Ketojenik Diyet Nedir? Türleri Nelerdir, Riskleri Nelerdir?

Ketojenik Diyet Nedir? Türleri Nelerdir, Riskleri Nelerdir? Keton, vücudun sağlıkla idamesi için gerekli olan bir bileşiktir ve salt halde vücutta bulunur.

Özellikle son zamanlarda sıklıkla adından bahsettiren bu diyet sağlıklı yaşam için oldukça revaçta görünüyor. Pek çok kişinin bildiği bir beslenme biçimi olsa da ketojenik diyet nedir diye merak edenler de elbette olacaktır.
Bu diyet; vücudun aldığı enerjinin kullanılacak yönünün karaciğerdeki keton üretiminin hedeflendiği düşük karbonhidratlı bir diyet programıdır. Keton, vücudun sağlıkla idamesi için gerekli olan bir bileşiktir ve salt halde vücutta bulunur.

En net tanımlama şekli; düşük karbonhidrat alımı, dengeli protein alımı ve yüksek miktarda yağ alınan bir diyettir diyebiliriz.

Örneğin, ağırlıklı olarak karbonhidrat tükettiğinizde vücudunuz sürekli olarak glukoz ve insülin üretimi yapmaya devam edecektir. Çünkü vücut basit şekeri yani glukozu kolayca enerjiye çevirir. İnsülin ise, kan dolaşımınızda deveran eden glukozu alıp işlemek ister.

Böyle bir durumda glukoz ‘birincil enerji’ olarak kullanıldığından dolayı vücut, yağlara ihtiyaç duymaz ve emilimini sağlamaz. Emilimi olmayan yağlar ise depolanmaya başlar. Bu da hızla kilo almayı beraberinde getirir. Fakat bu diyette karbonhidrat tüketimi minimum ölçülerde tutulacağından yağ yakımı gerçekleşmesi söz konusu olur.

Ketojenik Diyet Türleri Nelerdir?

Ketojenik diyet nedir ve adımları nelerdir detaylı bir şekilde bu yazımızda bulacaksınız. Aslına bakıldığında bu diyet tipinde amaç aynı sağlıklı yaşama erişmektir. Fakat kendi içinde farklı türlere ayrılan bu diyet kişilerin ihtiyaçlarına göre programlanabilen beslenme şekillerinden oluşur.

Ketojenik diyet türleri nelerdir diye maddesel olarak incelendiğinde 4 farklı tür ön plana çıkmaktadır. Bunlar: Standart, yüksek proteinli, döngüsel  ve hedefe yönelik diyettir.  Burada tercih esnasında önemli olan şey kişinin özel durumuna, hastalıklarına, kilosuna ve sürdürülebilir bir yeme düzenine göre planlamalar yapmaktır. Bu da genel olarak bir diyetisyen ya da iç hastalıkları uzmanının önerisiyle yapılmalıdır.

Hedefe yönelik olan diyet devamlı olmayan ya da hedefli ketojenik diyetler olarak sıklıkla vücut geliştiriciler ile sporcular tarafından tercih edilir. Üzerinde yeterli bilimsel araştırmaların yapıldığı ve yaygın olarak faydalanılan tür standart diyettir. Diyette karbonhidrat, protein ve bol miktarda yağ bir arada kullanılır. Yani yüzde 75 yağ, yüzde 20 protein ve sadece yüzde 5 oranında karbonhidrat bu diyette yer alır.

Ketojen Diyet Nasıl Yapılır?

Daha çok yağ ağırlıklı bir beslenmeden oluşur. Ketojen diyet nasıl yapılır ve beslenme düzeni nedir her biri önem taşır. Buna göre diyette trans yağlar asla yer almaz. Ancak doymuş yağlardan tereyağı, hindistan cevizi gibi faydalı olanları tercih edilebilir. Fakat burada en çok tüketilecek ve masum diye nitelenen yağ grubu tekli doymuş yağlardır. Tekli doymuş yağlardan zeytinyağı, avokado yağı ve fındık yağını tüketmek mümkündür.

Bu diyet ve sağlıklı zayıflamaya dair pek çok içerik İgrus sitesinde sizlerle buluşmaktadır. Ancak tabi ki burada yalnızca teorik ve bilgi amaçlı paylaşımlar yapılır. Diyet listesi oluşturmak tamamen uzman kişilerce yapılması gereken bir eylemdir.

Ketojenik Diyette Neler Yenir?

Ketojenik diyet basit gibi görünse de ince hesaplamaları baz alır. Ketojenik diyet nedir mahiyetini öğrendikten sonra diyet listesinde yer alan besinler merak konusudur.

Ketojenik diyette neler yenir merak ediyorsanız ağırlıklı olarak protein ve yağ olduğunu belirtmek gerekir. Diyette tercih edilen besinler:

  • Biftek, kıyma, bıldırcın, tavuk gibi proteinden zengin yağdan fakir etler,
  • Uskumru, alabalık gibi balık türleri,
  • Yumurta,
  • Ispanak, marul, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler,
  • Soğan, biber, kuşkonmaz, kereviz, salatalık, karnabahar gibi mevsim sebzeleri,
  • Çilek, kiraz, kızılcık, dut gibi az şekerli meyveler,
  • Hardal ve şeker içermeyen soslar (salata sosları),
  • Fesleğen, kekik, kimyon, tarçın gibi yağ yakmaya yardımcı aromatik baharatlar
  • Limon suyu

Eksik edilmeyecek gıdalardandır. Diyet yapacak olan kişinin ihtiyacı belirlenip ya da uzak kalması gereken besinler tespit edilip kişisel diyet listelerinin oluşturulması en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

Ketojenik Diyet Sağlıklı mıdır?

Ketojenik diyet hemen herkes için uygulanabilmesi mümkün bir beslenme şeklidir. Kanser hastalarında dahi toksinleri atma etkisi mevcut olduğundan, bu diyetten yaygın olarak faydalanılır. Ketojenik diyet nedirsorusuna kilo vermek için tercih edilen bir diyet demenin yanında bir arınma ve yenilenme programı da denebilir.
Ketojenik diyet sağlıklı mıdır ve faydaları nelerdir herbiri araştırılıp onaylanmış sonuçlardır. Diyetin faydalarının başında sağlıklı bir kilo kaybı yer alır.

Bir diğer çalışma sonucu diyetin, diğer diyetlere kıyasla diyabetin önlenmesi ve hafifletilmesi için oldukça etkili bir yol olduğunu gösteriyor. Epilepsi, alzheimer ve beyinle ilgili pek çok hastalığın yönetiminde ilaç ile eşdeğer etkileri mevcuttur. Aynı zamanda hiçbir fizyolojik rahatsızlık olmasa da konsantrasyon ve hafıza güçlüğü çeken kişiler için ciddi bir algılama yeteneği  sağlayan diyet türüdür.

Ketojenik Diyetin Riskleri Nelerdir?

Son derece yararlı ve sağlık kazandıran bir diyet programı olarak bilinse de herkes için uygun olmayabilir. Örneğin, yüksek oranlarda yağ tüketimi, vücuttaki trigliserit ve kolesterol oranlarını bir hayli yükseltecektir. Bu da kalp damar hastalıklarını tetikleyen, tansiyonu yükseltebilen ve istenmeyen tatsız sonuçlara neden olabilmektedir.

Ketojenik diyetin riskleri nelerdir diye incelendiğinde lif alımı az olduğu için kabızlık gibi problemler de ortaya çıkabilmektedir. Uzun süreli ve tedavi edilmeyen kabızlık kolon kanserine kadar sebebiyet vereceği için bir uzman önerisi ile uygulanmalıdır. Ketojenik diyet nedir, kimler uygulayabilir gibi pek çok husus kişiye özel belirlenmesi gereken bilgilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap