Kekik Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kekik özelikle et yemeklerine lezzet vermesiyle bilinir. Kahvaltılarda zeytinyağı ile tüketebilirsiniz, yağını ve basmasını yaparak sos olarak kullanabilirsiniz

Türk mutfağının ne kadar zengin olduğu bütün dünya tarafından bilinir. Geniş baharat kullanımı ile yemeklere lezzet katılır. Baharatların bu kadar ünlü olduğu Türk mutfağında kekik bu mutfağın vazgeçilmezlerindendir. Et yemeklerinden hamur işlerine kadar hemen hemen her yemekte kullanılabilecek bir yapısı ve lezzeti vardır. Kullanıldığı her yemeğe ayrı bir lezzet verir. Kekiğe bu lezzetli kokusunu veren ise içerisinde bulundurduğu yağlardır.

Yemeklerde Kekik Kullanımı ?

Kekik yeşil yapraklı ve yoğun kokuya sahip bir bitkidir. Yemeklerde ise iki çeşit kullanımı vardır. Kuru ve taze olarak kullanılır. Kurutulan tüm besinlerde içerisinde yer alan sıvı madde buharlaştığından kaynaklı kokusunda bir eksilme olur. Taze olarak kullanılan kekik kuruya oranla daha baskın bir koku verir.

Genellikle ev hanımları kekiği kuru kullanmayı tercih ederler. Açık yerlerde kurutulan ve sergilenen kekiklerin kokuları aynı oranda azalır. Lezzeti de içerisindeki yağ oranı azaldığı için bir o kadar azalır. Kekiğin en fazla kullanıldığı alanlar ise şunlardır; salatalar, çorbalar, et ve tavuk yemekleri, hamur işleri, mezeler, kızartmalar, soslar, kavurmalar ve marinadlar.

Kekik yağı nasıl yapılır ?

Kekik yağı yapmak oldukça zahmetli ve özel ekipmanlar gerektiren bir iştir. Fakat evde kendiniz de pratik olarak kekik yağı hazırlayabilir ve bunu yemekleriniz dışında masaj yağı veya tedavi amaçlı da kullanabilirsiniz. Öncelikle 20-25 kadar kekik dalını yıkadıktan sonra iyice kurumasını bekliyoruz.

Daha sonra koyu renkli ve zeytinyağı dolu bir kavanozun içerisine koyuyoruz. Damak zevkinize veya tercihinize göre içerisine karabiber gibi çeşitli baharatlar da koyabilirsiniz. Daha sonrasında bu kavanozu karanlık bir yerde bir ay bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında yağınız hazır.

Kekik basması veya zeytinyağlı kekik yapımı

Daha çok Hatay mutfağına özgü olan kekik basması için öncelikle taze kekikleri iyice yıkadıktan sonra yapraklarından ayırın. Daha sonra zeytinyağı, limon suyu ve tuzdan oluşan bir karışım hazırlayın. Kekik yapraklarını ve sosu iyice karıştırın.

Soslu kekikleri 30 dakika beklettikten sonra bir kavanoza alın ve üzerine çıkacak şekilde zeytin yağı koyun. Ters çevirerek bekletin. Yapraklar sarardığında kekik basmanız kullanıma hazır demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap