Kekin Piştiği Nasıl Anlaşılır?

Kekin uygun kıvamda pişmesi için fırının belirli sıcaklıkta bulunması gerekir. Piştiği ise kürdan ve diğer pratik yöntemler ile anlaşılır.

Kek pişirilirken birçok insanın kafasını karıştıran en önemli unsurların başında kekin pişip pişmediğini anlama konusu gelmektedir. Özellikle de ilk kez pişirecek ve kek kalıplarında bunu yapacaksanız dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Kek pişirirken belli kurallara ve ölçüleri tam olarak uyduğunuz takdirde kekin dışı kızarmış olur ve içinde tam anlamıyla pişmiş olacaktır. Bunu gerçekleştirebilmeniz için neler yapmamız gerekir piştiğini kontrol etmeniz nasıl olacak bunları aşağıdaki bilgilerden rahatlıkla bulacaksınız

Kekin piştiğini anlama yolları?

Öncelikle keki pişirmeye hazırlama aşamasından başlamanız kullanılan ölçülerin tam olarak belirtildiği gibi kullanılması gerekir

Kuru yada sulu malzemeler oda sıcaklığında bulunmalıdır

Içine katacağını sıvı maddeler iyice çırpılmalı pürüzsüz hale getirilmeli ve kuru malzemelerde elekten geçirilerek yerleştirilmelidir.

Pişirme yapacağınız fırının sıcaklığı 180 derecede olması gerekiyor

Kek kalıbının Her tarafının tam anlamıyla yağlanmış ve hafif de unlanmış olması gerekiyor

Kek içerisine fındık ceviz gibi kuruyemişler almayı düşünüyorsanız, un eklendikten sonra koymalı hafif tek araştırmalısınız daha önce koyduğunuzda kek hamurlaşır ve pişmesini engeller.

Kabarma işlemi tamamlanmadan üzeri tamamen kızarmadan yaklaşık ilk 15 20 dakika kapağı kaldırmayın

Bunlara dikkat ettikten sonra kekin kabarması ve üst kısmı hafif kızarmaya başladığında bir kürdan yada çubuk makarna batırarak rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Eğer yaptığınız kek hamuru ulaşıyorsa pişmemiş anlamına gelir kürdan veya Çubuk kuru şekilde dışarı çıkabiliyor sa kek tam anlamıyla pişmiş olmaktadır.

Bahsetmiş olduğumuz Bu kuralların tamamını uyduğunuz takdirde kek pişirmek sizler için çok daha basit ve kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Doğru şekilde pişirmiş olduğunuz üzerine al gibi kızarmış olan kekleri ailecek afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap