Keşkül Nasıl Yapılır?

Çok hafif ve lezzetli olan bu sütlü tatlının nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki tarif size yardımcı olacaktır. Sütlü tatlılar içinde bulunan keşkü..

Çok hafif ve lezzetli olan bu sütlü tatlının nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki tarif size yardımcı olacaktır.

Sütlü tatlılar içinde bulunan keşkül uzun yıllara dayanan bir tarihe sahiptir. Bolu döneminde kazanlarda yapılan ve fakirlere dağıtıldığı söylenen keşkülün gerçek anlamı fakir çanağı olarak biliniyor. Hafif ve lezzetli olan sütlü tatlı nasıl yapıldığını anlattığımız makaledeki tarifi Sizlerde evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Keşkül Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

4 su bardağı süt
2,5 yemek kaşığı pirinç unu
1 yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı toz haline getirilmiş badem
5 yemek kaşığı toz  şeker
1 yumurtanın  sarısı
1 paket vanilya

Üzeri için:

Hndistan cevizi
yeşil fıstık tozu

Keşkül nasıl yapılır?

Bir yumurta sarısını cam bir kase içerisinde çırparken Çelik bir tencereye Önce süt sonrada çırpılmış yumurtaya eklersiniz. Sırasıyla diğer malzemeleri de içerisine kattıktan sonra tahta kaşıkla beraber karıştırır ve ocağın altını orta derecede yakarsınız.

Kaynama işlemi tamamlanana kadar karıştırılır ve üzerinde topaklama olmasına dikkat ederek pişirilmesi gerekmektedir. Üzeri Göz göz olup kaynamaya başlayınca ocağın altı kapatılır ve hazırlanan keşkül sıcakken hiç bekletilmeden servis yapılacağı kaselerin üzerine bir parmak boşluk kalacak şekilde yerleştirilir.

Oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletirseniz alındığı zaman üzerine istenildiği takdirde Hindistan cevizi badem tozu ya da yeşil fıstık tozu ekleyebilirsiniz.

Süslemelerini tamamladıktan sonra buzdolabına soğuması için bırakılır ve soğuk olarak sadece ya da yanında bir top dondurma ile beraber sonrasında servis yapılabilir.

Yaz ve kış aylarında rahatlıkla tüketilebilecek muhteşem bir sütlü tatlı olan keşkül diyetteki insanlara da tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap