Kimyonun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kimyon, her mutfakta vardır. Basit bir baharat gibi düşünsek de aslında sağlımıza birçok faydası vardır. Gaz sıkışması sorunu olanlara iyi gelir.

Kimyonun Faydaları

Kimyonun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Kimyon, ana vatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğu olan şemsiye çiçekliler familyasının cuminum cinsine ait bir türdür. Dünya’da Cuminum calvi L.(Karaman kimyonu),lazer trilobum L… diye isimlendirilen birçok çeşidi bulur.

Baharat, uçucu yağ, gıda maddelerine katkı maddesi, eczacılık ve geleneksel tıp da özellikle kimyon çayı olarak kullanılan ülkemizde ekimi ve ihracatı bakımından Dünya’da lider olduğumuz bir tarım bitkisi ürünüdür. Birçok kaynakta, tıbbi bitki olarak da geçmektedir. Bu tanım bile kimyonun faydaları konusunda bize ışık tutmaktadır.

Kimyonun, ilk olarak Anadolu ve çevresinde çıktığı düşünülmektedir. Kayseri yakınlarında ortaya çıkarılan kil tabletlerde (m.ö 1974-1719)  kamunum ismi ile kimyonun kullanıldığı geçmekte olup daha sonra keşfedilen Hititlere ait çivi yazılarında (m.ö 1700-1200) bulunan birçok tedavi amacı ile tüketilen bitkiler arasında yer aldığı görülmüştür.

Eski Mısır’da hemen hemen her rahatsızlık için kullanıldığı Mısır tarihi uzmanları tarafından aktarılmaktadır. Eski Mısırda kimyon çayı tüketimi ve koku bitkisi olarak kullanımı idrar yolu sorunları başta birçok ruhsal ve bedensel hastalıkta ilk başvurdukları yöntemlerdendi.

Tibet Tıbbında, Hindistan ve Orta Asya da birçok hastalığın tedavisi için önleyici ya da doğrudan halk tıbbında ilaç olarak tüketildiği uzmanlar tarafından aktarılmaktadır.

Kimyonun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
Kimyonun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

İslam Tarihinde de çok önem verilen kimyon, Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da ciddi manada tüketildiği,  Hadis-i Şerifinde üç bitkinin ölüm hariç her derde deva olduğunu söylediği aktarılır. Bu üç bitki den biri de Kimyon olduğu hadis uzmanları tarafından kabul edilir.

İslam Peygamberi tarafından övülen kimyonun bir çok faydalı etkisi İslam kültüründe önemli yere sahip olan, bilinen bir çok İslam Alimine tıp konusunda ışık olduğu aktarılan Lokman Hekim de kimyon üzerine çeşitli kürler, kimyon kökü çayları, kimyon çiçeğinden ve tohumundan tütsüler oluşturup tedavilerinde kullandığı aktarılır.

Tarihte önemli yeri olan kimyon bir çok geçmişte duayen olarak kabul edilen İbni Sina, Hipokrat gibi isimlerin geleneksel tıbba çok katkıları olan medeniyetlerin kullandığı bilinmekte olup buradan da besin değerleri ve tedavilerde verdiği olumlu sonuçlarla modern tıpta da kullanımı oldukça yoğun olmuştur.

Kimyon’un tohumunun ve baharatının besleyici değerleri

Kimyon tohumlarının kimyasal yapısı %2.5-5 aralığında uçucu yağlardan, %10-20 sabit yağlardan ve %15-25 aralığında proteinden oluşur.

Baharat halinde kullanımın da 100 gramlık bir ölçeğinde 8.1 gram su, 17.8 gram protein 18.3 gram sabit yağ, 44.2 gram karbonhidrat, 769 mg kül, 931mg kalsiyum, 366 mg magnezyum, 1788 mg Potasyum, 499 mg fosfor, 168mg sodyum barındırır.

Geleneksel tıpta ve modern tıpta çözüm olduğu rahatsızlıklar:

Kimyonun faydaları nelerdir? Geleneksel tıpta diş ağrısı, hazımsızlık, ishal, epilepsi, sarılık, idrar yolu sorunları, baş ağrısı sorunları, şişkinlik giderici gibi sorunların çözümünde yaygın olarak kullanıldığı bildirilir.

Kimyon tohumu demlenerek veya kaynatılarak içecek olarak kullanıldığında halk arasında ve alternatif bitkisel çözümü öneren modern tıp uzmanlar tarafından sıkılaştırıcı özelliği ile obezite karşıtı ve tedavi edici diyetlerde, gaz giderici, hafif mide bozukluklarına gibi birçok rahatsızlığa karşı olumlu sonuçları gözlemlenmiş olduğundan sıklıkla önerilmektedir. Kimyonun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da açıklanmıştır. Kimyonun faydaları Saraçoğlu araştırmalarına konu olmuştur.

Kimyonun virüs ve bakteriler üzerine olumlu etkileri

Kimyon tohumları ve anason tohumları arasında ki uçucu yağların karşılaştırması üzerine Batman Üniversitesi, Mardin Üniversitesi ve Dicle Üniversitesinin yaptığı Tarım Bilimleri Dergisinde yayınladıkları deneysel çalışmada Kimyon tohumlarının antioksidan ve antimikrobiyal etkisinin modern tıp ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılan anasondan fazla olduğunu ortaya koymuşlardır. Antioksidan etkisi üzerine yapılan başka bir uluslararası araştırmada academia.edu da yayınlanmış ve olumlu etkisi ortaya konmuştur.

Kimyonun baharat ve çay olarak tüketiminin kansere karşı olumlu etkileri

Kanser üzerinde de olumlu ve önleyici etkileri olduğunu ortaya koyduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kimyon tohumunun yararları yeniden gözden geçirilecek olursa gerekçeleri ortaya çıkacaktır.

Özellikle kimyon demlenerek veya kaynatılıp içilirse olarak tüketildiğinde strese iyi geldiği, sıkılaştırıcı olarak kullanıldığını, anti mikrobiyal olması, idrar sökücü olması ve antioksidan olması nedeni ile kolon kanseri, meme kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri, rahim ağzı kanseri gibi birçok çağımızın vebası kanserin önleyici besini olduğunu söylememiz reddedilemeyecektir.

Geleneksel bir mucize olan kimyon tohumu çayı üzerine birkaç tarif

Kimyonun internetten aldığım tariflerine biraz da kendi bilgimle düzetmeler yaparak ortaya koymalıyım diye düşünüyorum. Bunun nedeni bazı tarifler özellikle faydalı olması istenirken içerisine şeker gibi zehir barındırabileceğinden, yaratacağı olumlu etkilerin yanı sıra kısa ve uzun vadede zararları ortaya çıkacaktır. Kimyonun faydaları ve zararları nelerdir, konulu yazımızda şeker detayını da atlamamak gerekir.

Kimyon çayı nasıl yapılır? Bebekler için özellikle gaz problemlerinde bir tarif: Bir çay kaşığı kimyon, bir su bardağı, 1 çay kaşığı bal ( gerçek olduğu test edilip onaylanan doğal olduğu bilinen olmalı çünkü sahtesi tam manasıyla zehirdir.) .

Yapımı için bir bardak suyu kaynatın içerisine kimyon ve balı ilave edin kaynayan su da özellikle kimyonun uçucu ve sabit yağlarının çayımızla karışması için bir süre karıştırıp bekletin daha sonra bir süzgeç veya tülbent gibi steril olduğundan emin olduğunuz bir bez ile süzerek bebeğinize afiyetle içirin. Bu çayla hem gaz problemi giderecek, gelişimine de ideal kullanımında faydaları olacağı ortaya koyduğu uzmanlar tarafından bildirilmiştir.

Emziren annelerin sütünü arttırmak için özellikle tüketilmesi önerilen kalp hastalıklarına, diyabet vb. sorunlara etkili olacağı uzmanlar tarafından ortaya konulmuştur. Kimyonun faydaları emziren anneye sütünü arttırma imkanı sağlar. Tarifimize gelince 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı rezene, 1 çay kaşığı biberiye, bir miktar kuru karanfil, bir miktar limon özellikle kabuğu ile atılırsa güzel olur ve 1 tatlı kaşığı onaylı bal.

Tarifimiz önceden hazırlamış olduğumuz 1 su bardağı kaynamış su ile limon suyunu varsa kabuğu ile kimyon, rezene, karanfilleri ve biberiyeyi, balımız ile beraber karıştırıyor bir süre bekletiyoruz. Süzgeç veya steril bir bez yardımı ile süzerek afiyetle doğal şifa kaynağımızı tüketiyoruz. Kimyonun faydaları bebeklerde doğrudan ya da dolaylı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kimyon çayınızı hazırlarken bilimsel olarak yapılan birçok araştırma da gösterildiği gibi demleme, kaynatma ya da oda sıcaklığında bekleme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Geleneksel tıpta ve modern tıpta kabul gördüğü su götürmez bir gerçektir ancak her ilaç gibi kullanımı ideal olmalı gerek kimyon içecek olarak, gerek yemeklerde baharat, gerek pastırma, peynir, sucuk gibi lezzetli ürünlerimizde kullanırken ideal ölçülerimizde kalmamız gerektiği de bir gerçektir.

Basit bir baş ağrısı hapı bir doz alımında sizin baş ağrınızı geçirirken, bir kutuyu yutmak kesinlikle ölümünüze neden olacaktır. Bütün doğal bitkisel ilaçlarda da bu gerçeğin değişmediğini uzmanlar ortaya koymaktadır.

Günlük diyetimizin vazgeçilmez parçası olarak ideal ölçüler de girmesi gerektiği de birçok bilim insanının da ortaya koyduğu kaçınılmaz gerçektir zira makalemizin gerekçeleri ile ortaya koyduğu gibi saymakla bitmez faydaları binlerce yıldır bilinmekte olup olumlu sonuçları defalarca deney ve gözlemlerle sabit olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap