Kılıç Balığı Nasıl Bir Balık Türüdür?

Yırtıcı bir balık türü olarak bilinen kılıç balığı, xiphiidae familyasına aittir. Üst çenesinin uzun olması ve kılıca benzemesi ile kılıç balığı ismini almıştı..

Yırtıcı bir balık türü olarak bilinen kılıç balığı, xiphiidae familyasına aittir.

Üst çenesinin uzun olması ve kılıca benzemesi ile kılıç balığı ismini almıştır. Denizde bulunan canlıların en hızlıları arasında bulunan kılıç balığı, saatte 120 kilometre hızla ilerleyebilir. Açık denizlerde yaşayarak soğukkanlı canlılar grubu içerisinde yer alır.

Yuvarlak ve büyük vücudu olan kılıç balığının karın kısmı açık kahverengi tonlarında, geri kalan kısımlar ise koyu kahverengidir. Kuyruk yüzgeci oldukça güçlüdür ancak karın yüzgeci bulunmaz.

Kılıç balığının boyutları yaklaşık üç metre kadardır. Çok nadir olarak 4 metreye kadar uzunlukta olanlarına rastlanır. Ağırlık olarak elli ve yüz kilogram arasında farklılık gösterirler.

Açık deniz balığı olan kılıç balıkları, gezici ve etçil bir türdür. Kendinden küçük boyutlardaki balık sürülerinin peşine takılarak uzun mesafe kovalayabilir. Denizin sekiz yüz metre kadar derinliğine inebilen kılıç balığının görme yetisi oldukça gelişmiştir.

Görme duyusu ile ilgili özel bir vücut sistemine sahip olan balık türü, kasları sayesinde gözlerine ısı iletir ve bu da çok iyi görebilmesini sağlar. Kılıç balığı, yaklaşık altı yüz metre derinlikte dahi çok iyi görerek avına ulaşabilir.

Derinliklere inmesine rağmen vücut ısısı yirmi derece civarında olur. Açık denizlerde bulunan balık türü genellikle mürekkep balığı ile beslenir ve avlanma sırasında kılıca benzer olan çenelerini aktif bir biçimde kullanırlar.

Deniz ısısının artması ile üremeye başlayan kılıç balığının üreme dönemi Nisan ve Temmuz ayları arasındadır. Genel olarak Karadeniz ve Marmara denizinde bulunan kılıç balığı Akdeniz ve Ege denizine de inebilir.

Kılıç balıklarının son yıllardaki bilinçsiz avlanmaları, sayılarının azalmasına neden olmuştur. Ülke sınırlarındaki denizlerde olan sayıları giderek azalmaktadır.

En Meşhur Pişirilme Şekli Nedir?

Ekonomik açıdan değerli olan kılıç balığının avlanması için özel düzeneklerin olması gerekir.

Av mevsimi de dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.

Türk mutfağında özel bir yere sahip olan kılıç balığının en meşhur pişirilme biçimi defne yaprakları ile bir arada şişe geçirilerek hazırlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap