Kestane Nasıl Saklanır? Kestanın Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Kestane, kış ayları sobanın üstüne pişirilir. Uygun koşullarda saklanırsa uzun süre dayanır. B vitamini ile beyine fayda sağlar. Aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Kestane

Kestane Nasıl Saklanır? Kestanın Faydaları, Zararları ve Kalorisi.Kestane, gürgen, palamut, altı yaprak üstü bulut… Şarkıda da bahsettiği gibi devasa cüssesi bol yapraklarıyla kestane ağacı Fagaceae familyasına ait bir ağaçtır. Kendisiyle aynı isme sahip meyvesi de pek bir değerli ve lezzetlidir.

Öyle ki kestane rengi diye güzel bir renge ismini vermiş ve bazı bölgelerde meyvesi ile ailelere geçim kaynağı olmuştur. Ülkemizde egede ve kuzeyde ılıman iklime sahip bölgelerde yetiştirilir.

Kestane aslında temelde yenilebilir iç kısmı, bunu kaplayan tüylü bir tabaka ve bu iki tabanın da üzerinde parlak, kahverengi dokuya sahip kabuktan oluşur.

Ancak ağaçta oluşması ve büyümesi sırasında, tüm bu gövdeyi içinde tutan dikenli başka bir kabuk yapı vardır. Kupula denilen bu kabuksu dikenli yapı içerisinde bir ila üç adet kestane bulunur ve kestaneler sırt sırta büyürler.

Kestane Nasıl Saklanır?

Kestane Nasıl Saklanır
Kestane Nasıl Saklanır

Kestaneyi pazardan veya marketten dışındaki kahverengi kabuğu ile satın alırız. Bu kestane çiğdir ve içi beyazdır. İçerisinde nem barındırdığı için ve aslında canlı bir meyve olduğu için mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Peki buzdolabında kestane nasıl saklanır? Her daim elimizin altında buzdolabı poşetleri bulunur. Bu poşetlere kestaneyi yerleştirin.

Poşette boşluk kalmayacak şekilde ağzını kapatın. İçinde ki nemi dışarı verebilmesi için poşetin sağına soluna birkaç adet minik delik açmak bu işin püf noktası. Bu şekilde kestanelerinizi buzdolabında en az 5-6 gün sağlıklı bir biçimde muhafaza edebilirsiniz.

Eğer kestaneleri aldığınızda nemli olduklarını fark ederseniz kesinlikle bu şekilde buzdolabına koymayın. Çünkü bu direk bozulmalarına sebep olacaktır.

Öncelikle geniş bir yüzeye tüm kestaneleri yayın ve havalandırarak bir miktar kurumalarına izin verin. Daha sonra aynı şekilde poşetleyerek buzdolabında saklayabilirsiniz.

Eğer pişmiş kestane nasıl saklanır diye merak etmekteyseniz bunun da cevabı yazıda mevcut. Bu kestaneleri korumak için dış kabukları olmadığından bu işlevi görecek başka bir materyale ihtiyacımız olacak. Bunun için alüminyum folyodan yardım alabiliriz. Pişmiş veya soyulmuş kestanelerinizi folyoya sarın.

Daha sonra bir buzdolabı poşetine veya saklama kabına yerleştirerek buzlukta birkaç gün daha saklayabilirsiniz. Ancak en doğru yöntem yiyebileceğiniz kadar pişirmek ve tamamını taze taze tüketmektir.

Kestane Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kestane Yemeklerde Nasıl Kullanılır
Kestane Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Kestanenin değeri Türk Mutfağı’ nın marifetli aşçılarınca anlaşılmış ve onların elinde kestane şekilden şekle girerek sofralarımıza gelmiştir.

Bazen en tatlı sabahlar kestane balı ile başlar. Bazen bir akşam yemeğinde çorba olur, bazen yemekten sonra tatlı olarak çıkar karşımıza. Televizyon karşısında atıştırmalık da olur, üfleye üfleye yediğimiz bir sokak yiyeceği de.

Peki kestaneden neler yapılır? Aslında bu tamamen sizin hayal gücü ve yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Kestane ile birçok çeşit et yemeği, pilav, çorba yapılabiliyor. Aynı şekilde yufka gibi çeşitli malzemelerle birleştirilerek tatlılar yapılıyor. Hatta eskiden İtalya’ da un bulunmadığı zamanlar da kekler kestane ile yapılırmış.

Kestaneyi ister haşlayarak ister fırında veya ateşte közleyerek yiyebilirsiniz. İtalyanların kışın şarap yanında kavrulmuş kestane yedikleri söylenir.

Kestane çiğ olarak da yenilebilen bir meyvedir ve bu haliyle de birçok insanın iştahla yediği bir meyvedir. Kestane ayrıca şekerlenmiş, buharda pişirilmiş, derin yağda kızartılmış, ızgara veya tatlı veya tuzlu tariflerde kavrulmuş olarak yenebilir. Ya da ezme, püre gibi sürülebilir kıvamlarda da kullanmak mümkündür. Yapısında nişasta olduğundan yemeklere kıvam verici olarak ilave edilir.

Hele Bursa’mızın meşhur kestane şekeri yok mudur? Eğer yolunuz düşerse Avrupa’da bile nam salmış bu eşsiz lezzeti tatmadan sakın dönmeyin.

Kestane Faydaları

Kestane Faydaları
Kestane Faydaları

“Yemesi sevap” diye anlatılan kestanenin besin değeri incelendiğinde neden sevap denildiğini anlamak hiç de zor değil. Doğanın insanlara sunduğu mucizelerden biri neredeyse.

İşte kestanenin sağlımıza faydalarından bazıları;

·       Kalın ve ince bağırsak problemi olan kişilerin mutlaka tüketmesi gerekiyor. Çünkü tam bir bağırsak dostu.

·       Kabızlığa iyi geliyor, sindirim sağlığını düşünen herkes kışın kestaneyle arasını yakın tutmalı

·       Alyuvar üretimini desteklediği için kestane cilde faydaları ile biliniyor, pırıl pırıl cildin sırlarından biridir

·       Yapısında B vitaminleri olduğundan beyin aktivitelerini artırır

·       İçerdiği mineraller sayesinde güçlü kemikler için birebirdir

·       İçeriğinde glüten bulunmuyor, çölyak hastalarının kestaneyi evlerinden hiç eksik etmemesi gerekir

·       Kan pıhtılaşmasını önler

·       Kalp krizi geçirme riskini düşürür

·       Kansere yakalanma riskini azaltır

·       Bol karbonhidrat içeriği ile tam bir enerji deposudur

·       Basur ve varise iyi gelir

·       Karaciğer problemlerini iyileştirir

Kestane Nelere İyi Gelir?

Kestane Nelere İyi Gelir
Kestane Nelere İyi Gelir

Kestanenin yatıştırıcı etkisi ile strese ve depresyona iyi geldiği düşünülüyor. Hücre yaşlanmasına karşı bire bir. Vücudu temizleme özelliği var, detoks etkisi yaratıyor. Peki başka kestane neye yarar? Ateş yükselmesine iyi geliyor. Mide rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olur. Zengin bir lif deposudur, uzun süre tok tutma özelliği vardır. Kan dolaşımını düzenler.

Kestane İçindeki Vitamin ve Mineraller

Kestanenin besin değeri incelendiğinde yapısında en fazla bulunan şeyin karbonhidratlar olduğu görülmüştür. Bunların yanı sıra protein, vitamin, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum, çinko da bulunur.

Kestanenin içindeki vitaminler arasında A vitamini, Tiamin (B1), Riboflavin (B2), Niasin (B3), B6 Vitamin, Folat (B9), B12 Vitamini, C vitamini gibi, vücut için temel gereksinim olan vitaminler vardır. Bunlardan C vitamininin özellikle altını çizmek gerekir. Çünkü kestane gramaj olarak yüksek oranda C vitamini içerir.

Kestane Kalorisi

Kestane Kalorisi
Kestane Kalorisi

Kestane, az protein ve az yağ içerdiğinden diğer kabuklu yemişler sınıfından ayrılıyor. Kestanenin kalorisi aslında içindeki karbonhidratlardan gelir. Ancak bu karbonhidrat sizi korkutmasın. Çünkü bu karbonhidratın %30 u diyet liflerinden ileri gelir. Yani aslında burada söz ettiğimiz gayet kaliteli bir karbonhidrat.

1 adet kestanenin ağırlığı ortalama 145 gramdır. Dolayısıyla 1 adet pişmemiş kestane kalori, parça başına 350 kaloridir.

Kestane Zararları

Eğer uygun miktarda tüketilirse kestanenin herhangi bir yan etkisi bulunmaktadır. Ancak miktarını artırdığınızda çeşitli sindirim problemleri yaşayabilirsiniz.

Örneğin; ishal olabilirsiniz. Eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyor ise ilaçların etkisini manipüle edeceğinden kestane tüketilememelidir. Damar hastalığı olan kişilere kestane yemeleri önerilmez. Çünkü damar genişletme özelliği olduğundan ilave problemler doğurabilir.

Kestane yemenin zararları arasında ayrıca yanlış kestane yemek de sayılmalıdır. Çünkü kışın gelmesiyle birlikte sık sık haberlerde kestane zehirlenmeleri duyarız. Bunun sebebi aslında kestane değildir. Yenilen şey at kestanesi olduğundan bazı zehirlenmelere yol açabilir. Bu sebeple satın alırken güvenilir yerleri tercih etmelisiniz.

Kesin duymuşsunuzdur, 4 adet kestane 1 dilim ekmeğe denk gelir denilir. Maalesef bu şehir efsanesi değil. Tamamıyla doğru bir analizdir. Bu sebeple kilo problemi olan kişilerin tüketim miktarına dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi durumda kestane zararları onları bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap