformasyonu ile eklemsi bölgelerdeki kıkırdakların işlevini kaybetmesi esas kabul edilir.

Yaralanmalar ve Tahribat

Eklem bölgeleri olan diz ve dirsek kısımlarına alınabilecek bir darbe, sert bir cisimle vurulması, yüksekçe bir noktadan bu bölgelerin üzerine düşmek kireçlenme başlangıcına sebep olabilir. Eklem sıvısının yayılmasıyla birlikte oluşan kemi çatlamaları sıvının içerisinde hareket etmeye başlar. Dışarıdan bir şey görünmese de içeride fazlasıyla acı ve ağrıya sebep olur.

Enfeksiyon ve İltihaplar

Kıkırdak yapının bozulmasıyla birlikte korumasız kalan kemiklerin birbiriyle sürtünmesi zamanla çok ağır yaralara sebebiyet verir. Hasta bunları ağrı olarak hissetse de önemsemediği takdirde iltihaplaşan kemikler enfeksiyon riskini beraberinde getirir.

Genetik

Doğum ile birlikte eklemlerde yolunda gitmeyen bir şey varsa, zaman içerisinde bu gelişim hep geri kalacaktır. Doğuştan olan eklem ve kıkırdak sorunlarının erken yaşta kireçlenmeye sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Aşırı Kilo ve Obezite

Vücut yükünü taşıyan önemli unsurlardan birisi de dizlerdir. Dizlerde aşırı yükü kaldıramazsa eklem tamamıyla çökebilir. Bu kalçadan başlayıp bel ve diz bölgelerine kadar eklem sıvısının dengesizleşmesine sebep olur. Bir süre fark edilmese bile sonrasında kireçlenme rahatsızlığı ortaya çıkar.

Monoton Hareketler ve Tehlikeli Egzersizler

Spor yaparken vücudunuzda kaslarınızı geliştirmek yerine kemiklerinizi ve eklemlerinizi deforme edebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka uzman bir spor eğitmeninden öneri alarak hangi hareketlerin ne gibi riskler taşıdığını kavrayın.

Aşırı ağırlık çalışmak bile en basitinden eklemlerinizde belli bir zarara sebep olur. Sürekli aynı işi tekrarlamak, aynı eli ya da aynı ayağı aynı şekilde kullanmak kesinlikle kireçlenmeye neden olur.

Alternatif Kireçlenme Nedenleri

Herkes için aynı alternatifler kesin olarak kireçlenme belirtisi göstermese de çoğunlukta tiroid bezlerinin dengesiz çalışması, romatik artrit olarak tanılanan rahatsızlık, şeker hastalığı ve metabolizmanızda oluşacak olan herhangi bir hasar buna sebebiyet verebilir. Aynı zamanda farklı bir hastalık sebebiyle kullanmakta olduğunuz ilaçlar için dikkat etmeniz gereken bir unsurdur.

Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme tedavisi için öncelikle tanının konulması, aynı zamanda ortopedistler başta olmak üzere doktorların onayının alınması gerekir. Çünkü her kireçlenme aynı oranda değildir ve bununla birlikte farklı reaksiyonlar gösterebilir. Durum bu kadar ciddi olduğundan alternatif yöntemler üretilmiş olsa dahi bu sizin için en doğru seçenek olmayabilir. Çoğunlukla ise fizik tedavi benzeri, egzersiz ağırlıklı tedavi metotları uygulanmaktadır.

Fizyolojik Kireçlenme Tedavileri

Doğru bir egzersiz programıyla hareket kabiliyetini dengede tutmak
Kilolarınızın dengeli şekilde verilmesini sağlayan diyetler ve vücut yükünün hafifletilmesi
Kaplıca gibi su tedavilerinin uygulanmaya başlaması ve kemiklerin güçlendirilmesi
Fizik Tedavi programı
Medikal Kireçlenme Tedavileri
Eklemde kayganlık seviyesinin artması için kortizon enjeksiyonu
Yaşanan ağrılar neticesinde analjezik ilaç kullanımı
Kondroit ile beraber eklemlerdeki kireçlenmeyi engellemek
Eklem sıvısının yerine eklemin pürüzlü yerlerinin kayganlaşmasını sağlayan özel bir sıvı enjeksiyonu
Cerrahi Kireçlenme Tedavileri
Cerrahi operasyon ile eklem bölgesine müdahale
Eklem bölgesinin sorunlu olan kısmına protez ya da medikal aparat yerleştirilmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap