Kimyasala Maruz Kalmış Besinler Nasıl Anlaşılır?

Kimyasala Maruz Kalmış Besinler Nasıl Anlaşılır?

Kimyasala Maruz Kalmış Besinler Nasıl Anlaşılır?. Kimyasal kullanımının asli amaçlarından birisi meyvelerin ve sebzelerin zamanı dışında da tüketilmesini sağlamaktır. Yani daha kısa sürede yetiştirmek, mevsimi dışında da satışını yapabilmek ilk kıstas olarak düşünülür.

Bunun doğallıktan yana olmadığını bilmemize rağmen kış mevsiminde karpuz yemek cazip gelebilir. Kış sebzelerini yaz aylarında, yaz meyvelerini ise kış aylarında tüketmek için elimize bir fırsat geçer.

Besin değerleri açısından çok geri planda kalmış olmalarının yanında bu besinler sağlığı tehdit eden bir dizi kimyasala maruz kalabilirler. Bunu anlamak içinse bazı teknikler bulunuyor.

Fakat evde yapabileceğiniz bir deneysel çalışma bulunmuyor. Sadece bazı besinler özellikle kimyasala maruz kaldıklarında size ipuçları verebiliyor. Bunları takip ederek sorunsuz bir biçimde kimyasal bileşenlerle ilaçlandığını anlayabilirsiniz.

Kimyasala Maruz Kalmış Besinlerin Verdiği İpuçları

Kimyasala Maruz Kalmış Besinlerin Verdiği İpuçları

Besinler özellikle hormon takviyeleri ve kimyasal zirai ilaçlar sebebiyle olması gerektiğinden daha kısa sürede olgunlaşabiliyorlar.

Zamandan tasarruf amacıyla hızlı bir biçimde satışa hazır hale geliyorlar. İnsan sağlığının hiçe sayıldığını gösterecek düzeyde zararlı olan kimyasal katkılar bile söz konusu olabiliyor.

Bunları evde anlayabileceğimiz noktalar ise oldukça kısıtlı. Çünkü her sebze ya da meyve bu noktada bize kimyasal ile ilgili detaylar vermiyor. Aksine yalnızca belirli besinlerde bunu gözlemleyebiliyoruz.

  • Domates

Domates özellikle yaz aylarında tadına doyulamayan bir besindir. Aynı zamanda sulu oluşu, kokusu, tadı ile kahvaltıdan yemeklerin içerisine kadar her zaman kullanılmaktadır. Bu noktada da kış aylarında satılan domateslerin direkt olarak kimyasala maruz kaldığını söylemek gerekiyor.

Çünkü yaz mevsiminde yetişmektedir. Kış aylarında çok aşırı düzeyde kimyasal içerdiğini anlamak içinse kabuklarına bakabilirsiniz. Doğal gözükmeyen, aynı doğrultuda beyaz çizgilere rastlıyorsanız nitrik asit yönünden çok zengin bir ilaçlama yapıldığını anlayabilirsiniz.

  • Salatalık

Salatalık gibi içi çekirdekli olan yiyeceklerin genellikle mevsimi dışında tüketilirken bazı farklılıklarla karşımıza çıktığını görüyoruz. Kış mevsiminde yediğiniz salatalıklara bakarsanız yazın gördüğünüz çekirdekleri göremezsiniz. Ayrıca ısırdığınızda bile ses çıkartan o salatalıktan hiç ses çıkmamaya başlar. Çünkü tamamıyla kimyasal ilaçlama ile sofranıza gelmiştir.

  • Patates

Patates için kimyasal ilaçlara maruz kaldığını anlamanın en kolay yolu patatesin dış şeklini bozan yumrular oluşmasıdır. Bu yumrular doğal olmayan kimyasal ilaçlamalar doğrultusunda ekstradan olgunlaşma sürecinde oluşuyor. Ayrıca kestiğinizde içinin sapsarı olması gerekirken siyahlıklar görüyorsanız buradan da anlayabilirsiniz.

  • Balkabağı

Balkabağı gibi dış kabuğa sahip olan yiyeceklerin daha kolay anlaşıldığı biliniyor. Kimyasal ilaçlar bu gibi sebzelerde en çok kabuğu etkiliyor. Normal şartlarda kabuk kısmı pürüzsüz olan balkabağının kimyasal bileşenli ilaçlamalar neticesinde pürüzlerle dolu bir kabuğu olur.

Bu kabuk ise aynı zamanda life benzer bir görünüme ulaşacağından ilk bakışta anlamanızı sağlar. İçinde çok fazla anlayabileceğiniz bir belirtiye rastlanmaz. Bu sebeple sık sık kesilerek ve kabuklarından ayrılarak satıldığına şahit olabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol