Kendimi Anında Kusturmak için Ne Yapmalıyım? Kolay Kusma Yöntemleri

Bazen midemiz öyle bulanır ki çok rahatsız oluruz ve uyuyamaz hale geliriz. Bu yüzden kendimizi kusturmak isteyerek rahatlamaya çalışırız. Öncelikle kendinizi kusturmanın zararlı olduğunu söylemek gerekiyor. Acil durum dışında yapılmamalıdır. Özellikle zayıf kalmak için bunu yapanları çok büyük sağlık sorunları bekliyor.

Bedenimizde bir elektrolit dengesi bulunur, kusma sonrası bu değerler alt üst olur. Midenizden çıkacak besinlerden ziyade asit de gelir ve o da vücudunuza zarar verebilir. Sürekli kusanlarda bulimia, yeme sorunların görülebilir.

Kendinizi Kusturmak için Yapabileceğiniz 7 Kolay Yöntem

En çok bilinen parmak yöntemi

Bazı kişilerde parmak işe yaramasa da büyük kesimde işe yarar. Parmağın boğaza kadar ilerletilmesi ile bir öğürme hissedilir. Biraz daha ilerletince istifra gerçekleşir. Bunun sebebi aslında bünyemizin kendisini tıkanma tehlikesine karşı korumasıdır.

Tuzlu ılık suyla zorunlu hallerde kusma yolu

İkinci ve çok tercih edilen kusma yöntemlerinde biri de tuzlu sudur. Sodyum, bedenimizde elektrolit dengesini alt üst eder ve ardından kusma yaşanır.

200 ml standart bir bardağa ılık su doldurun ve tatlı kaşın tuz ilave edin. Tek seferde değil, azar azar için. Kusma için bazı kişilerde 15 dakika bazılarında ise 25 dakika veya daha fazla beklemek gerekebilir.

Tuzlu su ile gargara yaparak istifra etmek

Yukarıdaki gibi su içine tatlı kaşığı tuzu atın, karıştırın. İlk yudumda birkaç saniye bekleyin. Biraz kafanızı eğdikten sonra 10 dakikaya yakın gargara yapın. Vücudunuz bir süre sonra tıkanma hissi ile istifra etmenizi sağlayacaktır.

Diş fırçası ile kolay kusma

Kolay kusma yolları arasında diş fırçası da yer alır. Parmak kullanmak yerine diş fırçası ile boğaza doğru hareket ettirilir. Dilinizin üstünü temizlerken biraz geriye gidin ve öğürmenin geldiğini göreceksiniz. Biraz daha geri gidince de kusma gerçekleşebilir.

İğrendiğiniz şeyleri düşünerek de kusmayı deneyebilirsiniz

Her insan, bazı gıdalara veya görüntülere karşı hassastır. Yemeklerin kokusu ya da iğrenç bir görüntü kusma hissini tetikleyebilir. Örnek vermek gerekirse; bir kişi, dağılan çöplerden nefret ediyorsa, midesi bulandırıyorsa o görüntüyü hayal ederek kendini kusmaya zorlayabilir.

Çiğ yumurtanın beyazıyla gargara yapmak

Yumurtanın her türlü yemeği çok sevilse de çiğini sadece sesini güzelleştirmek isteyenler tüketir ki onlar da kokusunu almadan içmeye çalışır. Beyazı ile sarısını ayırdıktan sonra, beyazını ağzınıza alın ve sudaki gibi gargara yapın. Hızlı bir kusma gerçekleşebilir.

Hardallı su ile istifra mümkün

Hardal, yemek kültürümüzde çok olmasa da eğer sizin evinizde varsa tuz görevi görebilir. Çünkü epey bir sodyum içerir. Bu suyu azar azar tüketirseniz midenizde bulantılar görülebilir. Bunu yaparken tuvalete, lavaboya yakın olun çünkü her an çıkarabilirsiniz.

Kusmak çok zararlıdır, zehirlenme, aşırı bulantı dışında, doktorunuza danışmadan yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap