Kiraz Nasıl Saklanır? Kirazın Kalorisi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kiraz, yaz aylarının en lezzetli meyvelerinden biridir. Çabuk bozulur, saklanma koşulları önemlidir. Birçok faydası olduğu gibi zararları da vardır.

Kiraz

Ilıman iklimde en çok yetişen meyvelerden bir tanesi kirazdır. Kırmızı renkli, sert çekirdeklidir. Açık kırmızı ve mora yakın renkleri de bulunmaktadır. Kiraz olgunlaşma durumuna ve cinsine göre farklı renklerde olabilir.

C ve A vitamini açısından oldukça zengin olan kiraz; bünyesinde demir, protein ve kalsiyumu da barındırmaktadır. Vücudumuz için gerekli olan potasyum kirazda bol miktarda bulunmaktadır.

Prunus avium kirazın bilimsel adıdır. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde yetişen bir meyvedir.  Ağaçta yetişmektedir. Zengin anti-oksidan içermektedir. En çok tercih edilen cinsi olan Napolyon kiraz kırmızı rengi ve iri taneli olması ile oldukça dikkat çekicidir.

Kiraz Nasıl Saklanır?

Yaz ayında yetişmesinden dolayı kirazı uzun zaman saklayabilmek için buzdolabında muhafaza etmek gerekir. Çok yumuşak ve ezilen bir meyve olmadığı için 1 hafta- 10 gün dayanma süresi vardır. Taze kiraz, sapının rengi yeşil olmasıyla anlaşılır. Ama onu uzun zaman bekletirseniz sapları kurumaya başlar.

Kiraz nasıl saklanır? Nasıl muhafaza edilmelidir? Buzdolabında bekletilen kirazın yenileceği zaman çıkarılması gerekir. Yıkandığında hemen tüketmek doğru bir davranıştır. Sıcak hava şartlarında muhafaza edilen meyvemizin içinde mikroorganizmalar çoğalacak ve 1-2 gün içerisinde çürüyecektir.

Kış mevsiminde tüketmek için kiraz saklamak istiyorsanız; öncelikle onları güzelce yıkamanız gerekir. Saplarını koparmalısınız. Suyunun süzülmesi için biraz bekletmelisiniz. Daha sonra küçük saklama poşetlerine kirazlarınızı yerleştirerek derin dondurucuda onları muhafaza edebilirsiniz.

Kışın bu poşetlerden çıkardığınızda kirazlarınızı pasta süslemelerinde, komposto yapımında kullanabilirsiniz. Mükemmel rengi ile özelliğini kaybetmeden saklamanız mümkündür.

Ayrıca kirazı çekirdeklerinden çıkararak da saklayabilirsiniz. Bunu kolaylıkla yapmak için satılan aletler bulunmaktadır. Vişne ve kiraz gibi meyvelerin çekirdeklerini bu küçük el aleti ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Çekirdeksiz kiraz derin dondurucuda 5-6 ay saklanabilir. Gerektiğinde çıkartabilir ve kullanabilirsiniz.

Kiraz Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kiraz, yemeklerde değil genellikle pastalarda, tatlılarda ve içeceklerde kullanılmaktadır. Yazın tazecik mis gibi kirazlardan kiraz reçeli yapabilirsiniz. Gerek rengi gerekse güzel tadı ile kış mevsiminde reçelinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

Kirazlı kek yaparak, sıradan sade bir kekin içinde güzel bir görsellik oluşturabilirsiniz. Ayrıca yaş pastanızı süslemek için de kullanabilirsiniz. Beyaz krema ile kaplanan yaş pastalar kırmızı renkteki kiraz ile oldukça göz alıcı bir görüntüye sahip olurlar.

Kiraz kompostosu yaparak doğal bir içecek elde edebilirsiniz. İçinde zararlı maddeler içermeyen sağlıklı içeceğinizi buzdolabında saklayarak yazın sıcağında onu tüketebilirsiniz.

Kiraz sapı çayı yaparak kendinize bir detox içeceği hazırlayabilirsiniz. Bu çayın içine limon ve karanfil ekleyerek aromatik bir lezzet de elde edebilirsiniz.

Tart, turta, güllaç ya da orman meyveli pasta ve tatlıların yapımında kiraz oldukça fazla kullanılan bir meyvedir. Kiraz suyu da yaz günlerinin vaz geçilmezidir.

Kiraz tuzlaması Giresun ilimize ait yöresel bir lezzettir. Çoğu insan bunu bilmese de yaz aylarında saklanan ve tuzlanan kirazlar cam kavanozlara yerleştirilmektedir. Kışın da kavrularak yemek halini almaktadır.

Kiraz Faydaları

Kiraz bütün her şeyi ile oldukça faydalı bir meyvedir. Kendisi lezzeti ve vitaminlidir. Kiraz sapı kurutularak her mevsim çayı yapılarak içilebilir. Kiraz çekirdeği yağı cilde faydalıdır.

Doğal bir cilt toniği olarak kullanılır. Eklem ağrılarına da iyi gelir. Ayrıca kiraz çekirdeği kaynatılarak suyu içilirse kilo vermek için de idealdir.

Kirazın faydaları nelerdir? Diye açıklayacak olursak;

 • Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruma sağlamaktadır.
 • Kalp- damar sağlığımızı korur.
 • Unutkanlığa iyi gelir, hafızayı güçlendirir.
 • Şeker hastaları için oldukça uygun bir meyvedir.
 • Cildimize faydalıdır, yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
 • Rahat bir uyku uyumamızı sağlar.
 • Kolesterol için faydalıdır.
 • İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Ödem atıcı özelliği ile zayıflamaya etkisi vardır.

Kiraz Nelere İyi Gelir?

Kirazın faydaları oldukça fazladır. Kiraz nelere iyi gelir? Diye kısaca bahsedecek olursak; böbrek dostu olduğunu söyleyebiliriz. Böbreklerimizin çalışmasını sağlayarak idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Kiraz suyu kas ağrılarına iyi gelmektedir.

Zengin lif özelliği ile kabızlık çekenlere kiraz iyi gelmektedir.

Tedavi amaçlı kullanıldığı da bilinmektedir. Meyvenin kendisinden başka kiraz sapı da oldukça faydalıdır.

Kiraz sapı, vücuttan ödem atması ile bilinir. Kiraz sapının faydaları arasında idrar yoları enfeksiyonlarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca kolesterolü düşürür. Genellikle kurutulmuş kiraz sapları demleme usulü ile çayı yapılarak içilir.

Kiraz İçindeki Vitaminler

Sağlık için oldukça faydalı olan bu meyve yüksek değerde vitamine sahiptir. Kiraz vitamin olarak A, C, B1, K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda içermiş olduğu kalsiyum ve fosfor sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Demir eksikliği olanların kirazı yaz aylarında sıklıkla tüketmeleri gerekir.

 • 1 adet kiraz vitamin değerlerine bakacak olursak;
 • 0,03 mg demir içerir.
 • 4.48 mg A vitamini
 • 0.49 mg C vitaminine sahiptir.
 • 1.55 gram karbonhidrat içerir.
 • 0.07 gram protein bulunur.
 • 0.15 mg lif bulunur.
 • 0.01 gram yağ
 • 15.54 mg potasyum
 • 0,91 mg kalsiyum içermektedir.

Kiraz Kalorisi

Kirazın kalorisi oldukça az olduğu için diyet listelerinde her zaman yer almaktadır.

1 adet kiraz kalorisi nedir diye bakacak olursak; 4 (kcal) kalori içerir.

100 gram kiraz 63 kaloridir.

Kiraz Zararları

Kiraz faydalarının yanı sıra fazla ve bilinçsiz tüketildiğinde bazı zararları da oluşabilmektedir. Kirazın zararları arasında;

İshale neden olabilir.

Bağırsaklarda gaz sorunu oluşturabilir.

Karında şişlik hissi oluşturur bu da kiraz yedikten sonra su içilmesinden dolayıdır.

Kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı ameliyattan önce tüketilmesi önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap