KİLO VERMEK İSTEYENLERE 7 UYARI

İnternette her gün karşımıza çıkan zayıflama çayı, zayıflama suyu, zayıflama kemeri ve onlarca farklı zayıflama ürünüyle, daha doğrusu sadece bu ürünleri kulla..

İnternette her gün karşımıza çıkan zayıflama çayı, zayıflama suyu, zayıflama kemeri ve onlarca farklı zayıflama ürünüyle, daha doğrusu sadece bu ürünleri kullanarak zayıflamak pek mümkün değil.

Kilo vermek için plan, program ve irade gerekiyor. Zayıflamak için irade sahibi olmak gerektiğinden zayıflamanın kolay olmadığını maalesef söylememiz gerekiyor.

İradesine sahip olan ve programlarını uygulayan insanlar için ise yolun sonunda bir ışık görünüyor. Bu ışık ise düşlediğiniz kilo ile kendinizsiniz.

Ancak bu ışığa ulaşmak öyle yürüyüp bir yere gitmek kadar kolay değil maalesef ki. Öncelikle her şeyin başı iradedir.

Eğer irade gösterip de programınızı uygularsanız yolun sonuna gelmeden verdiğiniz her kilo ile görüntünüz biraz daha değişecek ve bu yolda kendinize motivasyon sebebi bulmuş olacaksınız. İradesi ve motivasyonu olan bir insanı da hiçbir şey istediğini elde etmekten alıkoyamaz.

Beslenme programınıza uyarak irade gösterdiniz ve bu yolda da motivasyonunuz olduğundan sonuca ulaştınız.

Bu adımda ise verdiğiniz kiloları geri almamak için çaba sarf edeceksiniz. Nasıl olsa istediğim kiloyu verdim diyerek eski beslenme alışkanlığına geri dönmek verdiğiniz tüm kiloları belki de daha fazlasını geri getirecek.

Çok sayıda diyet listesi var ve bazıları diğerlerinden daha popüler. Ancak yapacağınız diyeti seçerken dikkat etmeniz gereken nokta hangi diyetin sizin için daha iyi olduğunu bulmak.

Burada da normal hayattaki beslenme alışkanlığınıza en uygun olan listeyi seçmeniz gerekiyor.

Mesela et ve et ürünleri yemekten hoşlanmıyorsanız kırmızı et ve yumurtanın sık kullanıldığı bir diyet listesi sizin için uygun olmayacaktır. Kendinize uygun bir diyet listesi bulabilirseniz diyetinize bağlı kalmanız kolaylaşır.

Bu yazıda beslenme programı verip günün 3 öğününde şunları yemelisiniz gibi neredeyse herkesin söyleyebileceği şeyleri yazmaktansa kilo verememenin esas nedenlerini ve çözüm yollarını irdelemek size daha yararlı olur diye düşünerek bu yazıyı yayınlamayı tercih ettik.

1 – Kendinize Sorun “Neden Kilo Vermek İstiyorum?”

Belki bu sabah 1-2 yıl önce aldığınız bir elbiseyi giymeye çalıştınız ve üzerinize olmayınca sinirlenip kilo vermeye karar verdiniz.

Belki de eski fotoğraflara bakarken o zamanlardaki halinize bakıp iç geçirdiniz. Bu sebepler zayıflamaya karar vermek için oldukça motive edici olmasına karşın uzun süreli olarak aynı motivasyonun korunması için yeterli değil.

Fazla kilosu olan herkes daha küçük bedenli kıyafetler giymek, giydiği kıyafetler içinde güzel/yakışıklı görünmek ister ama fazla kiloların yarattığı sorun aslında çok daha büyüktür.

Yapılan araştırmalar, fazla kiloların birçok ciddi hastalığı tetikleyen tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon riskini önemli oranda artırdığını ortaya koyuyor.

Ek olarak kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, böbrek hastalıkları ve gebelikte yaşanan bazı sorunlar fazla kilolarla bağlantılıdır.

Bu sebeple belki başta işin estetik boyutu size yeterince motivasyon sağlayacaktır ancak uzun vadede sağlığınızı düşünmek ve yukarıda saydığımız hastalıklardan korunmak için kilo vermeye çalışmak size daha çok motivasyon sağlayacaktır.

2 – Abartılı Hedeflerden Kaçının.

Bu başlık altında ilk söylenmesi gereken şey, internet sitelerinde gördüğünüz 1 ayda 15 kilo verdiren diyet gibi başlıklarla yayınlanan diyet listelerinden uzak durun. Çünkü şok diyet olarak geçen bu diyetlerde verdiğiniz kilolar bir süre sonra belki daha fazla olarak geri döner.

Sonrasında kendinize hedefler belirlerken gerçekçi olun. Çünkü ilk hafta 5 kilo vereceğim gibi bir hedefle yola çıkıp da bu hedefinizi gerçekleştiremezseniz daha ilk haftadan kilo vermek için motivasyonunuzu kaybedersiniz.

Haftada 1 veya 1.5 kilo, ayda 4-6 kilo” gibi hedefler, diyetinizi sürdürmenizi ve daha sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak gerçekçi hedeflerdir.

3 – Gereksiz Kalorileri Belirleyin.

Acıkmadan yemek yemek ve bir şeyler atıştırmak kilo almanın daha doğrusu obezitenin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Ancak bazılarımız film seyrederken bazılarımız ise kazandığı alışkanlıklardan dolayı sürekli bir şeyler atıştırır. Bazen de sıkıntılı ve stresli dönemlerimizde kendimizi yemeye veriyoruz.

Bu tarz alışkanlıklar her ne kadar bilinçli de yapılıyor olsa gereksiz bir şeyler yeme durumu bazen agresif yemek/atıştırmalık reklamları nedeniyle bilinçsiz olarak yapılabiliyor.

Yani farkında olmadan kendinizi reklamı yapılan ürünü yerken bulabilmeniz mümkün. Şaka gibi duran ancak gayet ciddi bir sorun olan bu gıda reklamları özellikle çocukları etkiliyor ve 8-18 yaş arası obezitenin nedenleri arasında gösteriliyor.

Fazla kalori almanıza neden olan bu alışkanlıklarınızı belirledikten sonra mümkünse bunlardan kurtulmaya çalışın.

Kurtulamıyorsanız veya bu alışkanlıklarınızı bırakmaya çalışmak üzerinizde ekstra stres yaratıyorsa en azından daha az kalorili alternatiflere yönelin. Paketlenmiş cips, kraker, bisküvi yerine kuruyemiş, haşlanmış sebze veya meyveli yoğurt daha iyi seçimler olacaktır.

4 – Diyet Listesini Doğru Belirleyin.

Her diyet programı herkes için uygun değildir. Mesela bazı programlarda hiç et tüketmemeniz gerekir ancak belki siz sürekli et tüketiyorsunuzdur.

Bazılarımız sürekli bir şeyler atıştırmayı, bazılarımız masaya oturduğumuzda fenalaşana kadar yemek yemeyi, bazılarımız ekmeği, bazılarımız tatlıyı seviyor. Bu nedenle herkesin diyet programı birbirinden farklı olmalı.

Atıştırmalık seviyorsanız daha çok ara öğün içeren, her öğünde aşırı yemek yiyorsanız daha kısa sürede doymanızı ve tok hissetmenizi sağlayacak veya tatlı seviyorsanız ara sıra “sağlıklı” yaramazlıklar yapmanıza izin veren bir diyet listesine çok daha kolay sadık kalabilirsiniz.

Diyet listesine sadakat de sizi zafere ulaştıracaktır.

Diyet listesi seçmeden önce listeleri detaylı olarak inceleyin ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu belirleyin. İlla bu listelere bağlı kalmanıza gerek yok. Yapacağınız küçük değişikliklerle diyeti kendinize daha uygun hale getirebilirsiniz.

5 – Kendinizi Zayıflamaya Zihnen Hazırlayın.

Belki de kilo vermek için gereken en önemli şey zayıflamaya zihnen hazırlanmaktır. Eğer sürekli diyete başlayıp bu diyetlerde başarısız oluyorsanız düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekiyor

demektir. Öncelikle “ya 0 beden olurum ya da şişman olurum” düşüncesinden kurtulun. Hayatta çok az şey böyle keskin hatlarla birbirinden ayrılıyor.

Bu keskin kararlar diyetin kişi üzerinde çok daha fazla stres yaratmasına neden oluyor. Stres arttıkça 1 öğünde hafifçe (belki 1 dilim ekmekle) bozulan diyet nedeniyle kişi, diyet öncesinden daha fazla yemek yemeye başlıyor ve diyete başladığı kiloyu da aşıyor.

Kendinizi zayıflamaya hazırlarken nasıl görünmeniz gerektiği daha doğrusu kilo verdiğinizde nasıl görüneceğinizi gözünüzde canlandırmaya çalışın.

Daha önce yaptığınız diyetleri neden bıraktığınızı ve bu diyetlerin sizi en çok hangi noktalarda zorladığını düşünün.

Bunları düşünmek ve diyetinizi bozmanızın gerekçelerini net olarak belirlemek yeni diyetinizde aynı durumlarla karşılaştığınızda motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

6 – Daha Fazla Hareket Edin.

Yoğun iş temposunda düzenli egzersiz yapabilmenin son derece zor olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak kilo vermek için bir şekilde hareketliliğinizi arttırmalı ve egzersiz için zaman bulmalısınız.

Örneğin asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz, işe giderken veya eve dönerken 1-2 sokak ötede inip yürüyebilirsiniz, daha çok ev işi yapabilirsiniz.

Bu örnekleri kendi gündelik rutininize adapte ederek daha fazla hareket etmeye çalışın.

Daha fazla hareket hem daha hızlı kilo vermenizi sağlar hem de zihnen ve bedenen daha dinç olmanıza, moralinizin yüksek olmasına yardımcı olur.

7 – Küçük Değişimler Fark Yaratır.

Son olarak “zayıflamak istiyorum” diyenlerin kullanabileceği / uygulayabileceği küçük öneriler vereceğiz.

Sabırlı Olun: Alması yıllar süren kilolardan 1 ayda kurtulabileceğinizi sanmayın. Diyet yaparken sabırlı olun.

Her gün tartılmayın çünkü bazen vücudun sıvı tutmasından dolayı tartıda daha ağır çıkabilirsiniz ve bu durum moralinizi bozabilir. Haftada bir gün belirleyin ve sadece o gün tartılın.

Ara Hedefler Koyun:

Örneğin 2 ayda 9 kilo vermek ana hedefiniz olabilir. Bu ana hedefe ulaşmak ve motivasyonu artırmak için kendinize ara hedefler koyabilirsiniz. Mesela “bu hafta 1.5 kilo vereceğim” gibi.

Direnin:

Gözünüzün önünde tatlıların uçuştuğu anlarda direnebilmek size güç katar ve bir sonraki tatlı krizini daha kolay atlatmanıza yardımcı olur.

Böyle bir kriz anında “bu krizi atlatırsam daha güçlü olacağım” diyerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Günlük Tutun:

Diyet yaparken yediklerinizi ve diyet yaparken yaşadığınız zorlukları yazdığınız bir günlük tutmak en çok kalorinin hangi gıdalardan geldiğinin belirlenmesi ve diyetin hangi aşamalarının sizi zorladığını belirlemek için oldukça pratiktir.

Günlüğü düzenli olarak tutabilirseniz kesinlikle motivasyonunuzu artırır ve duruma göre diyetinizi yeniden değerlendirmenize imkan tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap