Kirazın Yararları

Kiraz ülkemizde ve dünyada oldukça popüler bir meyve olmasına rağmen sağlığa yararları açısından yapılan çok fazla araştırma yapılmamıştır bugüne kadar. Ancak ..

Kiraz ülkemizde ve dünyada oldukça popüler bir meyve olmasına rağmen sağlığa yararları açısından yapılan çok fazla araştırma yapılmamıştır bugüne kadar.

Ancak eskiye oranla son zamanlarda kirazın faydalarının araştırılmasında görülen artış, bu tatlı meyvenin sağlığa yararlarını da gün yüzüne çıkarmıştır.

En öne çıkan faydası da antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğu için pek çok hücre hasarına karşı vücudu korumasıdır. Bununla birlikte bir vitamin deposu olan kirazda bol miktarda A, C, K vitaminleri bulunur.

Kirazın Besin Değerleri:

100 gram tatlı kirazda yaklaşık olarak:

7 miligram C vitamini,
1 mcg K vitamini,
4 mcg folat,
64 IU A vitamini,
13 miligram kalsiyum,
4 miligram demir,
11 miligram magnezyum,
21 miligram fosfor,
222 miligram potasyum,
1 miligram bakır ve
1 miligram manganez bulunur.

Ayrıca bunlarla birlikte özellikle sindirim sorunu çekenler için bol miktarda besin lifi de içerdiğini söyleyebiliriz.

Kirazın Sağlığa Yararları

Beyin Sağlığı: vücudumuzun çeşitli organları yaşın ilerlemesi ile çalışmalarını da aksatmaya başlar. Beyin de yaşın artması ile birlikte fonksiyonlarını azaltan bir organdır. Ancak düzenli olarak kiraz yiyen kişilerde bu fonksiyon yavaşlamalarının daha az olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Yine kiraz içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde beyinde ve tüm vücutta bulunan hücre tahriplerini de en az seviyeye indirecektir.

Uykusuzluk:

uyku problemi olanlara doktorlar tarafından önerilen en önemli gıda maddelerinden birisi de kirazdır. Çünkü bu meyve, beyinde uyku döngüsünün düzenlenmesini sağlayan melatonin bileşenini içermektedir. Siz de eğer yatmadan birkaç saat önce kiraz meyvesini tüketirseniz uykuya geçişinizin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Kilo Kontrolü:

100 gramı sadece 60 kalori olan kiraz, kilo vermeye çalışanlar ancak bir yandan tatlı bir şeyler yemek isteyenler için oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. Üstelik besin lifi bakımından zengin olduğu için de sizi uzun süre tok tutacaktır.

İltihap Önlemek İçin:

Kirazın içerisinde bulunan antosiyanin bileşeni, vücudun iltihaplı kısımlarına etki ederek iltihabı baskıladığı tespit edilmiştir. Ayrıca yine kronik olarak spor sakatlıklarıyla uğraşanlar için de oluşan ağrıları azaltmasında kiraz son derece etkili olmuştur.

Bu konuda uzmanların 20 kiraz yemenin 1 aspirin kadar etkili olduğu yönünde bir teorileri de bulunmaktadır.

Kirazın Diğer Yararları:

Diyabete yakalanma riskini azaltır.

Cildi yaşlanmalara karşı korur.

Kansere karşı vücudu korur.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Fazla Kiraz Zararlı mıdır?

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, kirazın da fazlası sizin çok fazla şeker ve besin lifi almanıza neden olur.

Ayrıca yine çok fazla kiraz tüketmek midenizi bozabilir hatta kusmanıza bile neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap