Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir? Kinoa, henüz ülkemizde çok fazla tüketilmemekle birlikte, ABD ve Avrupa ülkelerinde çok popüler olan, içerisinde hemen her a..

Kinoa, henüz ülkemizde çok fazla tüketilmemekle birlikte, ABD ve Avrupa ülkelerinde çok popüler olan, içerisinde hemen her aminoasidi içeren bir meyvedir. Genel olarak nasıl bir gıda maddesi olduğunu merak ediyorsanız bir tahıl ürününe benzediğini söylemek mümkündür.

Tahıl ürünü olarak kabul edilse de gerçekte aynı isimli bitkinin yemişi olarak yetişmektedir. Gün geçtikçe ülkemizde ve dünyada popülerliği artan kinoa’nın bu popülerliğinin ana nedeni de oldukça yüksek besin değerlerine sahip olmasıdır.

Tahıl ürünlerine benzediğini söylediğimiz kinoa pilav ya da arpa pişirir gibi pişirilebilir.

Kinoa bitkisinden de bahsetmek gerekirse, 1,2 metreye kadar büyüyebilen ve uzun ömürlü olan bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Peru, Bolivya ve And dağlarında yetişen bu bitki aslında binlerce yıldır yerli halkların kullandığı bir gıda ürünü olarak bilinmektedir.

Yine bu bitkinin kullanıldığına dair bulgular çeşitli arkeolojik kazılarda ortaya çıkmıştır. Yeni kıtaların keşifleri sayesinde çeşitli ülkelere dağılan kinoa, daha çok güney Amerika kıyı şeridi ikliminde yetiştirilmektedir.

Kinoanın Faydaları

Tam Protein Kaynağı:

Tüketilebilen kinoa tohumları tam proteinlerden sayılmaktadır. Yani tam protein derken kastettiğimiz vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her amino asidi içerisinde bulundurabilmektedir. Bu özellik bitkilerde oldukça nadir görülmekle birlikte, aynı besin değerlerine sahip hayvansal gıdalara oranla da daha sağlıklıdır.

Glüten:

Bilindiği üzere çölyak hastalığına sahip olanlar glütensiz gıdalar tüketmeli ve buna uygun bir diyet uygulamalıdırlar. Kinoa bitkisinde hiç glüten bulunmaması bu konuda şikayetleri olanlar için de son derece uygundur. Kinoa ile çeşitli glütensiz gıdalar, ekmekler kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kilo Verme:

Son yıllarda kalorisi çok da düşük olmamasına rağmen diyet listelerine giren kinoa pek çok diyetisyenin önerdiği bir gıda olmuştur. Bunun başlıca sebebi de şüphesiz içerdiği protein oranıdır.

Çünkü proteinli gıdalar uzun süre tok tutar ve kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcıdır. Bu nedenle de diyet listelerinde kinoayı görmek son derece mantıklı olacaktır.

Sindirim:

Besin lifi bakımından oldukça zengin olan Kinoa, diğer tahıl ürünlerine oranla yaklaşık 2 kat daha fazla besin lifi içermektedir. Bu da sindirim sisteminizin düzenlenmesinde, bağırsak ve mide hareketlerinizin etkinliğinin artmasında avantajlı bir durumdur.

Bilindiği üzere besin lifi hem kabızlık hem ishal gibi sorunlarınıza karşı sizi hem korur hem de hastalığınızı gidermenize de yardımcı olur. Bu nedenle de kinoa saydığımız rahatsızlıkların tedavisinde takviye edici gıda olarak tüketilmelidir.

Demir:

Eğer demir eksikliği anemisi rahatsızlığınız varsa, buna ek gıda olarak kinoa tüketimi önerilebilmektedir.

Riboflavin:

B2 vitamini olarak da bilinen riboflavin kas ve beyin hücrelerinde enerji yapımında rol oynar ve vücudun halsizliğinin giderilmesinde yardımcıdır. Kinoa da B2 yönünden zengin yiyeceklerden birisidir.

Migren:

Kronikleşen migren rahatsızlığı özellikle yaşam kalitenizin düşmesine neden olabilecek bir hastalıktır. Kinoanın içerisinde bulunan yüksek orandaki magnezyum, damarlarınızın rahatlamasına ve bu kronikleşen migren ağrılarınızın hafiflemesine olanak sağlayabilir. Bahsettiğimiz bu magnezyum minerali aynı zamanda tip 2 diyabet hastalıklarının tedavisinde de son derece etkilidir.

Antioksidan:

Vücutta meydana gelebilecek hücre hasarlarının giderilmesinde son derece önemli bir role sahip olan antioksidanlar, başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri olumsuz etkileyen radikallere karşı vücudumuzu korumaktadırlar. Kinoanın içerisinde de antioksidan yönü ile bilinen manganez minerali bulunmaktadır.

Kolesterol:

Uzmanların belirttiğine göre, düzenli olarak tüketilen kinoa, iyi kolesterol seviyesini korurken, total kolesterolü düşürmektedir. Aynı zamanda iltihaplı hastalıklara karşı da kinoa son derece etkilidir.

Kinoanın Besin Değerleri:

100 gram pişirilmiş kinoada yaklaşık olarak:

120 kalori
2 gram yağ

7 gram karbonhidrat
11 gram besin lifi

4 gram protein
0 IU A vitamini

6 mg E vitamini
1 mg tiamin

1 mg riboflavin
4 mg niasin

1 mg B6 vitamini
42 mcg folat

17 mg kalsiyum
5 mg demir

64 mg magnezyum
172 mg potasyum

7 mg sodyum
1 mg çinko

2 mg bakır
6 mg manganez

8 mcg selenyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap