Keklik Yumurtası Yemeklerde Kullanılır mı? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keklik yumurtası, hamur işleri için kullanımı olan bir yumurta türüdür. Tok tutar ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir. Aşırısı zararlıdır.

Keklik yumurtası

Keklik yumurtası, avlanan Kekliklerin yumurtalarıdır ve ülkemizde bu yumurta sürü sıklıkla tüketilir. Sağlığına düşkün kişiler için düzenli bir şekilde tüketilir. Birçok çeşit rengi vardır. Krem, kahverengi ve beyaz renkleri bulunur. O

val bir yapıya sahiptir yumurtalarda lekeler bulunur ve bu gayet doğaldır. Keklik yumurtası büyük marketlerde ve organik ürün satan dükkânlarda bulunabilir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduğu için düzenli tüketim önemlidir

Keklik yumurtası aynı tavuk yumurtası gibi yemeklerin içerisine eklenerek veya kahvaltılarda pişirilerek tüketilebilir.

Kahvaltılarda kızartılacağı veya haşlanacağı zaman 10 dakika içerisinde pişebilir. Keklik yumurtasının fiyatı satılan yere göre değişiklik göstermektedir.  Keklik yumurtasının adet fiyatı ortalama 4-5 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Keklik yumurtası nasıl saklanır?

Keklik yumurtasının besin değeri çok yüksektir. Bu sebeple haftada 1-2 defa keklik yumurtası tüketilmelidir. Peki, keklik yumurtası nasıl saklanır?

Keklik yumurtasını saklamak için serin ve kuru ortam gelmektedir. Aynı zamanda güneş görmemesi de önemlidir. Güneş gören bir ortamda yumurtalar kısa zaman içerisinde bozulur. Aynı zamanda sıcak alanda da yumurtalarda hemen bayatlama meydana gelir.

Keklik yumurtası en sağlıklı buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabında saklanıldığı zaman 1 ay kadar bozulmadan taze bir şekilde kalır.  1 ayın sonunda tazeliğini giderir ve bayatlamaya başlar. Bunun için mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Keklik yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır?

Keklik yumurtası ülkemizde birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir yumurta türüdür. Besin değeri açısından zengindir. 

Bu sebeple de mutlaka düzenli bir şekilde kullanılması önerilir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında akışa zaman içerisinde faydalarına şahit olabilirsiniz. Peki, keklik yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır? Keklik yumurtası büyük bir yumurtadır ve bazı yemeklerin içerisine eklenip kullanılabilir.

Aynı zamanda hamur işi, kek, kurabiye ve omlet gibi besinlerin içerisine lezzet vermesi için kullanılabilir. İnanılmaz lezzeti bulunur ve 1 adet kullanılması hamur işlerinde yeterli olur.

Aynı zamanda keklik yumurtası kahvaltılarda da kullanılabilir. Kahvaltılarda haşlanarak, kızarılarak veya piyazı yapılarak tercih edilebilir.  Çok hafiftir ve hafif olması sebebi ile düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Keklik yumurtası faydaları

Keklik yumrulasının içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. bu sebeple de düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Keklik yumurtası haftada kaç defa tüketilmelidir? Keklik yumurtası mutlaka haftada 1-2 tane kadar tüketilmelidir.

Tavuk yumurtasına göre besin değeri çok yüksektir ve içerisinde bol oranda protein vardır. Bu sebeple her gün tüketilmemeli ve birkaç gün ara verdikten sonra tüketiminin yapılması gerekir. İşte birçok kişi tarafından severek tüketilen keklik yumurtasının faydaları aşağıdaki gibidir

·       İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sebebiyle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı vücudu korur

·       Kolesterol oranının düşük olduğu için Kolesterolü düşürerek normal seviyeye getirir

·       Kalp sağlığına inanılmaz faydaları bulunduğu söylenmektedir. Kalp hastalıklarına yakalanma oranı düşer

·       İçerisinde bulunduğu vitamin ve mineraller sebebiyle vücutta bulunan eksiklikleri tamamlar

·       Damar sağlığını korur ve damar hastalıklarına yakalanma oranını düşürerek özellikle de damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklığa karşı koruyucu özelliği bulunur

·       Tok tutucu özelliği vardır ve kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Bu sebeple diyet yapan kişiler tarafından çok sık kullanılmaktadır

·       Kalp krizi riskini düşürür

·       İçerisinde sodyum yoktur ve düzenli bir şekilde kullanıldığında hipertansiyon olan kişilerin tansiyonun düzene girmesine sebep olur

·       Vücutta bulunan iltihabı temizle

·       Ağız ve Diş sağlığını koruyarak dişlerin çürümesini önler

·       Ağız içerisinde bulunan enfeksiyonu giderir

·       Kemik sağlığını korur ve kemik erimesi ihtimalini en aza indirir

·       Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve unutkanlık problemini giderici özelliği vardır

·       İnatçı öksürüğün kısa zaman içerisinde yok olmasına sebep olur

·       Astıma iyi geldiği bilinmektedir

·       Tok tutucu özelliği vardır

Keklik yumurtası nelere iyi gelir?

Keklik yumurtası tok tutar ve doyurucudur. Yemeklerin içerisine veya kahvaltılarda tercih edilebilir. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller çok zengindir. Peki, keklik yumurtası nelere iyi gelir?

Keklik yumurtası; İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sebebiyle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı vücudu korur. Kolesterol oranının düşük olduğu için Kolesterolü düşürerek normal seviyeye getirir. Kalp sağlığına inanılmaz faydaları bulunduğu söylenmektedir.

Kalp hastalıklarına yakalanma oranı düşer. İçerisinde bulunduğu vitamin ve mineraller sebebiyle vücutta bulunan eksiklikleri tamamlar.  Kalp ve damar sağlığını korur ve damar hastalıklarına yakalanma oranını düşürerek özellikle de damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklığa karşı koruyucu özelliği bulunur

Tok tutucu özelliği vardır ve kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Bu sebeple diyet yapan kişiler tarafından çok sık kullanılmaktadır. Kalp krizi riskini düşürür.

İçerisinde sodyum yoktur ve düzenli bir şekilde kullanıldığında hipertansiyon olan kişilerin tansiyonun düzene girmesine sebep olur. Vücutta bulunan iltihabı temizler. Ağız ve Diş sağlığını koruyarak dişlerin çürümesini önler. Ağız içerisinde bulunan enfeksiyonu giderir

Kemik sağlığını korur ve kemik erimesi ihtimalini en aza indirir. Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve unutkanlık problemini giderici özelliği vardır.

,Alzaymıra yakalanma ihtimalini en aza indirir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Göğsün yumuşamasını sağlar ve boğazda meydana gelen enfeksiyonu giderir. Öksürüğün kısa zaman içerisinde yok olmasını sağlar

Keklik yumurtası içindeki vitaminler

Keklik yumurtasının içerisinde bol miktarda protein, a vitamini ve b vitamini bulunur. 2 günde 1 tane tüketilmesi önemlidir.

Kekilk yumurtası kalorisi

1 adet kekllk yumurtasının kalorisi 122 kcaldır.

Keklik yumurtası zararları

Keklik yumurtası mutlaka ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken bir besindir. Her besini vücuda fazla almak sağlığı olumsuz bir şekilde etkiler ve zararları olabilir. Keklik yumurtası da bu şekildedir. Fazla tüketildiğinde e kolesterolün yükselmesini sağlar ve alerjilere sebep olur. Bu sebeple en fazla haftada 2-3 defa tüketilmesi gerekir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap